Książki o produktywności i efektywności osobistej
Pracujesz od rana do wieczora i ciągle brakuje ci czasu? Ciągle jesteś zajęty, a mimo to na koniec dnia masz poczucie, że w zasadzie nic nie zrobiłeś? Chcesz poświęcać mniej czasu na pracę, ale osiągać lepsze efekty? W tych książkach znajdziesz wskazówki, jak lepiej się zorganizować i zarządzać zadaniami. Wiele sposobów i technik jest prostszych niż myślisz – wypróbuj różne i wybierz te, które działają u ciebie.

10 kroków do maksymalnej produktywności
Michał ŚliwińskiTa książka jest prosta, czytelna i precyzyjna jak instrukcja budowania z klocków Lego. Zaczyna się od tego, jak ogarnąć chaos, który prawdopodobnie masz teraz wokół siebie. Później przeprowadza cię przez kolejne etapy porządkowania zadań – dowiadujesz się m.in. jak tworzyć projekty, ustalać priorytety, współpracować z innymi, zarządzać dokumentami i plikami. Pod koniec przeczytasz o tym, co zrobić, żeby na bieżąco utrzymywać porządek w całym systemie i nie utonąć w powodzi przychodzących wiadomości. Autor książki Michał Śliwiński jest twórcą popularnej aplikacji do zarządzania Nozbe, ale zawarte w książce wskazówki pomogą ci niezależnie od narzędzi, z których korzystasz.

4-godzinny tydzień pracy
Tim FerrissPraca po 8 godzin dziennie przez kilkadziesiąt lat, żeby na starość wypoczywać, to kiepski pomysł. Dużo lepiej byłoby zorganizować sobie życie tak, żeby już teraz cieszyć się życiem, zamiast harować od rana do wieczora. Jak to zrobić? Po pierwsze, częściej mów „nie” i kieruj się zasadą Pareto – rób 20% rzeczy, które przynoszą 80% efektów. Po drugie, deleguj zadania. Autor tej książki jako Amerykanin może zlecać pracę wirtualnym asystentkom z Filipin, w przypadku Polaków nie jest to niestety takie proste. Mimo to warto przeczytać tę książkę, jeżeli chcesz spojrzeć na swoje życie i obowiązki z trochę innej perspektywy.

Esencjalista
Greg McKeownJeżeli zajmujesz się dziesięcioma sprawami naraz, to twoja energia się rozprasza i w każdej dziedzinie osiągasz tylko niewielki postęp. Gdy zmniejszysz liczbę celów, energia się skumuluje i efekty będą dużo lepsze. Ale oczywiście diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego autor tej książki przeprowadza czytelnika przez cztery etapy. Najpierw wyjaśnia sposób myślenia esencjalisty. Później radzi, co zrobić, żeby odciąć się od zewnętrznych zakłóceń. Następnie podpowiada sposoby eliminowania zadań, które nie służą naszym celom. Na koniec dzieli się wskazówkami, jak ułatwić sobie działanie, żeby nie wymagało większego wysiłku.

Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności
David AllenŚwiatowy bestseller z początku kierowany do menedżerów wyższego szczebla w korporacjach, który jednak doczekał się gruntownego liftingu po tym, jak świat biznesu oszalał na jego punkcie. Autor przeredagował swój tekst, dzięki czemu dzisiaj sięgają po niego przedstawiciele najróżniejszych profesji – wszyscy ci, którym zależy na zapewnieniu sobie bezstresowej efektywności i utrzymaniu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania work-life balance. Jak zarządzać zadaniami, panować nad czasem, delegować i odpoczywać – o tym właśnie jest ta książka.

Indistractable. How To Control Your Attention And Choose Your Life
Nir EyalW wolnym tłumaczeniu: Nierozpraszalny. Jak kontrolować swoją uwagę i żyć według własnego wyboru. Autor twierdzi, że każde rozproszenie odciągające cię od pracy, którą masz wykonać, wynika z pewnego dyskomfortu, jaki odczuwasz. Żeby zatem nauczyć się zarządzać rozproszeniami, trzeba najpierw dowiedzieć się, jak zarządzać dyskomfortem. Weźmy prosty przykład. Jeżeli podczas pracy nad ważnym zadaniem odczuwasz potrzebę zajrzenia, co słychać u znajomych na Instagramie, obiecaj sobie, że zrobisz to, ale… za 10 minut. Już samo odłożenie tego na później może uwolnić cię od odczuwanego dyskomfortu i pozwoli skupić się na pracy.

Jak zostać Panią Swojego Czasu
Ola BudzyńskaOla Budzyńska – blogerka, idolka kobiet, które „chcą wziąć czas w swoje ręce i zarządzać nim po swojemu”. W swojej książce na własnym przykładzie udowadnia, że życie zorganizowanej kobiety wcale nie polega na tym, że wszystko musi toczyć się pod dyktando zegarka. Bardziej chodzi o to, żeby ustalić sobie cele i marzenia, a potem konsekwentnie je realizować, nawet jeśli reszcie świata nie do końca się to podoba. Kluczem do sukcesu jest asertywność i umiejętność sięgania po swoje, zachowując przy tym zdrowy dystans i sympatię do siebie, bo nikt przecież nie jest perfekcyjny ani idealny.

Jedna rzecz
Gary Keller, Jay PapasanSposób na skuteczne działanie jest bardzo prosty. Nie zajmuj się kilkoma rzeczami naraz. Skup się na jednej, wtedy będziesz w stanie naprawdę dużo osiągnąć – przekonują autorzy. I nie tylko przekonują, ale także podają dowody na to, jak potężna siła tkwi w tej prostej zasadzie. „Powracam do tej książki co jakiś czas. Pomaga mi w uporządkowaniu rzeczy, gdy robię ich zbyt wiele” – zachęca autor Biblii copywritingu Darek Puzyrkiewicz.

Nawyk samodyscypliny
Neil FioreDlaczego odkładamy działanie? Jak bez poczucia winy odpoczywać i oddawać się rozrywce? Jakie trzy główne przeszkody powstrzymują nas przed działaniem i jak je pokonać? Jak wejść w stan przepływu, w którym praca sprawia nam przyjemność i przynosi najlepsze efekty? Książka koncentruje się na języku, jakim rozmawiamy sami ze sobą, bo zdaniem autora to właśnie język wewnętrzny najmocniej wpływa na naszą skuteczność (lub jej brak).

Praca głęboka
Cal NewportProducent muzyczny Tommy Zee, który był gościem odcinka MWF Artysta w biznesie, powiedział: „Myślę, że ta książka jest bardzo ważna dla ludzi, którzy pracują umysłowo. […] Aby być w stanie zrobić oryginalnego, ciekawego, trzeba odciąć się od internetu i zagospodarować sobie czas tak, żebyśmy mogli to zrobić”. Warto przeczytać, zwłaszcza jeżeli co chwilę sprawdzasz skrzynkę e‑mail i z każdej strony atakują cię różne powiadomienia. Ta książka pomoże skupić się na celu i odnaleźć spokój.

Wy wszyscy moi ja
Miłosz BrzezińskiJedna z najlepszych książek o efektywności osobistej, jakie czytałem. Miłosz Brzeziński łączy wyniki badań naukowych ze swoim niepowtarzalnym poczuciem humoru, żeby wyjaśnić, dlaczego do osiągania celów nie wystarczą zwykle silna wola i wewnętrzna motywacja. Ta książka zawiera mnóstwo praktycznych sposobów, dzięki którym możemy osiągnąć znaczące postępy nie dzięki walce z samym sobą, lecz zmieniając otoczenie wokół siebie. Obala też wiele mitów, np. ten dotyczący biznesowej superproduktywności. Odhaczanie z listy kolejnych wykonanych zadań od rana do wieczora wcale nie jest takie dobre. Nasz mózg pracuje powoli i potrzebuje również nicnierobienia, żeby uporządkować sobie wszystko w głowie i zadać sobie ważne pytania. Jak poszczególne działania łączą się ze sobą? Czy naprawdę chcę to robić? Jak się z tym czuję?
Sprawdź też inne książki
Chcesz zobaczyć pełną listę książek, które pojawiły się w moim podcaście lub zostały polecone przez słuchaczy Małej Wielkiej Firmy?
Zobacz pełną listę książek Chcesz, żeby twoja książka
znalazła się w podcaście?
Jesteś wydawcą lub autorem? Chcesz, żebym opowiedział w Małej Wielkiej Firmie o twojej książce? Jest to możliwe, o ile uznam, że jest ona wartościowa dla mojej społeczności.
Dowiedz się, co zrobić, żeby informacja o twojej książce mogła pojawić się w jednym z kolejnych odcinków podcastu i dotarła do kilkunastu tysięcy przedsiębiorców.