Polecane książki
Rozmowy o ciekawych książkach biznesowych były częścią podcastu Mała Wielka Firma od początku jego istnienia. Dzięki temu powstała jedyna w swoim rodzaju lista książek polecanych przez przedsiębiorców i ekspertów. Aż trudno uwierzyć, że liczy ona już kilkaset pozycji! Te książki przyczyniły się do rozwoju wielu firm. Tobie również ułatwią pracę i pomogą zbudować dobrze prosperujący biznes.
$100M Offers
Alex HormoziKup tę książkęNapakowana konkretami książka o tym, jak tworzyć bardzo skuteczne oferty (spoiler: najpierw trzeba stworzyć produkt, który da klientom dużą wartość). Autor zaczyna od „wzoru na wartość” – sama jego analiza może podsunąć ci nowe pomysły.
10 kroków do maksymalnej produktywności
Michał ŚliwińskiKup tę książkęTa książka jest prosta, czytelna i precyzyjna jak instrukcja budowania z klocków Lego. Zaczyna się od tego, jak ogarnąć chaos, który prawdopodobnie masz teraz wokół siebie. Później przeprowadza cię przez kolejne etapy porządkowania zadań – dowiadujesz się m.in. jak tworzyć projekty, ustalać priorytety, współpracować z innymi, zarządzać dokumentami i plikami. Pod koniec przeczytasz o tym, co zrobić, żeby na bieżąco utrzymywać porządek w całym systemie i nie utonąć w powodzi przychodzących wiadomości. Autor książki Michał Śliwiński jest twórcą popularnej aplikacji do zarządzania Nozbe, ale zawarte w książce wskazówki pomogą ci niezależnie od narzędzi, z których korzystasz.
101 technik dla zarządzających
Bartosz MajewskiKup tę książkęTo książka dla menedżerów i właścicieli nieco większych firm, ale soloprzedsiębiorcy też wyciągną z niej sporo dla siebie. Bardzo konkretna, nieprzegadana, a do tego wersję PDF możesz pobrać bezpłatnie.
21 lekcji na XXI wiek
Yuval Noah HarariKup tę książkęIzraelski historyk w swojej poprzedniej książce Sapiens. Od zwierząt do bogów zamknął zgrabnie w jednym tomie historię ludzkości od początków do czasów współczesnych. Tym razem autor nie patrzy wstecz, a spogląda w przyszłość. Czy to nie dziwne: historyk zajmuje się przyszłością? Wcale nie, bo przecież historia kołem się toczy! Autor szuka odpowiedzi na pytania rzeczywiście bardzo na czasie: skąd biorą się fake newsy, dlaczego ludziom o wątpliwej reputacji zdarza się wygrywać wybory, czy powinniśmy się bać sztucznej inteligencji? To nie jest typowo biznesowy poradnik, ale zdecydowanie warto poznać rzeczywistość, w której działa nasza firma.
22 niezmienne prawa marketingu
Al Ries, Jack TroutKup tę książkęByć może reguły są po to, aby je łamać. Na pewno jednak najpierw trzeba je poznać. Z tej książki dowiesz się, jakie prawa rządzą światem marketingu. Warto przeczytać.
4-godzinny tydzień pracy
Tim FerrissKup tę książkęPraca po 8 godzin dziennie przez kilkadziesiąt lat, żeby na starość wypoczywać, to kiepski pomysł. Dużo lepiej byłoby zorganizować sobie życie tak, żeby już teraz cieszyć się życiem, zamiast harować od rana do wieczora. Jak to zrobić? Po pierwsze, częściej mów „nie” i kieruj się zasadą Pareto – rób 20% rzeczy, które przynoszą 80% efektów. Po drugie, deleguj zadania. Autor tej książki jako Amerykanin może zlecać pracę wirtualnym asystentkom z Filipin, w przypadku Polaków nie jest to niestety takie proste. Mimo to warto przeczytać tę książkę, jeżeli chcesz spojrzeć na swoje życie i obowiązki z trochę innej perspektywy.
48-godzinna doba
Maciej WieczorekKup tę książkęAutor – twórca programu „Expert w Bentley’u” na YouTubie – przedstawia sposoby na organizację swojej pracy i czasu, żeby poprawić efektywność i skuteczność w osiąganiu celów. W książce nie brakuje praktycznych lifehacków, które ułatwią nie tylko prowadzenie biznesu, ale także ogarnianie swojej rzeczywistości i funkcjonowanie w domu.
52 Headline Hacks
Jon MorrowKup tę książkęChoć jest to PDF, którego nie kupisz w twardej oprawie, to znajdziesz w nim mnóstwo twardych dowodów na to, że tym, co w tekście sprzedaje najbardziej, są… odpowiednie tytuły. Kreatywność jest oczywiście zawsze w cenie, ale bycie oryginalnym za wszelką cenę nie zawsze się opłaca. Czasem lepiej sięgnąć po wyświechtane schematy tytułów, bo skoro działają u innych, u ciebie też się sprawdzą. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla pisarzy, ale także – a w dzisiejszych czasach może przede wszystkim? – dla blogerów i wszystkich tworzących treści online, które mają angażować odbiorców. Dostępna za darmo (po podaniu adresu e‑mail).
52 lekcje kreatywnego pisania
Klaudyna MaciągKup tę książkęJeżeli lubisz pisać i chcesz to robić lepiej, ten e‑book ci pomoże. Wykonując co tydzień kolejne ćwiczenia, nie tylko rozwiniesz swój warsztat, ale przede wszystkim będziesz się świetnie bawić.
59 sekund. Pomyśl chwilę, zmień wiele
Richard WisemanKup tę książkęZbiór porad dotyczących rozwoju osobistego. Autor zebrał w jednym miejscu wyniki wielu badań psychologicznych, dotyczących różnych obszarów życia. Znajdziesz tam wskazówki na temat tego, jak być bardziej szczęśliwym człowiekiem, jak przekonać innych do siebie i swoich racji, a także jak zmotywować się do działania. Przedsiębiorców zainteresują też na pewno rozdziały dotyczące rozwijania kreatywności, zmniejszania stresu i podejmowania decyzji. Każdy podrozdział to jedna rada, na której wdrożenie powinno wystarczyć (przynajmniej w teorii) maksymalnie 59 sekund.
9 praw marketingu B2B
Michał SzermelekKup tę książkęTwoimi klientami są inne firmy? Ta książka uświadomi ci, czym różni się marketing B2B od zdobywania klientów na rynku konsumenckim. Znajdziesz w niej także konkretne narzędzia, np. do badania potrzeb klientów i budowania strategicznej narracji. Wartościowa pozycja, którą świetnie się czyta.
A Personal Mission Statement
Michał StawickiKup tę książkęMisja osobista to twoja filozofia, prywatna konstytucja definiująca twoje podejście do życia. Warto ją spisać, bo mówi o tym, kim chcesz być, co chcesz robić czy jakimi zasadami i wartościami będziesz się kierować. Sformułowanie takiej misji pozwala bardziej cieszyć się życiem, bo uświadamia ci twój życiowy cel. Książka pozwala odkryć tę misję. Autor przedstawia pytania, na które warto poszukać odpowiedzi, bo pozwalają przyjrzeć się sobie, swoim doświadczeniom i preferencjom. W książce znajdziesz też 9 ćwiczeń mentalnych, które zmuszają do wyobrażenia sobie, co by było, gdyby. Po przejściu wszystkich kroków pozostaje ci wyszlifowanie misji i ostateczne jej sformułowanie.
AdWords 360°. Katalog skutecznych kampanii
Paulina WiktorskaKup tę książkęTo książka, w której zestarzał się tylko tytuł. Nie ma już reklam Adwords, jest Google Ads, ale zasady, którymi rządzi się skuteczna reklama, są wciąż takie same. Poznaj kampanie reklamowe największych światowych marek i… nie popełniaj ich błędów.
Aktywne ćwiczenia szkoleniowe
Mel SilbermanKup tę książkęTo genialna pomoc dla trenerów umiejętności miękkich – 75 ćwiczeń, które uatrakcyjnią szkolenie i pomogą uczestnikom zrozumieć przekazywane treści.
Alchemia
Rory SutherlandKup tę książkęSzukasz książki, która wesprze cię w marketingu i sprzedaży? To może być to! Autor zestawia zdobycze ekonomii behawioralnej ze swoim doświadczeniem zdobywanym przez wiele lat jako szef Ogilvy i wyciąga z tego ciekawe wnioski z pogranicza nauki i praktyki. Okazało się na przykład, że nawet dość nielogiczne zachowania całkiem nieźle działają. Przykład? Firma Sony podczas projektowania pierwszego walkmana za nic w świecie nie chciała się zgodzić, żeby urządzenie miało funkcję nagrywania – mimo że jej implementacja wcale nie była kosztowna. Osoby decyzyjne uznały po prostu, że odbiorcy nie będą wiedzieli, jak z tego korzystać. Więcej funkcjonalności nie musi więc być wcale zaletą, bo może utrudniać ludziom oswojenie się z nowym urządzeniem.
Alfabet mitów menedżerskich
Sławomir Jarmuż, Mirosław TarasiewiczKup tę książkęNawet najbardziej rozpowszechnione koncepcje i przekonania na temat zarządzania nie zawsze są prawdziwe. Wynika to z faktu, że nie zawsze stoją za nimi wiarygodne dane i rzetelne badania. Niestety tego rodzaju mity są również głęboko zakorzenione w umysłach wielu ludzi na stanowiskach kierowniczych, a także konsultantów i trenerów. Ta książka obala błędne teorie, zastępując je wiedzą opartą na dowodach naukowych. Nieczęsto spotyka się książki biznesowe oparte na tak starannie dobranych źródłach.
Algorytmiczny lider
Mike WalshKup tę książkęJak być inteligentnym, gdy maszyny są inteligentniejsze od nas? Autor książki pomaga wchodzić firmom do epoki cyfrowej, a w tej publikacji podaje 10 zasad, którymi powinni kierować się współcześni liderzy, dzieląc je na trzy grupy – zasady dotyczące sposobu myślenia, pracy i świata. Siły algorytmicznego lidera nie mierzy się liczbą osób, które do niego raportują, ale tym, jak skutecznie potrafi łączyć ze sobą ludzi i platformy, żeby osiągać określone cele. To lider odważny, który nie boi się eksperymentować, a za cel stawia sobie rzeczy niemal niemożliwe, np. dziesięciokrotne zwiększenie wyników firmy. Współczesny lider nie ma być strażnikiem pilnującym wykonywania zadań. Ma być ogrodnikiem, który stwarza optymalne warunki do tego, żeby firma i pracujący w niej ludzie się rozwijali.
Always Eat Left Handed
Rohit BhargavaKup tę książkę„Nigdy się nie poddawaj”. „Rób to, co kochasz”. „Podejmuj ryzyko i popełniaj błędy”. Rohit Bhargava zauważył, że tego typu wzniosłe rady niekoniecznie przydają się w realnym życiu, bo nie wiemy, jak je zastosować. Postanowił więc podejść do tematu odwrotnie. Napisał książkę z 15 wskazówkami, które pomagają odnieść sukces. Tytuły rozdziałów są praktyczne i konkretne, a z treści dowiadujemy się, jaka życiowa mądrość kryje się za danym nagłówkiem. Przykład? „Nigdy nie jedz kalafiora”. W tym przypadku chodzi o to, żeby mieć własne zdanie i nie bać się go wyrażać.
Ask
Ryan LevesqueKup tę książkęTa książka ma wyjątkowo krótki tytuł, ale za to bardzo rozbudowany podtytuł: „Nieintuicyjny sposób, jak za pomocą internetu odkryć, co dokładnie chcą kupić twoi klienci, pozyskać rzesze wiernych fanów i przenieść dowolną firmę na wyższy poziom”. Inaczej mówiąc, jest to książka o badaniu rynku. Ryan Levesque przekonuje, że klienci nie wiedzą, czego chcą. Wiedzą natomiast, czego nie chcą i jakie były ich doświadczenia w przeszłości. Zadając im odpowiednie pytania, możesz więc dowiedzieć się, jak stworzyć rozwiązanie, które będzie im odpowiadać.
Atomowe nawyki
James ClearKup tę książkęAutor przekonuje, że zamiast nastawiać się na cel, lepiej nauczyć się budować system nawyków. Nasz mózg nie klasyfikuje nawyków – wszystkie są dla niego dobre, bo wszystkie są automatyzacją. To do nas należy określenie, które z nich będą nam służyć, a które są szkodliwe i dlatego należałoby z nich zrezygnować. W książce znajdziesz wskazówki na temat tego, jak modyfikować stare i budować nowe nawyki, żeby osiągać z pozoru nawet najbardziej nieosiągalne cele.
Automate This
Christopher SteinerKup tę książkęHistoria o tym, jak algorytmy zawładnęły światem – ten podtytuł mówi wiele. Algorytmy – od prostych po najbardziej skomplikowane – rządzą dziś naszym życiem, podpowiadając nawet, po jakie książki powinniśmy sięgać czy jakie filmy oglądać. To książka, która wyjaśnia pewne zjawiska, analizując je na przestrzeni lat, ale wbrew pozorom nie jest to pozycja skierowana do osób z zacięciem matematycznym. Spodoba się też innym, bo napisana jest bez zadęcia i przedstawia sposoby wykorzystania algorytmów w codziennym życiu.
Automatic Clients
Alen Sultanic, Robert NeckeliusKup tę książkęKsiążka o automatycznym zdobywaniu klientów. Znajdziesz w niej opis lejka sprzedażowego umożliwiającego pozyskiwanie codziennie nawet kilkuset (!) klientów. Autorzy zachęcają do tego, żeby nie skupiać się wyłącznie na konwersjach, ale na ekonomii, czyli na pieniądzach, które płyną z wykonywania kolejnych akcji, oraz na wartości klienta przez cały okres kontaktu z firmą (lifetime value). Jak wygląda ta droga zdobywania klienta? Na początek stwórz produkt tani, ale bardzo wysokiej jakości, sprzedając go tak, żeby klienci nie mieli oporów przed zakupem z poziomu telefonu po zobaczeniu reklamy w social mediach. Zaraz potem zaoferuj upsell, żeby zwiększyć wartość koszyka, a uzyskane pieniądze wykorzystaj na kolejne reklamy. Dopiero, gdy klient znajdzie się w bazie, można mu zaoferować kolejne produkty. Prawie wszystko dzieje się automatyczne i można to skalować. Ważne, żeby pierwszy produkt rozwiązywał problem i jednocześnie zachęcał do szukania rozwiązań kolejnych problemów.
Badass: Making Users Awesome
Kathy SierraKup tę książkęMało tekstu, dużo obrazków – taka forma sprawia, że lektura książki przypomina trochę uczestnictwo w prezentacji ze slajdami. Tym bardziej, że w treści autorka zamieszcza wiele odpowiedzi na pytania, które rodzą się w głowach odbiorców. Jeśli chcesz stworzyć silny produkt, to nie liczy się jego marka, ale to, co dzięki niemu osiągnie użytkownik. Żeby to osiągnąć, trzeba przeprowadzić użytkownika od poziomu początkującego do poziomu wymiatacza, bo tak można by przetłumaczyć tytułowego badass. Z tej książki dowiesz się, jak to zrobić.
Bądź bezpieczny w cyfrowym świecie
Marcin PieleszekKup tę książkęKażdy słyszał, że trzeba stosować silne hasła, nie klikać w linki przesyłane przez nieznane osoby i nie wchodzić na podejrzane strony internetowe. Często wydaje nam się, że jesteśmy bezpieczni, bo przecież do tej pory nic złego nam się nie przydarzyło. A poza tym, kto i po co miałby włamywać się do naszego komputera i wykradać nasze dane? Powodów jest więcej, niż sądzisz. Marcin Pieleszek napisał książkę, która krok po kroku przeprowadza nawet zupełnie początkującego czytelnika przez kolejne tematy i narzędzia związane z bezpieczeństwem w IT. Jeżeli usiądziesz z nią przy komputerze i krok po kroku wykonasz opisane wskazówki, twoje dane będą zdecydowanie lepiej chronione przed usunięciem, uszkodzeniem lub kradzieżą.
Bez ograniczeń. Jak rządzi nami mózg
Jerzy Vetulani, Maria MazurekKup tę książkęDziennikarka Maria Mazurek wypytuje wybitnego neurologa Jerzego Vetulaniego o tajemnice ludzkiego mózgu. Jak działa ten najbardziej skomplikowany, ale wciąż nie do końca poznany organ? Czym różni się mózg mężczyzn od mózgu kobiet? Co robi mózg, kiedy śpimy? Na czym polega mechanizm uzależnień? Czy ból jest nam do czegoś potrzebny? Co bardziej nami rządzi: emocje czy rozum? Wielu z nas pewnie nie raz zadawało sobie te pytania. A nawet jeśli nie – to czy nie fajnie byłoby poznać na nie odpowiedzi?
Biblia content marketingu
Dariusz PuzyrkiewiczKup tę książkęContent marketing to moja ulubiona dziedzina marketingu, a Darek pisze o niej w swoim stylu: ciekawie i praktycznie. Bogata treść w zwięzłej formie, bez lania wody i marnowania czasu.
Biblia copywritingu
Darek PuzyrkiewiczKup tę książkęAutora tej książki, Darka Puzyrkiewicza, gościliśmy w Małej Wielkiej Firmie dwukrotnie. Podpowiadał, jak pisać skuteczne oferty sprzedażowe i przekonywał, że warto mówić klientom o swoich słabościach (widać tu zgodność z pozycją polecaną powyżej). Biblia copywritingu to praktyczny podręcznik pisania, który zaraz po premierze stał się bestsellerem i bardzo długo utrzymywał się w czołówce rankingów sprzedaży. Nic dziwnego więc, że wydawnictwo Onepress zdecydowało się ją wznowić i to w poszerzonej wersji.
Biblia e‑biznesu 2. Nowy Testament
Maciej Dutko (red.)Kup tę książkęJedyna taka książka na polskim rynku, wydana w 2016 r. Kilkudziesięciu autorów-praktyków na 800 stronach dzieli się swoimi doświadczeniami dotyczącymi strategii w e‑biznesie, prowadzenia sklepu internetowego i sprzedaży usług online, e‑marketingu, obsługi transakcji i logistyki, zwiększania efektywności sprzedaży oraz zagadanień prawnych. Pomysłodawca tego projektu Maciej Dutko opowiadał o procesie tworzenia tej książki w odcinku poświęconym współpracy z podwykonawcami.
Biblia e‑biznesu 3.0
Maciej Dutko (red.)Kup tę książkęTrzecia wersja książki na temat biznesu internetowego. Tym razem tworzący ją zespół autorów liczy 83 osoby, których opieką reakcyjną spiął Maciej Dutko. Rynek internetowy stale się zmienia, niemniej warto sięgnąć po ten tytuł, bo zawarto w nim wiele informacji na temat strategii, marketingu, sprzedaży, logistyki – czyli treści ponadczasowych, które wcale nie tak łatwo i szybko się zestarzeją. Początkujący znajdą w książce dość dokładny obraz tego, z czym trzeba będzie się zmierzyć, wchodząc w biznes internetowy, a bardziej zaawansowani dowiedzą się, gdzie mają braki do uzupełnienia.
Biblia negocjacji
Paweł GołembiewskiKup tę książkęJeżeli Twoja praca polega na negocjacjach, zakup tej książki może być wyjątkowo korzystną inwestycją. Zwłaszcza że jest dopasowana do polskich realiów i zawiera mnóstwo przykładów z naszego rynku.
Biblia webwritingu
Dariusz PuzyrkiewiczKup tę książkęPodtytuł tej książki mówi wszystko: „Jak pisać teksty w czasach, gdy sztuczna inteligencja robi to szybciej i nikt ich nie czyta, bo wszyscy wolą wideo”. Jak zawsze u Darka Puzyrkiewicza jest ciekawie i konkretnie.
Biznes, czyli sztuka budowania relacji
Miłosz BrzezińskiKup tę książkęKsiążka dla osób pragnących odnieść sukces oraz tych, którzy mają go już na swoim koncie, ale nie spoczywają na laurach i są gotowi na kolejne wyzwania. Jakie są cechy prawdziwego menedżera? Czy praca w zespole jest zapisana w naszych genach? Skąd się wzięła idea korepetycji, czyli wmawianie uczniom, że powinni doskonalić się w obszarach, które najbardziej im nie leżą? Na te i wiele innych pytań w typowy dla siebie, inteligentny i nierzadko kontrowersyjny, ale niewątpliwie skłaniający do refleksji sposób odpowiada topowy polski coach i ekspert w zakresie psychologii biznesu.
Bogaty albo biedny – po prostu różni mentalnie
T. Harv EkerKup tę książkęJak to się dzieje, że jedni marzą o sukcesie, a inni go osiągają? Dlaczego jedni dorabiają się fortuny, a inni mają problem, żeby związać koniec z końcem? Okazuje się, że wcale niekoniecznie wynika to z różnicy w wykształceniu, pochodzeniu czy poziomie inteligencji. Wcale nie chodzi też o szczęście, kontakty czy nawet zawód, który się wybierze! Okazuje się, że bogaci i biedni są po prostu różni mentalnie: inaczej działają, mają inny schemat pieniędzy. Czy można się go nauczyć? Według autora można, ale żeby go zmienić, trzeba go najpierw dobrze zidentyfikować.
Budżet firmowy
Adam GrzesikKup tę książkęO tym, że finanse firmowe trzeba mieć pod kontrolą, każdy wie. Tyle że nie każdy się do tego stosuje. Bo nie ma czasu. Bo nie wiadomo jak. Bo na dźwięk słowa „Excel” dostaje się gęsiej skórki, a prowadzenie księgowości to przyjemność, którą stawia się na równi z borowaniem zębów. Efekt jest taki, że czasem nie wiadomo, co się dzieje z pieniędzmi. Niby są zlecenia, niby się kręci, a jednak na koncie szału nie ma. Za to jest mnóstwo pracy. A przecież chodzi o to, żeby pracować mądrze, a nie ciężko. To motto tej książki, z której dowiesz się m.in. jak samodzielnie zarządzać finansami w firmie, jak sprawdzać i planować wyniki, jak ocenić kondycję firmy, zwiększać zyskowność i zyskać bezpieczeństwo finansowe. Kupując ten poradnik, pamiętaj, że z kodem rabatowym MWF masz dostawę gratis.
Być jak superman
Steven KotlerKup tę książkęWbrew pozorom to nie jest komiks. To książka o pasji oraz życiu i działaniu w zgodzie z tą pasją. Są osoby, które zatracają się w tym, co robią, do tego stopnia, że działają jak natchnione i osiągają szczyty. Książka Kotlera próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak zaprogramować się na ten stan. Mogą w tym pomóc wnioski wyciągnięte z obserwacji osób uprawiających sporty ekstremalne oraz kontaktu z gronem wybitnych naukowców.
Być liderem
Alex FergusonKup tę książkęNajbardziej utytułowany trener piłkarski w historii, który przez wiele lat był menedżerem klubu Manchester United, zdradza sekrety swojego warsztatu i pokazuje, jak doprowadził swój zespół do spektakularnych sukcesów i tak długo utrzymał go na szczycie. Dyscyplina, praca zespołowa i motywacja to wartości, które towarzyszyły mu w karierze. Jeśli dodamy do tego fakt, że książka Być liderem powstała we współpracy z inwestorem sir Michaelem Moritzem, możemy mieć pewność, że to tytuł, który spodoba się nie tylko fanom futbolu, ale też przedsiębiorcom, którzy chcą wiedzieć, jak być dobrymi liderami.
Chcę nagrywać podcast, ale…
Marek JankowskiKup tę książkęCzujesz, że podcast to jest coś, co pomogłoby ci zwiększyć rozpoznawalność twojej marki? Dotrzeć do szerszego grona odbiorców? Pozyskać nowych klientów? Albo po prostu – dać ci całkiem sporo frajdy? Masz rację – możesz to wszystko osiągnąć. Niewykluczone jednak, że w twojej głowie wciąż czai się wiele obiekcji. Czy znajdziesz na to czas? Czy poradzisz sobie z kwestiami technicznymi? Czy będziesz umiał mówić do mikrofonu? Ta książka podsunie ci odpowiedzi na te pytania. I wiele innych, które blokują cię przed nagrywaniem. Same konkrety, bez lania wody. Po lekturze na pewno nie będzie już żadnych „ale”.
Co chce wiedzieć klient
Marcus SheridanKup tę książkęAutor zaczynał pracę w małej, trzyosobowej firmie handlującej basenami z włókna szklanego. Dzięki jego działaniom firma nie tylko rozwinęła sprzedaż, ale również stała się jednym z największych producentów takich basenów w USA. W czym tkwił sekret ich sukcesu? W content marketingu! Marcus Sheridan podpowiada, o czym mówić w content marketingu marki, żeby przyciągać odpowiednie osoby i jednocześnie dyskwalifikować te, które i tak nic od nas nie kupią. Poza tym instruuje, jak wdrażać content marketing w życie, używając do tego wideo czy dobrej strony internetowej. Gotowe wskazówki czekające na wykorzystanie – to niewątpliwa zaleta tej pozycji.
Co tylko zechcesz. 40 lekcji dla nowoczesnego biznesmena
Derek SiversKup tę książkęAutor – były muzyk, który swego czasu szukał sposobów na sprzedawanie płyt CD w sieci – stworzył CDBaby.com, największy sklep internetowy z niezależną muzyką z przychodami przekraczającymi 100 milionów dolarów zrzeszający 150 tysięcy artystów. Na zaledwie 80 stronach Derek Sivers przedstawia 40 lekcji, które zebrał podczas 10 lat prowadzenia firmy – od założenia aż do jej sprzedaży. Są wśród nich takie rady, jak: „Nie mów: tak – mów: zdecydowanie tak lub nie”, „Zacznij od zaraz, nie potrzebujesz inwestora”, „Deleguj albo giń”, „Ufaj, ale sprawdzaj”. Lektura przydatna szczególnie z punktu widzenia osób, które prowadzą firmę nie dłużej niż przez 5 lat.
Content 10x
Amy WoodsKup tę książkęRecykling treści, czyli wykorzystywanie tej samej treści w różnych mediach, może się wydawać śmiertelnie nudne. Amy Woods przekonuje, że wcale takie nie jest. Że nie chodzi tylko o proste kopiuj-wklej, ale o to, żeby raz stworzony materiał przyciągał do ciebie odbiorców z różnych źródeł: podcastów, wideo, blogów, wydarzeń online i offline, książek, mediów społecznościowych itp. Jak to działa? Jest mała szansa, że czytałeś komiksy z lat 60. o człowieku-pająku. Ale ponieważ później pojawiał się on w filmach i kreskówkach, opowiadaniach i książkach, słuchowiskach radiowych, przedstawieniach, parkach rozrywki, grach wideo, zabawkach, odzieży i na opakowaniach wielu produktów, dziś Spider-Mana znamy go wszyscy. Taka jest siła recyklingu treści.
Content Strategy for the Web
Kristina Halvorson, Melissa RachKup tę książkęKsiążka napisana w 2012 r. przez współtwórczynie agencji Brain Traffic stała się klasyczną pozycją na temat strategii content marketingu. Mimo że dotyczy treści publikowanych w internecie, a od jej wydania minęło już sporo czasu, nie zestarzała się ani trochę. Jak to możliwe? Autorki skupiły się w niej nie na wymienianiu narzędzi i kanałów, ale na zasadach, które od lat się nie zmieniają. W największym skrócie: zastanów się, kto będzie miał wpływ na twoją strategię, sporządź listę treści opublikowanych do tej pory i przeanalizuj je. Następnie zbuduj strategię, czyli zamiast generować przypadkowe treści, zacznij tworzyć content, który będzie twoim biznesowym atutem. Ponieważ książka jest kierowana do dużych organizacji, sporo w niej sposobów na to, jak przebić się z content marketingiem w gąszczu korporacyjnych zależności. Małych firm te wątki nie dotyczą, ale duża część wskazówek związanych z tworzeniem samej strategii content marketingowej – jak najbardziej.
Content. Elementarna cząstka marketingu
Rebecca Lieb, Jaimy SzymanskiKup tę książkęJeżeli w marketingu internetowym jest jedna dziedzina, której rolę ciężko przecenić, będzie to content marketing. Treść – bez względu na to, czy jest publikowana na stronach internetowych, w mediach społecznościowych, czy też stanowi część działań public relations – zawsze będzie najistotniejszym elementem kampanii reklamowej. To elementarna cząstka marketingu. Na szczęście, aby odkryć jej tajemnice nie potrzebujemy zderzacza hadronów. Wystarczy ta książka, dostępna w każdej księgarni.
Copywriting sprzedażowy. Język korzyści w praktyce
Justyna Bakalarska-StankiewiczKup tę książkęŻyjemy w kulturze obrazkowej, ale to nie znaczy, że odpowiednio dobrane słowa nie mogą zrobić wrażenia na odbiorcy. Mogą – i to ogromne. Mogą przykuć jego uwagę albo nakłonić do zrobienia czegoś, na czym nam zależy. Na przykład do zakupu naszego produktu lub usługi. Trzeba tylko dowiedzieć się, jakimi zasadami i schematami rządzą się skuteczne treści. Czyli jak tworzyć copywriting sprzedażowy. Jak poznać potrzeby odbiorców i na nie odpowiedzieć? Jak pisać zrozumiale i przekonująco? Tego wszystkiego dowiesz się z tej książki.
Copywriting w zintegrowanej komunikacji marketingowej
Magdalena JaworowiczKup tę książkęTo książka, którą każdy copywriter powinien trzymać w zasięgu ręki. Sporo wiedzy teoretycznej, a do tego nieocenione praktyczne wskazówki które pomogą skuteczniej kreować na potrzeby content marketingu. Zamierzasz pisać teksty, które inni będą chcieli czytać? A może masz zamiar tworzyć wirusowe treści w mediach społecznościowych? W takim razie, ta lektura to pozycja obowiązkowa.
Cyfrowy minimalizm
Cal NewportKup tę książkęCzy potrafisz wylogować się na jakiś czas z mediów społecznościowych? Autor poleca, żeby korzystać z dobrodziejstw cyfrowego świata, ale… z głową. Wybieraj elementy, które ci służą, i nie przejmuj się resztą. Dzisiaj już nawet dzieci sprawdzają ilość lajków w social mediach. Poza tym relacje budowane w internecie bywają płytkie – na dodatek cierpią na tym relacje w realnym życiu. Cyfrowe media pozbawiają nas samotności. Nie spędzamy już czasu sam na sam z własnymi myślami, tylko wchłaniamy to, co przekazują inni. Sposobem na to, żeby wyzwolić się spod tego wpływu, jest cyfrowy odwyk. Po pierwsze – ustal reguły i wybierz to, co jest ci naprawdę niezbędne do pracy lub komunikacji z bliskimi; po drugie – przez 30 dni nie używaj żadnych innych mediów cyfrowych poza tymi, które wybrałeś; po trzecie – po zakończeniu odwyku selektywnie wprowadzaj elementy, które wykluczyłeś, pod warunkiem, że naprawdę uznasz je za niezbędne.
Cztery obsesje wyjątkowego szefa
Patrick LencioniKup tę książkęTa pozycja znalazła się na liście polecanych książek biznesowych dzięki Joannie Rajang, specjalistce od asertywności. Oto fragment jej recenzji: „Autor tej książki podkreśla, że zaufanie szefa do podwładnych wpływa na efektywność zespołu. Lubię takie podejście psychologiczne i całościowe spojrzenie na pracownika. Warto pamiętać, że pracownik wchodzi do organizacji z określonymi potrzebami i pragnieniami. Uwzględnienie tego wątku zawsze jest dla mnie cenne. Niby nic nowego, ale sposób przekazu do mnie trafił”.
Dane i Goliat
Bruce SchneierKup tę książkęPodtytuł brzmi jak tytuł cyber thrillera: Ukryta bitwa o Twoje dane i kontrolę nad światem. Nasze dane są wszędzie: pochodzą z historii wyszukiwań w Google, komunikatorów, mediów społecznościowych. Można z tego wyciągnąć sporo wiedzy na nasz temat: o czym myślimy, jakie mamy plany i marzenia… Z tej książki dowiesz się, jakie dane o sobie generujemy, w jaki sposób są one przechowywane i wykorzystywane oraz – przede wszystkim – jak je chronić przed inwigilacją korporacyjną i rządową.
Dawaj i bierz
Adam GrantKup tę książkęLudzi, nie tylko przedsiębiorców, można podzielić na trzy typy: dawców, biorców i rewanżystów. Pierwsi są nastawieni na innych. Wspólnie z nimi osiągają sukcesy i są powszechnie szanowani – choć grozi im wypalenie. Drudzy wolą dostawać niż dawać, ich musi być zawsze na wierzchu, druga strona musi być zawsze przegrana. Trzeci typ – owszem – wyświadcza przysługi, ale za każdym razem oczekuje czegoś w zamian. Do której grupy należysz?
Dawid i Goliat
Malcolm GladwellKup tę książkęSkoro biblijny Dawid rozprawił się z Goliatem, to może w biznesie też nie ma rzeczy niemożliwych? Pokrzepiająca lektura o tym, że nawet mały gracz może pokonać silniejszego przeciwnika. Autor przekonuje, że nie ma takich mocnych, z którymi nie udało się wygrać. Odpowiada na pytania, jak ze swoich słabych punktów zrobić atuty oraz jak pokonać konkurenta, obracając jego siłę przeciwko niemu. Na przykładach historii osób, które stanęły do walki z pozornie niepokonanym gigantem, Gladwell udowadnia, że wszystko jest do zrobienia, a przede wszystkim wyciąga z tych opowieści wnioski i na ich podstawie udziela praktycznych wskazówek.
Decyduj! Jak podejmować lepsze decyzje w życiu i pracy
Chip Heath, Dan HeathKup tę książkęKolejna bestsellerowa pozycja braci Heath. W tej książce pochylają się nad zagadnieniami fizjologii naszego mózgu i wynikającymi z nich ograniczeniami w procesie decyzyjnym, który jest nieodzownym i niezwykle istotnym elementem w prowadzonym biznesie. Lektura pozwala w umiejętny sposób unikać licznych pułapek, które pojawiają się na drodze w rozwoju własnej firmy.
Decydujące momenty
Chip Heath, Dan HeathKup tę książkęNasze życie składa się z bardzo wielu momentów, ale tylko nieliczne z nich zapamiętujemy. Czy można tworzyć momenty – w biznesie, edukacji czy życiu prywatnym – które na dłużej zapadają w pamięć? Według braci Heath można, pod warunkiem że poznamy cechy takich niezapomnianych momentów. Autorzy twierdzą, że istnieją cztery takie cechy, których pierwsze litery składają się na angielskie słowo EPIC: elevation (podniesienie rangi), pride (duma), insight (odkrycie) oraz connection (połączenie). Jaki związek mają te elementy z chwilami, które trudno zapomnieć, i jak wykorzystać tę wiedzę w biznesie? Odpowiedź znajdziesz w tej książce.
Demand. Creating What People Love Before They Know They Want It
Adrian J. Slywotzky, Karl WeberKup tę książkęMyślisz o własnym biznesie? To jedna z tych książek, po które powinieneś sięgnąć w pierwszej kolejności. Autorzy prezentują ciekawe podejście do zarządzania oraz jego przełożenie na wynik. Poruszają też liczne aspekty społeczno-psychologiczne oraz ich wpływ na ostateczne wybory konsumenckie. Nie brakuje „mięsa”, czyli konkretnych przykładów z życia.
Dlaczego motywowanie ludzi nie działa
Susan FowlerKup tę książkę…i co działa. Najnowsze metody przywództwa, dodawania ludziom energii i ich angażowania. Autorka przekonuje, że standardowe motywowanie ludzi jest frustrujące dla obu stron, i przedstawia współczesnym liderom nowe sposoby na skuteczne kierowanie zespołem i prowadzenie go do sukcesu. Podobno lepiej zrezygnować z zewnętrznych nagród, a nastawić się bardziej na umacnianie w pracownikach poczucia, że praca może zaspokoić ich potrzebę autonomii, relacyjności i kompetencji. Tylko dzięki takiemu podejściu motywacja będzie silna i trwała.
Dobra strategia, zła strategia
Richard P. RumeltKup tę książkęIstnieje wiele strategii. Jedne działają, inne nie do końca, wiele jest bardzo pogmatwanych i trudnych do wdrożenia. Autor przedstawia dobre i złe elementy strategii, a następnie opracowuje taką, która pomaga pokonywać przeszkody pojawiające się na drodze postępu. Podstawą takiego działania jest dobre rozpoznanie sytuacji oraz odpowiednie reagowanie. Co ciekawe, większość organizacji nie ma żadnej strategii – i niewykluczone, że przez to rozwijają się wolniej albo wcale.
Doktryna jakości
Andrzej Jacek BlikleKup tę książkęProfesor matematyki, pracownik PAN i dyplomowany mistrz cukierniczy, który w latach 1990-2010 kierował firmą A.Blikle, którą rozwinął z 1 cukierni do 15 placówek w Warszawie i 8 w sieci franczyzowej poza stolicą, uczy zasad dobrego zarządzania zespołem. Dowodzi, że tworzenie przyjaznego miejsca pracy powinno być celem przyświecającym każdej firmie pragnącej odnieść sukces. Pracownicy, których obdarza się zaufaniem i których traktuje się jak partnerów, działają wydajniej i rzadziej popełniają błędy, dzięki czemu firma osiąga lepsze wyniki finansowe.
Don’t stop me now, czyli zrobiłam biznes i co dalej?
Karolina BrzuchalskaKup tę książkęWirtualna asysta od kuchni, czyli duże zbliżenie na pracę wirtualnej asystentki, bez której wiele biznesów online (i nie tylko) pogrążyłoby się dzisiaj w chaosie. W jaki sposób przygotować siebie i swój biznes do współpracy z wirtualną asystentką? Które zadania można powierzyć asystentce, żeby uwolnić swój czas? Jak zostać wirtualną asystentką oraz czy można skalować ten biznes? Książkę czyta się jak powieść, ale autorka przemyca w niej sporo wiedzy przydatnej przedsiębiorcom, którzy chcieliby delegować zadania w firmie.
Drive. Kompletnie nowe spojrzenie na motywację
Daniel PinkKup tę książkęInteresują cię nowe teorie i techniki związane z zarządzaniem motywacją w pracy? Z książki Daniela Pinka dowiesz się m.in. dlaczego metoda kija i marchewki już nie działa, jakie są trzy najważniejsze składniki motywacji, które są w stanie doprowadzić do tego, że człowiek będzie się kierował motywacją wewnętrzną, a nie zewnętrzną oraz dlaczego motywacja zewnętrzna jest zła. Książkę poleca Zuzanna Przybyła, która opowiadała w MWF o budowaniu dobrej atmosfery w zdalnym zespole.
Droga artysty
Julia CameronKup tę książkęPoradnik autorstwa scenarzystki, pisarki i dziennikarki – byłej żony reżysera Martina Scorsese. Książka nie tylko dla artystów, ale dla wszystkich, którzy – jak głosi podtytuł – chcieliby wyzwolić w sobie twórcę. Autorka inspiruje do tworzenia, choć nie traktuje tego jako coś obowiązkowego i niezbędnego. Sugeruje raczej, żeby zacząć, spróbować i sprawdzić, co taka aktywność może nam przynieść. Trzeba tylko odnaleźć w sobie twórczą energię, która może nas zaprowadzić w miejsca, o których istnieniu wcześniej nie wiedzieliśmy.
Drunk Tank Pink
Adam AlterKup tę książkęOtoczenie kształtuje na nasze zachowanie w dużo większym stopniu, niż zdajemy sobie z tego sprawę. Liczne badania naukowe są dowodem na to, jak bardzo jesteśmy podatni na wpływ czynników, które skutecznie działają na naszą podświadomość. Wśród tych czynników są m.in. kolory, podobieństwa czy pogoda. „Książka Altera zmieni sposób, w jaki patrzysz na świat” – zachęca na okładce prof. Dan Ariely, autor bestsellerowej Potęgi irracjonalności.
Duch w sieci
Kevin MitnickKup tę książkęCzy dzwonią do ciebie czasem pracownicy banku albo przedstawiciele operatora sieci komórkowej, żeby zaproponować jakąś ofertę? Czy na początku rozmowy proszą cię o podanie informacji weryfikującej, np. nazwiska panieńskiego matki, żeby się upewnić, czy faktycznie rozmawiają z tobą? Uważaj, zanim przekażesz takie dane obcej osobie! To może być… haker. W książce o wymownym podtytule Moje przygody jako najbardziej poszukiwanego hakera wszech czasów autor opowiada m.in. o tym, jak zajmował się socjotechniką, czyli podszywaniem się pod pracowników firm, wzbudzaniem zaufania rozmówców i wyciąganiem od nich poufnych informacji. Zdecydowanie warto zapoznać się z tym tytułem – zwłaszcza, że czyta się go jak świetny kryminał.
Efekt tygrysa
Maciej DutkoKup tę książkęAmerykańskie poradniki na temat budowania marki osobistej nie zawsze okazują się skuteczne w polskiej kulturze. Dlatego Maciej Dutko postanowił zebrać w tej książce sposoby, które osobiście przetestował nad Wisłą. Wyjaśnia m.in. dlaczego warto wydać własną książkę i jak zrobić to bez pieniędzy, jakimi sposobami można przebić się do głównych mediów, czy warto budować markę przez udział w konferencjach oraz jak zdobywać rekomendacje.
Ego to twój wróg
Ryan HolidayKup tę książkęCzy firma powinna być oparta na pasji założyciela? Wiele osób do tego namawia: „Rób to co kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia”. Ryan Holiday uważa takie podejście za błędne. Sukces wynika z konsekwencji w realizacji planu, a pasja jest związana z ego. „To bardzo ciekawa książka quasi-filozoficzna. Moim zdaniem każdy przedsiębiorca powinien ją przeczytać” – zachęcał Artur Jabłoński w odcinku nt. wykorzystania Facebooka do zdobywania klientów biznesowych.
Einstein
Walter IsaacsonKup tę książkęJedna z pierwszych biografii autorstwa specjalisty od opowieści o życiu wielkich osobistości. W dorobku profesora Isaacsona znajdziemy m.in. biografie Steve’a Jobsa, Leonarda Da Vinci oraz Benjamina Franklina. Albert Einstein to marka sama w sobie, więc jego historia może być bardzo inspirująca również pod kątem biznesowym. Z książki dowiesz się, jaki był ten wybitny naukowiec oraz jakie było jego podejście do pracy, co może być bardzo cenną lekcją z punktu widzenia przedsiębiorcy.
Ekonomia wdzięczności
Gary VaynerchukKup tę książkęEkonomia wdzięczności to jedna z podstawowych idei szerzonych przez Gary’ego Vaynerchuka. „Ta książka cudownie tłumaczy, po co są social media i dlaczego powinniśmy w nie wchodzić. Polecam ją na szkoleniach, kiedy ludzie mówią, że nie ma sensu wchodzić w Facebooka, bo to nie zadziała. Wtedy daję im Ekonomię wdzięczności” – mówiła Katarzyna Granops-Szkoda w 171. odcinku podcastu Mała Wielka Firma. Autor książki przekonuje, że na aktywność marketingową w social mediach powinniśmy patrzeć długofalowo i pokazuje, co zrobić, żeby przeniosła ona pozytywne efekty.
Ekspert biznesu
Adam GrzesikKup tę książkęAdam Grzesik jest doświadczonym przedsiębiorcą i konsultantem, który pomaga firmom osiągać ponadprzeciętne, pewne i przewidywalne zyski. Był również gościem w dwóch odcinkach MWF, gdzie mówił o tym, jak zmniejszyć koszty w firmie oraz jak stworzyć budżet firmowy. Jego książka pokaże, jak zacząć i odpowie na wiele twoich pytań związanych z własnym biznesem. Uświadomi też, że praca przedsiębiorcy w Polsce może być ciężka, zwłaszcza na początku, ale przynosi też dużo satysfakcji.
Elon Musk
Ashlee VanceKup tę książkęElon Musk, współtwórca m.in. PayPala, Tesla Motors i SpaceX, jest określany miarem wizjonera, geniusza, najbardziej zuchwałego przedsiębiorcy w Dolinie Krzemowej. Jego bigrafia zrobiła wrażenie m.in. na Michale Sadowskim z Brand24. „Po jej lekturze wydawało mi się, że to, co robię, jest mało znaczące – powinienem wziąć się za loty na Marsa, budowę samochodu elektrycznego i ratowanie Ziemi przed zagładą. Mówię to bez ironii. To naprawdę bardzo inspirująca pozycja”.
Emo Sapiens. Harmonia emocji i rozumu
Rafał OhmeKup tę książkęRafał Ohme to psycholog oraz ekspert w dziedzinie komunikacji i emocji. W swojej książce podkreśla wagę tych ostatnich: bez emocji nie byłoby miłości, postępu ani… gitarowych solówek Davida Gilmoura z zespołu Pink Floyd. Emo Sapiens to zachwycająca podróż wgłąb siebie, po której życie stanie się lepsze. Autor podsuwa wskazówki, które pozwolą stworzyć z rozumu i uczuć dobraną parę, która nie walczy ze sobą, tylko się uzupełnia i wspiera.
Emotional Boosting
Hans-Georg HäuselKup tę książkęNiemieccy naukowcy być może nie są twoim pierwszym skojarzeniem, gdy myślisz o emocjach. A może powinni? Przynajmniej jeden z nich – autor tej książki. Zaczyna się ona właśnie od odpowiedzi na pytanie, czym są emocje. Na kolejnych stronach Hans-Georg Häusel opisuje, jak zaszczepiać emocje w produktach i sposobie ich prezentacji, w handlu detalicznym, w komunikacji online, usługach, sprzedaży i kulturze organizacyjnej. Osobny rozdział jest poświęcony emocjom w relacjach B2B, bo tam również mają one ogromne znaczenie.
Esencjalista
Greg McKeownKup tę książkęJeżeli zajmujesz się dziesięcioma sprawami naraz, to twoja energia się rozprasza i w każdej dziedzinie osiągasz tylko niewielki postęp. Gdy zmniejszysz liczbę celów, energia się skumuluje i efekty będą dużo lepsze. Ale oczywiście diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego autor tej książki przeprowadza czytelnika przez cztery etapy. Najpierw wyjaśnia sposób myślenia esencjalisty. Później radzi, co zrobić, żeby odciąć się od zewnętrznych zakłóceń. Następnie podpowiada sposoby eliminowania zadań, które nie służą naszym celom. Na koniec dzieli się wskazówkami, jak ułatwić sobie działanie, żeby nie wymagało większego wysiłku.
Extremely Online
Taylor LorenzKup tę książkęFelietonistka The Washington Post i doświadczona reporterka technologiczna opisuje, jak dzięki social mediom powstała nowa kategoria twórców internetowych i influencerów. Świetna dziennikarska robota.
Factfulness
Hans RoslingKup tę książkęKsiążka o tym, jak łatwo się pomylić, gdy bazujemy na stereotypach i przekazach medialnych, zamiast sprawdzać fakty. Polecam osobom ciekawym świata, które cenią krytyczne myślenie.
Fast text
Joanna Wrycza-BekierKup tę książkęWbrew temu, co głosi podtytuł – Jak pisać krótkie teksty, które błyskawicznie przyciągną uwagę – można z tej książki wyciągnąć wiele praktycznych wskazówek również na temat tego, jak pisać dłuższe teksty. Dowiesz się, jak używać konkretnych słów, budować zdania czy stosować różne konstrukcje językowe. W książce znajdują się także cztery warsztaty objaśniające zastosowanie wybranych struktur w konkretnych przypadkach. Warsztaty dotyczą pisania bio, wyboru fraz kluczowych, znaczników SEO (tytuły i opisy w Google) i tworzenia skutecznego wezwania do działania (CTA).
Fastlane milionera
MJ DemarcoKup tę książkęBiorąc pod uwagę podejście do kwestii pieniędzy, można podzielić ludzi na 3 grupy. Pierwsza z nich to „chodnikowcy”, którzy żyją od pierwszego do pierwszego i spacerują spokojnie chodnikiem w kierunku swojej przyszłości finansowej. Druga to kierowcy, którzy jadą do celu wolnym pasem i wychodzą z założenia, że pieniądze odkładane dzisiaj będą mogli wykorzystać na emeryturze. Trzecia grupa to osoby jadące szybkim pasem ruchu, czyli takie, które prowadzą własne firmy i nie muszą czekać na duże pieniądze, bo zarabiają je tu i teraz. Jakie kryteria powinna spełniać firma, żeby umożliwić jej właścicielowi jak najszybsze cieszenie się pieniędzmi? Kluczem do sukcesu jest 5 zasad: zasada potrzeby (zaspokajaj realne potrzeby klientów), zasada wejścia (szukaj branży, gdzie bariery wejścia są jak najwyższe), zasada kontroli (staraj się być niezależny), zasada skali (skaluj swój biznes) oraz zasada czasu (buduj firmę, która będzie mogła w przyszłości działać, nie angażując twojego czasu).
Finansowy ninja
Michał SzafrańskiKup tę książkęFinansowy ninja to konkretny i praktyczny poradnik zarządzania swoimi pieniędzmi. Nauczysz się z niego, jak prowadzić budżet domowy, budować niezależność finansową, więcej zarabiać, optymalizować podatki i unikać złych inwestycji. Ale to nie jest tylko książka o liczeniu pieniędzy. Uświadamia ona również, że od twoich dzisiejszych decyzji zależy cała reszta życia zarówno twojego, jak i twojej rodziny. Finansowemu ninja poświęciliśmy cały odcinek podcastu z Michałem Szafrańskim.
Fińskie dzieci uczą się najlepiej
Timothy D. WalkerKup tę książkęNiezwykła historia amerykańskiego nauczyciela, który wyjechał do Finlandii i zachwycił się tamtejszym systemem edukacji. Dzieci przygotowują się tam do życia, a nie do egzaminów. Fińscy uczniowie są świetni z matematyki i nauk przyrodniczych, lubią czytać książki, a przy tym… wcale nie spędzają dużo czasu na nauce! Jak to możliwe? Dowiesz się z tej książki. To lektura dla nauczycieli, rodziców, a także wszystkich, którzy chcą poznać skuteczne metody na przekazywanie swojej wiedzy innym.
Firma, czyli ty
Paul JarvisKup tę książkęFirma nie musi być duża, żeby zaspokajała potrzeby i ambicje właściciela. Niektórzy wpadają w pułapkę ciągłego wzrostu i co roku podnoszą sobie poprzeczkę, ale wcale nie stają się dzięki temu szczęśliwsi. Paul Jarvis pokazuje, że można pójść inną drogą. Zamiast skalować się w nieskończoność, można prowadzić jednoosobową firmę, która osiąga zaskakująco dużo dzięki automatyzacji i współpracy z podwykonawcami na zasadach outsourcingu. Jednym z gorących zwolenników takiego podejścia w Polsce jest Michał Szafrański – w 263. odcinku MWF rozmawialiśmy o tym, jak rozwijać firmę bez pracowników.
Fix This Next
Mike MichalowiczKup tę książkęAutor bestsellera Po pierwsze zysk zauważył, że wielu przedsiębiorców rozwiązuje wszystkie problemy w swojej firmie jednocześnie – nie wiedząc, który z nich jest tak naprawdę najistotniejszy. W swojej książce Michalowicz nadaje problemom hierarchię, porządkuje je tak, aby ułatwić właścicielowi firmy podjęcie decyzji, którym z nich powinien się zająć w pierwszej kolejności. Hierarchia opiera się na analogii do piramidy potrzeb Maslowa: na początku najważniejsza jest sprzedaż i obecność klientów, później potrzebny jest zysk, następnie efektywność i porządek, potem wpływ, czyli chęć zmieniania otoczenia, a na końcu – dziedzictwo, a więc pragnienie stworzenia firmy, której efekty działania pozostaną na świecie nawet dłużej, niż będzie żył jej założyciel.
Getting Things Done, czyli sztuka bezstresowej efektywności
David AllenKup tę książkęŚwiatowy bestseller z początku kierowany do menedżerów wyższego szczebla w korporacjach, który jednak doczekał się gruntownego liftingu po tym, jak świat biznesu oszalał na jego punkcie. Autor przeredagował swój tekst, dzięki czemu dzisiaj sięgają po niego przedstawiciele najróżniejszych profesji – wszyscy ci, którym zależy na zapewnieniu sobie bezstresowej efektywności i utrzymaniu niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania work-life balance. Jak zarządzać zadaniami, panować nad czasem, delegować i odpoczywać – o tym właśnie jest ta świetna książka.
Głaskologia
Miłosz BrzezińskiKup tę książkęCzy kiedykolwiek pomyślałeś: „Nie będę go chwalił, bo jeszcze mu odbije”? Całkiem możliwe, że po przeczytaniu tej książki zmienisz zdanie. Miłosz Brzeziński przystępnie i dużą dawką poczucia humoru przedstawia w tej książce wyniki najnowszych badań nad motywacją. I krok po kroku pokazuje, jak wiele przekonań ukształtowanych przez lata jest nieskutecznych lub wręcz szkodliwych. Niezbędna lektura nie tylko dla przedsiębiorców, ale także rodziców, trenerów i każdego, kto chce skutecznie wpływać na zachowanie innych osób.
Gra bez końca
Simon SinekKup tę książkęJak prowadzić swój biznes, żeby prosperował przez długie lata? Przede wszystkim nie warto skupiać się na krótkoterminowych i łatwych wygranych. Nie należy myśleć o tym, co zrobić, żeby ustawić się tu i teraz. Zdecydowanie lepiej patrzeć na horyzont i mierzyć daleko, dzięki czemu firma będzie się stabilnie rozwiać, przynosić zyski i skupiać wokół siebie lojalnych i oddanych pracowników. Koncepcje przedstawione w książce mają wiele punktów styku z tymi opisanymi w Liderzy jedzą na końcu tego samego autora.
Growing Pains. Sztuka skalowania przedsiębiorstw
Eric G. Flamholtz, Yvonne RandleKup tę książkęPowiększanie firmy zawsze generuje problemy. Na szczęście wiele z nich można przewidzieć, przygotować się i umiejętnie radzić sobie z nimi, gdy nadejdą. Ta książka zawiera doświadczenia prof. Erica Flamholtza zebrane podczas 40 lat pracy ze spółkami z różnych części świata. Zaczyna się od opisania piramidy rozwoju organizacji. Później autorzy opisują strategie zarządzania na każdym z 7 poziomów piramidy i potrzebne narzędzia. Na końcu zajmują się rolą przedsiębiorcy w rosnącej i zmieniającej się organizacji.
Growth Hacker Marketing. O przyszłości PR, marketingu i reklamy
Ryan HolidayKup tę książkęHakerzy internetowi potrafią włamywać się do systemów informatycznych bez stosownych uprawnień. Hakerzy wzrostu umieją rozhulać marketingową maszynę bez wielkiego budżetu. Ryan Holiday, autor wielu głośnych kampanii reklamowych, pokazuje w tej książce sposoby, jak za pomocą sprytnych trików i internetu osiągać cele, które dotychczas były możliwe tylko z użyciem spotów telewizyjnych i bilbordów.
Grywalizacja. Jak zastosować mechanizmy gier w działaniach marketingowych
Paweł TkaczykKup tę książkęJak zwiększyć zaangażowanie osób w wykonywanie konkretnego zadania? Można wykorzystać do tego mechanizmy znane z gier. Na tym właśnie polega grywalizacja. Pokonywanie kolejnych wyzwań, rywalizacja i współpraca sprawiają, że zaczynamy czerpać przyjemność z nawet najbardziej rutynowych i pozornie mało atrakcyjnych zadań. Harvard Business Review uznał grywalizację za jeden z wiodących trendów marketingowych XXI wieku, a Paweł Tkaczyk przedstawia ten temat szczegółowo, konkretnie i poziom po poziomie, sięgając po przykłady z życia.
How Conversation Works: 6 Lessons for Better Communication
Anne CurzanKup tę książkęSześć wykładów, w których prof. Anne Curzan objaśnia strategie usprawniające komunikację w różnych sytuacjach – od niezobowiązujących rozmów z nieznajomymi po konwersacje z przełożonym w pracy. Nauczysz się, jak taktownie zwrócić drugiej osobi uwagę na popełniany błąd, przekazywać złe wiadomości lub poprosić o zrobienie czegoś, czym nie chce się zająć. Książka jest dostępna wyłącznie w formie audiobooka.
How I Learned to Understand the World
Hans RoslingKup tę książkęAutobiografia słynnego szwedzkiego statystyka, autora bestellera Factfulness. Nie ma nic wspólnego z biznesem, ale gdy ją przeczytasz, uświadomisz sobie, jak ważne jest rozmawianie z klientami.
How to Style Your Brand
Fiona HumberstoneKup tę książkęZdaniem autorki każda marka ma swój własny styl, a style można przyporządkować do poszczególnych pór roku. „Dzięki temu można łatwiej określić swoją markę: czy jest wiosenna i żywiołowa, czy spokojna, elegancka i zimowa” – zachęcała do lektury Marta Krasnodębska. Książka zawiera wiele przykładów, jak dobrać różne elementy identyfikacji wizualnej, żeby wszystko było spójne wizualnie i pasowało do stylu komunikacji danej marki.
How to Take Smart Notes
Sönke AhrensKup tę książkęUmiejętności notowania nie uczy się w szkołach – a szkoda! Bo warto wiedzieć, jak to robić dobrze, zwłaszcza jeśli nasza praca opiera się na tworzeniu treści do internetu: wpisów na blog, postów do social mediów, podcastów, wideo, itd. Jedno z założeń przedstawionych w książce głosi, że notatki powinny się ze sobą łączyć – tak jak łączą się nasze myśli w głowie. Wówczas wymyślanie konspektów, szkiców i tematów staje się o wiele łatwiejsze. Czasem nawet tematy tworzą się same.
How to Win Campaigns
Chris RoseKup tę książkęChris Rose jest kosultantem w dziedzinie komunikacji. Pracował m.in. dla brytyjskiego rządu, UNICEF-u, Amnesty International, Shella, BP i Unilevera. W swojej książce porównuje strategię komunikacji kampanii do partii szachów, w której twoi przeciwnicy ciągle się zmieniają, a reguły są kwestią dyskusyjną. Jeżeli jednak połączymy w odpowiedni sposób wyniki badań, motywację, komunikację i organizację, mamy szansę oddziaływać na serca i umysły odbiorców.
Ikony popkultury a prawo własności intelektualnej
Katarzyna GrzybczykKup tę książkęKsiążka o prawie, którą – przynajmniej zdaniem mec. Tomasza Palaka – czyta się prawie jak powieść. Autorka opisuje rozmaite spory sądowe i regulacje prawne, które przyczyniły się do wykreowania marek znanych na całym świecie. Uwaga dla prawników-amatorów: opisane sprawy toczyły się lub toczą najczęściej sądach amerykańskich lub angielskich, więc nie da się ich bezpośrednio przenieść na polski grunt.
IMPROsprzedaż
Joanna GdaniecKup tę książkęTrenerka sprzedaży dzieli się swoją autorską metodą na budowanie owocnej i przyjemnej dla obu stron relacji z klientem. Przekonuje, że zwykłe techniki perswazji nie prowadzą do sukcesu, a raczej zapowiadają niezbyt emocjonującą i dość krótką karierę. Joanna Gdaniec stawia na improwizację, która w połączeniu ze sprzedażą ma zapewnić sprzedającemu i kupującemu ciekawe doświadczenie zamiast sztampowej rozmowy o ofercie. A stąd już blisko do sukcesu sprzedażowego.
Improwizuj!
Emma IsaacsKup tę książkęWedług autorki jednym z podstawowych błędów popełnianych przez wielu przedsiębiorców jest chęć stworzenia biznesu zaplanowanego od A do Z i zdobycia od razu wszystkich kompetencji potrzebnych do prowadzenia firmy. Tymczasem – choć planowanie jest bez wątpienia ważne – równie istotna jest sztuka improwizacji oraz zmienianie, dostosowywanie biznesu do istniejących warunków. Prawda jest taka, że wszystko, co jest ci potrzebne do założenia biznesu, prawdopodobnie już masz. Reszty nauczysz się po drodze.
Impuls
Richard H. Thaler, Cass R. SunsteinKup tę książkęUzupełnieniem dość enigmatycznego tytułu jest podtytuł: Jak podejmować właściwe decyzje dotyczące zdrowia, dobrobytu i szczęścia. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, to wieloma naszymi działaniami kierują impulsy. Książka próbuje je rozszyfrować i wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje, nawiązując do takich zagadnień, jak oczekiwanie błędów czy sprzężenie zwrotne. W książce nie brakuje obrazowych przykładów z życia wziętych, a zasady w niej przedstawione można z powodzeniem wykorzystać w perswazji, sprzedaży czy w ogóle przekonywaniu innych do swoich racji.
Inaczej. Jak pracować mniej, ale lepiej i przyjemniej
Radek KotarskiKup tę książkęKsiążka dla tych, którzy stale poszukują sposobów na usprawnienie swoich działań oraz bardziej intencjonalną i świadomą pracę. Autor przyjrzał się wielu badaniom naukowym dotyczącym efektywności i wyciągnął z nich to, co jest prawdziwe, rozprawiając się przy okazji z różnymi mitami w zakresie ustalania celów, motywacji czy wypoczynku.
Innowatorzy
Walter IsaacsonKup tę książkęWalter Isaacson, autor bestsellerowej biografii Steve’a Jobsa, tym razem postanowił opisać historię rewolucji cyfrowej. W swojej książce pokazał sylwetki osób, którzy wymyślili komputery i internet. Opowieść rozpoczyna się od Ady Lovelace, córki George’a Byrona, która już w połowie XIX wieku zaczynała przecierać szlaki dla współczesnej branży IT. Stopniowo dochodzimy aż do czasów współczesnych, reprezentowanych m.in. przez twórców Microsoftu, Apple’a i Google’a.
Inside the Box
Drew Boyd, Jacob GoldenbergKup tę książkęKsiążka opowiadającą o tworzeniu innowacji w realnym świecie. Tytuł jest nawiązaniem do myślenia outside the box, które – według wielu – powinniśmy stosować, chcąc działać innowacyjnie. Autor proponuje działać inaczej: nie uciekać od ograniczeń, tylko użyć ich w celu rozwiązania problemu. – W książce zawarto wiele ciekawych przykładów, a dzięki temu, że zastosowano w niej rzadko spotykane podejście, jest ona bardzo wciągająca – zachęca Tomasz Karwatka, współtwórca Divante.
Internet a prawo – jak się nie potknąć?
Tomasz PalakKup tę książkęWystarczy przyjrzeć się tytułom rozdziałów – np. Co wspólnego z twoją działalnością ma rozlana kawa i dlaczego tak dużo?, Wieczór kawalerski, który mógł skończyć się więzieniem albo Lot nad gwiazdorskim gniazdem – żeby przekonać się, że autor podszedł do tematu w naprawdę intrygujący i nietypowy sposób. Dzięki temu książkę czyta się z przyjemnością i trudno się od niej oderwać. Znajdziesz w niej mnóstwo konkretnych przypadków prawnych opisanych tryskającym humorem językiem. Tomasz Palak był gościem odcinka podcastu Mała Wielka Firma, w którym rozmawialiśmy o dostosowaniu firmy do RODO.
Jab, Jab, Jab, Right Hook – W market[r]ingu
Gary VaynerchukKup tę książkęW tej książce, wydanej w 2013 r., Gary Vaynerchuk objaśnia zasady skutecznej komunikacji w mediach społecznościowych. Pokazuje, że myślenie właściwe dla tradycyjnych mediów – czyli odpalanie kolejnych kampanii, których wyniki mierzymi wielkością sprzedaży – nie działa na Facebooku, Instagramie czy Twitterze. Trzeba je umiejętnie łączyć z angażowaniem społeczności i budowaniem więzi z odbiorcami w sposób dopasowany do konkretnej platformy.
Jak działa umysł
Steven PinkerKup tę książkęAutor, psycholog, postawił przed sobą nie lada wyzwanie, chcąc odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule. Próbuje podejść do tematu następująco: załóżmy, że chcemy skonstruować robota, który myśli i działa jak człowiek. Jak należałoby się do tego zabrać, żeby osiągnąć ten cel? Okazuje się, że w projektach związanych ze sztuczną inteligencją, proste rzeczy są trudne, a trudne – proste. O wiele łatwiej jest nauczyć robota wykonywać skomplikowane obliczenia, niż zaprogramować go tak, żeby umiał utrzymać równowagę. Pinker rozkłada także na czynniki pierwsze emocje i zmysły, próbując przełożyć je na suche procedury.
Jak mówić o sobie dobrze
Aleksandra WięckaKup tę książkęNie daj się zmylić tytułowi i okładce tej książki. To nie jest przewodnik z dziedziny selfhelp. Tak naprawdę jest to bardzo praktyczny poradnik na temat storytellingu w budowaniu kobiecej marki osobistej. Przyda się każdej przedsiębiorczymi, która chce opowiadać o sobie ciekawe i angażujące historie trafiające do jej odbiorców. Książka ma charakter warsztatowy – znajdziesz w niej ćwiczenia, dzięki którym krok po kroku zbudujesz historię wspierającą wizerunek twojej marki.
Jak myśleć o sobie dobrze?
Stefanie StahlKup tę książkęKsiążka o sztuce akceptacji i życiu bez lęku. Przyda się np. przy budowaniu marki osobistej. Mogłoby się bowiem wydawać, że chodzi w tym tylko o wrzucanie postów do social mediów, ale jest w tym coś o wiele głębszego. Żeby skutecznie budować markę osobistą, trzeba się dobrze poznać i trochę nad sobą popracować w różnych obszarach. Ten poradnik podpowiada, jak się rozwijać, więc wiedza w nim zawarta może okazać się bardzo pomocna.
Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować)
Artur JabłońskiKup tę książkęWstęp, rozwinięcie, zakończenie – pamietasz, jak uczyłeś się pisać w ten sposób. Problem polega na tym, że w internecie na niewiele ci się to przyda. Dlaczego? Bo przyswajanie treści online to coś zupełnie innego niż czytanie tradycyjnej książki. Odbiorcy dużo częściej skanują wzrokiem nagłówki i pierwsze słowa akapitów, zamiast przebiegać wzrokiem po kolejnych słowach i wierszach. Jeżeli chcesz sprzedawać w internecie, warto skorzystać z rad, które daje w tej książce Artur Jabłoński.
Jak pisać. Pamiętnik rzemieślnika
Stephen KingKup tę książkęKsiążka, która przyda się każdemu copywriterowi. W pierwszej części Stephen King opisuje wydarzenia, które ukształtowały go jako pisarza i człowieka. W drugiej rozkłada na części pierwsze swój warsztat. Nie będziemy tu zdradzać zbyt wielu szczegółów, ale możemy odsłonić jeden z nich: żeby dobrze pisać, trzeba dużo czytać. Więc jesteś teraz we właściwym miejscu!
Jak się dogadać, czyli retoryka codzienna
Michał Rusinek, Aneta ZałazińskaKup tę książkęKsiążka o tym, jak mówić i jak słuchać, czyli jak łapać wspólną płaszczyznę podczas komunikowania się. W dzisiejszych czasach rozmawiamy ze sobą niekoniecznie twarzą w twarz, wiele dyskusji toczy się w internecie lub za pomocą różnych komunikatorów, więc warto pielęgnować umiejętność wychwytywania niuansów, żeby lepiej zrozumieć swoje wzajemne intencje i potrzeby.
Jak zbudować zaangażowaną społeczność
Ania KęskaKup tę książkęAutorka znana w sieci jako Ania Maluje podpowiada, jak podejść do budowania społeczności na Instagramie, choć tak naprawdę wiele jej wskazówek można odnieść również do innych platform. W książce nie brakuje praktycznych trików i konkretnych porad – szczerze i bez lania wody. W e‑booku znajdziesz gotowe hiperłącza odsyłające do konkretnych twórców i przykładów dobrych działań w internecie.
Jak zbudowałem firmę
Guy RazKup tę książkęPopularny podcaster zebrał historie i anegdoty zasłyszane podczas przygotowań do jego odnotowującego miliony pobrań podcastu How I Built This, w którym przeprowadza wywiady z przedsiębiorcami. Przedstawia startupowy model biznesowy oparty na założeniu, że tworzymy firmę, która dziś może jest bardzo mała, ale w przyszłości ma urosnąć – najlepiej do rozmiarów globalnych. Budowanie takiego biznesu jest zaprezentowane na osi czasu podzielonej na trzy etapy: potrzeba, testy i cel. Autor dzieli się wskazówkami na temat sposobów finansowania firmy i poszukiwania wspólnika, wypatrywania niszy i przebijania się na rynku oraz misji i sprzedaży firmy. Lektura nie tylko dla osób budujących startup. Właściciele małych, jednoosobowych firm też znajdą w niej coś dla siebie.
Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi
Dale CarnegieKup tę książkęZnajdziesz w tej książce wiele przykładów i wskazówek na temat tego, jak budować relacje biznesowe i prowadzić dialog w firmie – z pracownikami i kontrahentami. Nie wszystkie rozmowy, w jakich bierzemy udział, są łatwe i przyjemne, dlatego warto uzbroić się w wiedzę, która sprawi, że komunikowanie się z zespołem będzie nam sprawiało mniej trudności i stanie się skuteczniejsze.
Jak zmienić złe dni na lepsze
Julie SmithKup tę książkęAutorka podsuwa sposoby na stawianie czoła problemom i wyzwaniom, jakie stawia przed nami życie. Ja znalazłem w tej książce 7 wzorców myślowych, które podstępnie podcinają skrzydła soloprzedsiębiorcom. Nauczyłem się je identyfikować, dowiedziałem się, jak zaburzają moją ocenę rzeczywistości i jak z sobie z nimi radzić, żeby nie blokowały mnie przed działaniem.
Jak zostać Panią Swojego Czasu
Ola BudzyńskaKup tę książkęOla Budzyńska – blogerka, idolka kobiet, które „chcą wziąć czas w swoje ręce i zarządzać nim po swojemu”. W swojej książce na własnym przykładzie udowadnia, że życie zorganizowanej kobiety wcale nie polega na tym, że wszystko musi toczyć się pod dyktando zegarka. Bardziej chodzi o to, żeby ustalić sobie cele i marzenia, a potem konsekwentnie je realizować, nawet jeśli reszcie świata nie do końca się to podoba. Kluczem do sukcesu jest asertywność i umiejętność sięgania po swoje, zachowując przy tym zdrowy dystans i sympatię do siebie, bo nikt przecież nie jest perfekcyjny ani idealny.
Jak żyć długo?
David Sinclair, Matthew LaPlanteKup tę książkęAutorzy książki próbują odpowiedzieć na pytanie: dlaczego się starzejemy i czy naprawdę musimy? Nauka i eksperymenty medyczne mogą być źródłem inspiracji i wskazówek na temat tego, jak w dobrej kondycji możliwie najdłużej cieszyć się życiem. Warto skorzystać z tej wiedzy.
Jedna kampania do wolności
Magdalena PawłowskaKup tę książkęPraktyczne informacje i wskazówki, dzięki którym krok po kroku stworzysz swój pierwszy business online i nauczysz się podstaw sprzedaży produktów i usług w internecie. Gdy sięgniesz do tej książki biznes internetowy stanie się dla ciebie dużo bardziej zrozumiały. Nauczysz się korzystać z danych, które pozwolą ci lepiej poznać i zrozumieć twoich klientów. Poznasz podstawy email marketingu. Dowiesz się też, jakie czynności automatyzować, żeby skalowanie biznesu nie wymagało dużo więcej pracy.
Jedna rzecz
Gary Keller, Jay PapasanKup tę książkęSposób na skuteczne działanie jest bardzo prosty. Nie zajmuj się kilkoma rzeczami naraz. Skup się na jednej, wtedy będziesz w stanie naprawdę dużo osiągnąć – przekonują autorzy. I nie tylko przekonują, ale także podają dowody na to, jak potężna siła tkwi w tej prostej zasadzie. „Powracam do tej książki co jakiś czas. Pomaga mi w uporządkowaniu rzeczy, gdy robię ich zbyt wiele” – zachęca autor Biblii copywritingu Darek Puzyrkiewicz.
Jesteś marką
Joanna Malinowska-ParzydłoKup tę książkęCzym jest marka osobista? Na pewno nie lansem, ani udawaniem kogoś, kim nie jesteś. Personal brand jest raczej zbiorem skojarzeń, które powstają w głowach i sercach ludzi, gdy słyszą twoje nazwisko. Odzwierciedla twoją reputację i wynika z wartości, jaką wnosisz w życie innych. Jak skutecznie zbudować autentyczną markę osobistą? Joanna Malinowska-Parzydło nie tylko napisała o tym świetną książkę, ale również zdradziła wiele praktycznych wskazówek w 226. odcinku MWF.
Just Fucking Ship
Amy HoyKup tę książkę21 zasad, które pomagają pokonać prokrastynację i w końcu dowieźć pierwszą wersję Twojego produktu. Dlaczego „pierwszą wersję”? Bo dzięki temu nie utkniesz na etapie nieustannych poprawek i udoskonaleń.
Kaizen. Małymi krokami do efektywności w życiu i w biznesie
Aneta WątorKup tę książkęKaizen to filozofia ciągłego ulepszania, która praktycznie zbudowała gospodarkę Japonii. Książka zawiera opis 10 zasad kaizen wraz z przykładami z życia autorki. Wśród nich m.in. „używaj sprytu zamiast pieniędzy” – wskazówka szczególnie bliska soloprzedsiębiorcom, którzy zwłaszcza na starcie na nadmiar pieniędzy zwykle nie narzekają. Kaizen to także konkretne narzędzia, np. metoda 5S (sortowanie, systematyka, standaryzacja, sprzątanie, samodyscyplina) albo cykl Deminga (zaplanuj, wykonaj, sprawdź, popraw). Z książki dowiesz się, jak wykorzystać kaizen przy zakładaniu firmy, budowaniu marki osobistej czy w różnych sytuacjach w życiu prywatnym.
Kierunek: freelance
Ewa BrzozowskaKup tę książkęPraca freelancera kusi – możemy sami o sobie decydować, pracować we własnym rytmie z osobami, z którym naprawdę chcemy. To wszystko jest możliwe pod warunkiem, że zbudujemy swój biznes na pasji i talencie. Tylko wtedy będziemy mogli przejąć kontrolę nad swoją karierą oraz odnaleźć nowe możliwości rozwoju i zarobku. Czego nam jeszcze potrzeba? Zaangażowania, kreatywności, samozaparcia i… zleceń. Jak to wszystko pozyskać, opowiada oświadczona freelancerka, która wie, jak budować atrakcyjną markę i ofertę przyciągającą klientów.
Klub 5 rano
Robin SharmaKup tę książkęAutor przekonuje, że odpowiedni rytm dnia to podstawa przy planowaniu swoich działań i osiąganiu sukcesów. Jeśli zaczynasz swój dzień wcześnie, masz szansę się wyciszyć, rozpocząć aktywności na spokojnie, zadbać o siebie i rozruszać się. Dzięki temu każda kolejna godzina będzie mogła być wykorzystana lepiej.
Kobieta wkracza w e‑commerce
Katarzyna Ryfka-CyganKup tę książkęKsiążka krok po kroku przeprowadza czytelnika przez proces tworzenia własnego sklepu internetowego. Zaczynamy od generowanie pomysłów, badanie rynku i wyznaczanie celów. Później następują niezbędne przygotowania techniczne, pozyskiwanie klientów i codzienne obowiązki związane z prowadzeniem e‑commerce (są też wskazówki odnośnie łączenia takiej działalności z prywatnym życiem). Choć teoretycznie jest to książka dla kobiet, panowie tak samo skorzystają na jej przeczytaniu.
Konwersja w e‑commerce
Łukasz Plutecki, Sebastian SumaKup tę książkęOsoby prowadzące sklepy internetowe wiedzą, że to biznes, w którym na przedsiębiorcę czeka sporo wyzwań. Jednym z nich, chyba największym, a na pewno kluczowym, jest konwersja, czyli pozyskiwanie ruchu, a następnie zamienienie go na zamówienia. W świecie offline inwestujemy w szyldy, ulotki, szukamy najbardziej atrakcyjnej lokalizacji… A co zrobić w internecie? Ta książka udziela na to pytanie odpowiedzi. Dowiesz się z niej, jak optymalizować konwersję, żeby liczba klientów i wartość wirtualnych koszyków rosły z dnia na dzień.
Kotografia w jednym pazurku
Monika MałekKup tę książkęSzukasz sposobów na okiełznanie kota, który nie chce zapolować do zdjęcia? Twojemu feedowi na Instagramie przydałoby się klika ładnych ujęć twojego ukochanego czworonoga? Poznaj książkę o fotografowaniu kotów, w której znajdziesz sporo trików na temat tego, jak sprytnie zachęcić mruczka do przybrania ciekawej pozy przed obiektywem. Słowo-klucz to właśnie „zachęcić”, bo na pewno nie zdołasz go do niczego zmusić.
Kreatywność S.A.
Ed Catmull, Amy WallaceKup tę książkęTa książka to połączenie przewodnika dla menedżerów, którzy chcą rozwijać swoje zespoły, osób, w których pobrzmiewa nuta dążenia do oryginalności oraz… wycieczki za kulisy Pixar Animation, czyli firmy, w której powstawały jedne z najpopularniejszych filmów animowanych w historii kinematografii, m.in. Toy Story, Gdzie jest Nemo czy Wall-E. Niezwykłe historie i scenariusze wzbudzające autentyczne emocje u małych i dużych widzów to kwintesencja kreatywności, z której mogą czerpać również osoby działające w zupełnie innych branżach.
Krótka historia prawie wszystkiego
Bill BrysonKup tę książkęMasz problem ze zrozumieniem niektórych zjawisk wystepujących w przyrodzie? Zastanawiasz się, jak ciekawie mówić o nudnych rzeczach? Nie wiesz, jak odpowiedzieć na pytania dzieci o czarną dziurę czy wybuch wszechświata? Ta książka pomoże ci wybrnąć ze wszystkich tych sytuacji, a przy okazji pobudzi twoją kreatywność, która może ci się bardzo przydać.
Kultura firmy
Eric Flamholtz, Yvonne RandleKup tę książkęW czasach, gdy innowacje technologiczne starzeją się błyskawicznie, a działania marketingowe konkurencji można szczegółowo analizować nie wstając zza biurka, kultura organizacyjna staje się najważniejszym wyróżnikiem wielu marek. Autorzy opisują w tej książce 5 kluczowych wymiarów tej kultury: orientację na klienta, orientację na ludzi, orientację na proces, standardy wydajności i odpowiedzialności oraz innowacyjność i otwartość na zmiany.
Liczby się liczą
Chip Heath, Karla StarrKup tę książkęPewnie wiesz, że mówiąc o liczbach, warto je do czegoś porównać, żeby były mniej abstrakcyjne. W tej książce znajdziesz dużo więcej sposobów, które pomogą zwiększyć skuteczność twojej komunikacji – niezależnie od tego, czy przygotowujesz ofertę dla klienta, artykuł na blog, czy wystąpienie na konferencję.
Liderzy jedzą na końcu
Simon SinekKup tę książkęDlaczego niektóre zespoły potrafią świetnie współpracować, a inne nie? Na pytanie zawarte w podtytule tej książki Simon Sinek odpowiada, rozwijając główną myśl ze swojego bestsellera nr 1 – Zaczynaj od dlaczego i przenosząc ją na grunt korporacyjny. Żeby twój zespół był zgrany i oddany jak amerykańscy Marines, trzeba stworzyć kulturę organizacyjną, w której pracownicy będą czuli, że są w firmie najcenniejszym kapitałem.
Liderzy. 30 inspirujących rozmów z największymi liderami naszych czasów
David RubensteinKup tę książkęCykl 30 wywiadów z największymi liderami naszych czasów przeprowadzonych przez Davida Rubensteina – popularnego dziennikarza telewizyjnego. Wśród bohaterów m.in. Oprah Winfrey, Bill i Melinda Gatesowie, Jeff Bezos czy Warren Buffett. Warto przyjrzeć się ich drodze na szczyt i odkryć tajemnice ich sukcesu. Być może wiedza i doświadczenie, którymi się dzielą, pozwolą ci zbudować własne imperium?
Life Lessons from a Brain Surgeon
Rahul JandialKup tę książkęTo nie jest książka biznesowa, ale fascynująca podróż po zakamarkach ludzkiego mózgu. Jeden z czołowych amerykańskich neurochirurgów opisuje nowe odkrycia i obala mity związane m.in. z kreatywnością, inteligencją i dietą. A bez wątpienia są to kwestie bliskie sercom soloprzedsiębiorców.
Łańcuch krytyczny
Eliyahu M. GoldrattKup tę książkęTytuł obowiązkowy w bibliotece osób zarządzających projektami. Ratuje i udziela wskazówek w sytuacjach, które są codziennością dla project managerów: opóźnienia, przekroczenia budżetów, przeciążenie pracą, zbyt mała efektywność pracowników, trudności komunikacyjne, brak wiarygodnych danych. Książka wydana w Polsce w 2009 roku, ale tak wymyślona, zaplanowana i napisana, że aktualna do dzisiaj. Pewne problemy są bowiem niezmienne, podobnie jak rozwiązania, które trzeba tylko umiejętnie wskazać.
Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy
Joanna Wrycza-BekierKup tę książkęJoanna Wrycza-Bekier – doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, absolwentka filologii polskiej i filologii germańskiej – to ekspertka w dziedzinie internetowego pisania. W Magii słów, jak wyjaśnia podtytuł, udziela praktycznych wskazówek na temat tego, jak pisać teksty, które porwą tłumy. Przekonuje, że słowa mają moc nadal, mimo że mogłoby się wydawać, że naszym światem zawładnęła kultura obrazkowa. Wielu przedsiębiorców jest także pisarzami – prowadzą blogi, piszą e‑maile do newsletterów, wymyślają slogany reklamowe dla swoich produktów, stosują storytelling, żeby budować markę – dlatego warto przyjrzeć się twórczości wielkich mistrzów pióra i podpatrzeć co nieco na swoje potrzeby.
Mała Wielka Firma. 7 sekretów efektywnego zarządzania
Marek JankowskiKup tę książkęW jaki sposób z powodzeniem prowadzić i rozwijać własny biznes? Nie każdy przedsiębiorca jest finansistą z dyplomem magistra ekonomii w kieszeni, ale każdy powinien umieć zarządzać majątkiem swojej firmy – nie tylko żeby zarabiać, ale także – a może przede wszystkim? – po to, żeby nie stracić. Marek Jankowski przedstawia zasady, których warto się trzymać, żeby skutecznie omijać pułapki czyhające na właścicieli firm. Książka to zbiór doświadczeń autora, który od lat prowadzi własny biznes, ale nie uniknął na swojej drodze błędów i nietrafionych decyzji. Zdecydowanie warto wykorzystać jego doświadczenie.
Mała wielka zmiana
Robert CialdiniKup tę książkęKoszty wynikające z faktu, że pacjenci nie zgłaszają się na umówione wizyty, w skali roku sięgają w USA milionów dolarów. Jak ograniczyć straty? Wystarczy, że rejestratorka zamiast pisać termin wizyty dla pacjenta, poprosi go, żeby zapisał go własnoręcznie. Jak ograniczyć koszty prania ręczników w hotelach? Warto zapytać osobę, która się melduje, czy dba się o środowisko. Ta książka jest pełna tego typu trików.
Manager. Poradnik działań skutecznych i angażujących
Andrzej KoniukKup tę książkęAndrzej Koniuk mówił w podcaście o tym, jak być bardziej efektywnym przedsiębiorcą. W jego książce znajdziesz znacznie więcej informacji na ten temat. Zwiększanie efektywności jest tam opisane zgodnie z metodologią ciągłego doskonalenia znaną jako cykl Deminga: po pierwsze planowanie, po drugie działanie, po trzecie dogłębna analiza, po czwarte normalizacja/standaryzacja.
Marketing 4.0
Philip Kotler, Hermawan Kartajaya, Iwan SetiawanKup tę książkęKontynuacja niekwestionowanego bestsellera, jakim był Marketing 3.0. Jaka jest rola rozwoju technologicznego we współczesnym marketingu? Jakie są nowe sposoby wpływania na decyzje konsumenckie? Jak wykorzystać big data w marketingu? Na te i inne pytania, odpowiada Philip Kotler wraz ze współautorami.
Marketing Made Simple
Donald MillerKup tę książkęAutor opisuje 5 kroków do tego, aby twoja marka skuteczniej przyciągała klientów. Co powinieneś zrobić? Po pierwsze, zbuduj opowieść dla swojej marki (temu tematowi Donald Miller poświęcił również inną książkę – Model StoryBrand. Zbuduj skuteczny przekaz dla swojej marki). Po drugie, stwórz dwuzdaniowy opis swojej marki. Po trzecie, stwórz teksty na stronę internetową. Po czwarte, przygotuj PDF, który będziesz rozdawać za darmo w zamian za zapis na twoją listę mailingową. I po piąte, stwórz kolejkę maili, które będziesz wysyłać osobom zapisanym na twoją listę. Ten prosty lejek sprzedażowy to idealna propozycja dla osób, które nie wiedzą, od czego zacząć marketing swojej marki, bo czują, że informacji na ten temat jest zdecydowanie za dużo.
Marketing za przyzwoleniem
Seth GodinKup tę książkęKolejna pozycja obowiązkowa klasyka marketingu. Seth Godin tłumaczy, jak zmienić obcych ludzi w znajomych, a znajomych w klientów. Zaprezentowane przez niego podejście przyda się zarówno w marketingu internetowym w mediach społecznościowych, jak i przy tworzeniu klasycznych kampanii reklamowych.
Media społecznościowe bez ściemy. Jak kreować markę
Jason Falls, Erik DeckersKup tę książkęSkuteczne social media to marzenie niemal każdego marketera. Wokół kreowania marki w mediach społecznościowych narosło wiele mitów, o których warto mówić szczerze. A jak szczerze, to… bez ściemy. To jedna z tych pozycji, bez której każda lista książek o marketingu internetowym byłaby niepełna.
Metoda Tęczówki
Jacek KłosińskiKup tę książkęPróbujesz polecanego przez kogoś sposobu na zwiększenie produktywności i nie działa? To nie znaczy, że ten sposób jest nieskuteczny, tylko że nie jest dopasowany do ciebie. Ta książka pomoże ci zrozumieć twoją indywidualną sytuację i preferencje, a potem dobrać rozwiązania.
Metoda Zettelkasten
David KadavyKup tę książkęZettelkasten to metoda robienia notatek przydatna dla osób, których praca polega na przetwarzaniu informacji i generowaniu nowych pomysłów (np. naukowców, ale także twórców treści). Jeżeli czujesz, że to coś dla ciebie, ta książka pomoże ci postawić pierwsze kroki.
Mistrzowie sprzedaży – jak oni to robią
Michael Bosworth, Ben ZoldanKup tę książkęTa książka biznesowa bardzo przypadła do gustu Karolowi Froniowi – przedsiębiorcy i właścicielowi call center, który radził w podcaście, jak prowadzić sprzedaż B2B przez telefon: „Handlowcy lubią się popisywać przed klientami swoją wiedzą. Jednak skutek takiego zachowania jest odwrotny do zamierzonego. Autorzy tej książki radzą coś przeciwnego, żeby najpierw przyznać się do swojej słabości. Opowiedzieć historię o własnym niepowodzeniu. Wtedy druga strona ma ochotę odwdzięczyć się tym samym. I w związku z tym stajecie się sobie bliżsi, bo tylko przyjaciołom mówimy o swoich porażkach”.
Mit przedsiębiorczości
Michael E. GerberKup tę książkęJesteś dobry w tym, co robisz na etacie, i chciałbyś założyć własną firmę, żeby móc robić to na własny rachunek? Dobrze się zastanów! Pamiętaj, że przechodząc na swoje, oprócz tego, co lubisz i co robiłeś do tej pory, będziesz też musiał zacząć robić całą masę innych rzeczy. Podejmowanie strategicznych decyzji, administracja, księgowość, kontakty z klientami… Czy na pewno chcesz – a przede wszystkim: czy potrafisz – się tym zajmować? Michael Gerber właśnie w takim przeświadczeniu typowym dla wielu osób planujących przejście na swoje upatruje przyczyn tego, że większość małych firm upada. Na szczęście znajduje też sposoby na to, żeby temu zaradzić. Jednym z nich jest delegowanie zadań oparte na ściśle określonych procedurach, dzięki którym nawet osoby o niższych kompetencjach będą w stanie wykonać dla ciebie pracę na poziomie, który cię zadowoli.
Mniej znaczy lepiej
Jason HickelKup tę książkęKsiążka rozprawia się z różnymi kapitalistycznymi mitami, pokazując zachodni świat z nieco innej perspektywy. Nie chodzi o to, żeby wrócić do mieszkania w ziemiankach, żeby nasz świat przetrwał. Autor otwiera nam raczej oczy na problemy, które mogą na nas czekać w nieco dalszej perspektywie. Warto zdać sobie sprawę, że część spraw, które dzisiaj są marginalizowane, może odegrać bardzo ważną rolę dla naszej przyszłości.
Mniej znaczy więcej
Brian DraperKup tę książkęBrian Draper uświadamia, jak często nie zdajemy sobie sprawę, które rzeczy są dla nas naprawdę ważne, a które nie. Podczas pożaru najpierw ratujemy rodzinę, a później wynosimy z domu jakąś pamiątkę, która nie ma dużej wartości materialnej, nie możemy jej sprzedać, ale dla nas jest bardzo cenna (np. zdjęcie lub prezent od szczególnej osoby). Książka zawiera opisy różnych eksperymentów naukowych zgłębiających ten temat.
Mobile dla menedżerów
Marcin ZarembaKup tę książkęIm więcej firm decyduje się na wejście w świat aplikacji mobilnych, tym więcej menedżerów, którzy chcą zgłębić ten temat. Marcin Zaremba postanowił im to ułatwić. Jego książka ukazała się w 2015 r. Trzy lata później, po wygaśnięciu praw licencyjnych, autor zdecydował się udostępnić ją za darmo w formie wpisu na blogu. Jeżeli wolisz wersję papierową, masz szansę upolować jeden z ostatnich egzemplarzy, klikając Kup tę książkę.
Model biznesowy TY
Tim Clark, Alexander Osterwalder, Yves PigneurKup tę książkęKsiążka przyda się osobom, które szukają pomysłu na siebie. Podpowiada, jak przełożyć Business Model Canvas, czyli narzędzie przewidziane głównie dla firm, na kreowanie silnej marki osobistej. Pozwala uświadomić sobie własne cele i predyspozycje zawodowe, wspiera proces zmiany i pomaga w działaniu: określeniu wartości własnej pracy i testowaniu wybranego modelu biznesowego. Mocną stroną publikacji są prezentacje sylwetek osób, którym udało się zbudować markę osobistą, a do tego należą do najróżniejszych profesji. Ta książka to niezastąpiona pozycja dla każdego, kto staje przed wyzwaniem personal brandingu.
Model Story Brand. Zbuduj skuteczny przekaz dla swojej marki
Donald MillerKup tę książkęKsiążka o skutecznym komunikowaniu klientom założeń naszej marki i przedstawianiu im oferty oraz użyteczności naszych produktów i usług. Autor przytacza przykład fotografa sprzedającego kurs dla rodziców, którzy chcieli nauczyć się robić zdjęcia dzieciom. Reklamował swój produkt hasłem: „Potęga fotografii w rękach rodziców”. Zdecydował się wprowadzić w ofercie pewne zmiany. Jedna z nich obejmowała zmianę hasła promocyjnego na: „Pomagamy rodzicom robić lepsze zdjęcia”. Efekt? Sprzedaż kursu z 28 tysięcy dolarów wzrosła w następnej kampanii do 103 tysięcy!
Mój przyjaciel kryzys
Olga KozierowskaKup tę książkę„Tę książkę napisałam, żeby żeby pokazać, że nie ma wielkiego kryzysu, którego nie da się przejść” – pisze we wstępie autorka. Kolejne rozdziały to historie kobiet, które przechodzą przez trudne okresy w swoim życiu. Poza tematami związanymi z rodziną i związkami, są też opowieści o tym, jak radzić sobie z kryzysem motywacji, kryzysem bezpieczeństwa po utracie pracy, kryzysami wielkiej kariery, poczucia własnej wartości, życiowej równowagi itd.
Mów jak TED. 9 sposobów na dobrą prezentację według wybitnych mówców
Carmine GalloKup tę książkęKsiążka dla osób zainteresowanych tematem wystąpień publicznych, a mówiąc ogólniej: dobrej komunikacji. Autor podaje 9 metod dobrej prezentacji podzielonych na 3 grupy. Pierwsza z nich to emocje – trzeba mówić o tym, co porusza przede wszystkim nas, a zaraz potem naszych odbiorców. Druga to opowiadanie o czymś, co będzie dla słuchaczy intrygujące i nowe. Trzecia to mówienie w taki sposób, żeby zostać zapamiętanym. Warto zadbać o odpowiednią długość wystąpienia (ok. 18 minut), odwoływać się do różnych zmysłów i przede wszystkim po prostu być sobą.
Multipliers. How the Best Leaders Make Everyone Smarter
Liz WisemanKup tę książkęWyłapywanie talentów, motywowanie do działania, stawianie wyzwań, inspirowanie, zachęcanie do rozwoju – to umiejętności szefa idealnego, czyli takiego, który potrafi wyzwalać potencjał swoich pracowników. Zdecydowanie lepiej być liderem, który dodaje skrzydeł, a nie je podcina. Zyska na tym cała firma, zadania będą realizowane sprawniej, lepiej, szybciej. Zrobisz więcej przy mniejszej ilości zasobów, a pracownicy będą mogli przekuwać energię, którą im dostarczasz, w kolejne sukcesy.
Najmądrzejszy w pokoju
Thomas Gilovich, Lee RossKup tę książkęKsiążka o wykorzystywaniu w życiu najnowszych odkryć psychologii społecznej, o błędach poznawczych oraz podejmowaniu decyzji – również biznesowych. Lee Ross zdefiniował zjawisko nazywane podstawowym błędem atrybucji. Chodzi o to, że mamy tendencję do oceniania zachowania ludzi przez pryzmat ich cech charakteru i nie doceniamy czynników środowiskowych. Jak to działa w praktyce? Gdy ktoś np. spóźni się na spotkanie, pomyślimy raczej, że nie jest sumiennym człowiekiem, a nie, że korki lub inne nieprzewidziane okoliczności uniemożliwiły mu dotarcie na czas. Tytułowa osoba najmądrzejsza w pokoju rozumie niuanse wpływające na komunikację między ludźmi i jednocześnie zdaje sobie sprawę, że sama nie jest nieomylna. Książka jest ciekawą propozycją dla tych, którzy chcieliby nieco zgłębić temat, ale nie zdecydowali się sięgnąć po Pułapki myślenia Daniela Kahnemana.
Najtrudniejsze w tym, co trudne
Ben HorowitzKup tę książkęIgor Mróz, ekspert w dziedzinie zarządzania projektami, gość 233. odcinka MWF o usprawnianiu firmy, tak mówił o tej książce: „To jest taki klasyk w świecie startupów, w którym ja też się trochę obracam. Autorem książki jest Ben Horowitz, który jest partnerem w jednym z najbardziej znanych funduszy Venture Capital z Doliny Krzemowej. To jest jego historia o tym, jak zaczynali w Netscape, budowali jakieś gigantyczne firmy, sprzedawali je. Spodobało mi się to, co Horowitz pisze, że będą trudne sytuacje i nie ma na nie jednej jasnej recepty. To się w sumie trochę zgadza z tym, co ja mówię ludziom: że druga zasada skutecznego PM-a to jest to zależy – czyli nie ma takiego silver bullet solution na wszystko, takiego musisz zrobić tak i to zawsze zadziała.”
Narkonomia
Tom WainwrightKup tę książkęKartele narkotykowe działają jak najlepiej zorganizowane korporacje. Walmart, McDonald’s, Coca-Cola – strategie tych marek były pilnie studiowane przez bossów największych organizacji przestępczych, którzy w oparciu o nie budowali swoje imperia. Autor, redaktor The Economist, odkrywa tajemnice produkcji i handlu narkotykami, przemierzając obie Ameryki, zapuszczając się w najmroczniejsze zakamarki internetu i rozmawiając z osobami, które o tym biznesie wiedzą wszystko – nawet jeśli na pierwszy rzut oka wyglądają całkiem niewinnie.
Narratologia
Paweł TkaczykKup tę książkęWiele książek podchodzi do storytellingu w sposób narzędziowy, oferując gotowe schematy, pozwalające tworzyć bardzo proste historie. Narratologia przenosi czytelnika na wyższy poziom i oferuje mu wiedzę, dzięki której będzie mógł zebrać wszystkie elementy w całość, w rezultacie tworząc własną, dowolnie skomplikowaną historię. Więcej informacji o tej książce w rozmowie z Pawłem Tkaczykiem o Narratologii.
Narzędzia Tytanów
Timothy FerrissKup tę książkęKsiążka oparta na podcaście Tima Ferrisa, do którego zaprasza uznanych w swoich branżach liderów i pyta m.in. o zwyczaje, które pomogły im odnieść sukces. Jacek Kłosiński rekomenduje: „Mam taką manierę, że lubię zakreślać w książkach najlepsze rzeczy, później je przepisuję i wyciągam to, co najlepsze. Tu dosłownie musiałbym przepisać całą książkę. Może opuściłbym sekcję poświęconą zdrowiu, ale rozdziały dotyczące rozwoju własnej firmy czy rozwoju osobistego – rozumianego w dobrym kontekście, a nie jako taki tani coaching – to jest naprawdę czyste złoto”.
Nawyk samodyscypliny
Neil FioreKup tę książkęDlaczego odkładamy działanie? Jak bez poczucia winy odpoczywać i oddawać się rozrywce? Jakie trzy główne przeszkody powstrzymują nas przed działaniem i jak je pokonać? Jak wejść w stan przepływu, w którym praca sprawia nam przyjemność i przynosi najlepsze efekty? Książka koncentruje się na języku, jakim rozmawiamy sami ze sobą, bo zdaniem autora to właśnie język wewnętrzny najmocniej wpływa na naszą skuteczność (lub jej brak).
Nawyki 2.0
Maciej WieczorekKup tę książkęŻeby osiągnąć wielki cel, trzeba zacząć od zmiany jednego małego nawyku. A potem kolejnego i kolejnego. W tej książce znajdziesz proste instrukcje i konkretne przykłady na to, jak krok po kroku usunąć z życia nawyki, które ci nie służą, i wprowadzać w życie te, które pozwolą ci się rozwijać. Dowiesz się m.in., dlaczego powinieneś działać w ciągu 3 sekund od momentu, gdy w twojej głowie zrodzi się pomysł, co robić, gdy masz zły dzień i nic ci nie wychodzi, oraz jak, kiedy i za co się nagradzać, żeby rzeczywiście zmotywować się do działania.
Negocjacje z potworami
Igor RyżowKup tę książkęNegocjowanie zwykle kojarzy się z tym, że dwie strony mają sprzeczne interesy, ale mimo wszystko zależy im, żeby się dogadać. Czasem jest tak, że jedna ze stron ma nad tą drugą miażdżącą przewagę. Bo jaką pozycję negocjacyjną ma mała firma, która próbuje wytargować wyższą zapłatę od międzynarodowego koncernu – zwłaszcza jeśli konkurencja chętnie zgodzi się na niższą stawkę? Autor uczył się sztuki negocjacji w Stanach Zjednoczonych, ale na co dzień pracuje głównie dla firm rosyjskich. W swojej książce podaje konkretne zasady postępowania w sytuacjach, gdy druga strona ucieka się np. do szantażu, kłamstwa albo innych nie do końca uczciwych zagrań. Aby całość była bardziej przystępna, przeplata swoje wskazówki przykładami z życia, biznesu, polityki, a nawet dowcipami, co bardzo odróżnia ten tytuł od amerykańskich pozycji na podobny temat.
Negocjuj jakby od tego zależało twoje życie. Nigdy nie idź na kompromis
Chris Voss, Tahl RazKup tę książkęChris Voss, były główny negocjator FBI, uczy trudnej sztuki negocjacji. W biznesie często staramy się spotkać z drugą stroną w połowie drogi, jednak w przypadku negocjowania z terrorystami życia zakładników trudno pójść na kompromis. Chris Voss zaleca raczej taktyczną empatię, czyli zrozumienie emocji targających drugą stroną. Czasem warto po wysłuchaniu obiekcji partnera w negocjacjach podsumować jego odczucia, a następnie zadać pytanie, w jaki sposób możemy spełnić jego oczekiwania. Wówczas następuje przejście od konfrontacji do wspólnego rozwiązania problemu i… sukcesu.
Neuromarketing
Roger DooleyKup tę książkęPodtytuł tej książki obiecuje 100 szybkich, łatwych i tanich sposobów na przekonanie klienta i autor dotrzymuje słowa. Choć wszystkie opisane techniki są oparte na badaniach mózgu, jest to pozycja przystępna i adresowana do szerokiego grona odbiorców. „Ta książka otwiera oczy na wiele spraw, które wydają się oczywiste, a wcale takie nie są” – poleca Magdalena Urbaniak.
Nie każ mi myśleć!
Steve KrugKup tę książkę„Gdybym przeczytała tę książkę kilka lat wcześniej, to moje życie byłoby o wiele prostsze. Nie musiałabym uczyć się tego wszystkiego na własnych błędach” – ocenia Agata Chmielewska, która pojawiła się w MWF w odcinku na temat marketing automation w małej firmie. Warto dodać, że opisane przez autora mechanizmy można odnieść nie tylko do swojego bloga czy newslettera. Da się je również zastosować w innych działaniach marketingowych i najważniejszych procesach związanych z obsługą klienta.
Nierozpraszalni
Nir EyalKup tę książkęAutor twierdzi, że każde rozproszenie odciągające cię od pracy, którą masz wykonać, wynika z pewnego dyskomfortu, jaki odczuwasz. Żeby zatem nauczyć się zarządzać rozproszeniami, trzeba najpierw dowiedzieć się, jak zarządzać dyskomfortem. Weźmy prosty przykład. Jeżeli podczas pracy nad ważnym zadaniem odczuwasz potrzebę zajrzenia, co słychać u znajomych na Instagramie, obiecaj sobie, że zrobisz to, ale… za 10 minut. Już samo odłożenie tego na później może uwolnić cię od odczuwanego dyskomfortu i pozwoli skupić się na pracy.
Nieświadome wybory
Jonah BergerKup tę książkęMaciej Sznitowski, ekspert w zakresie rebrandingu, ocenia: „Nie jest to książka poradnikowa, tylko pełna fajnych przykładów. Skłania nas do refleksji na temat tego, jak działa nasz mózg, a w rezultacie, jakie popełniamy błędy. Wystarczy spojrzeć na spis treści. Każdy z podrozdziałów jest pytaniem, które zaciekawia. Dlaczego marki luksusowe, modowe powinny cieszyć się, że są produkowane podróbki? Dlaczego powinny to wspierać? Oceniam jakość książek po ilości zakreśleń i notatek – tutaj było ich sporo, więc myślę, że to bardzo inspirująca lektura”.
Nieuniknione
Kevin KellyKup tę książkęPodtytuł głosi dość jednoznacznie: Jak inteligentne technologie zmienią naszą przyszłość. Czerpiemy z nich codziennie pełnymi garściami: ułatwiają nam pracę i życie jako takie, dostarczają rozrywki, są naszą pamięcią, dziennikiem, kontaktem ze światem zewnętrznym. Czy jednak zastanawiamy się, jaki dokładnie mają na nas wpływ albo – co więcej – jak będą wyglądały za kilkadziesiąt lat? Chmury, smartfony, drony – czy nadal będą z nami i czy nadal będzie nas łączyć tak bliska relacja?
Niewidzialne kobiety
Caroline Criado PerezKup tę książkęDane, statystyki, informacje opisują nasz świat, a często nawet nim rządzą. Tylko czy zawsze mają racje? Te informacje są często męskocentryczne, co powoduje, że niektóre produkty mogą być źle przygotowywane, ponieważ uwzględniają tylko męski punkt widzenia i męską biologię. Jest tak na przykład z niektórymi lekami, które są testowane głównie pod kątem mężczyzn, przez co na kobietach, których biologia jest bardzo skomplikowana, czasem nie działają. Książka zawiera wiele takich dających do myślenia przykładów.
Niewidzialny w sieci
Kevin MitnickKup tę książkęKsiążka dla osób zainteresowanych cyberbezpieczeństwem. Jak być niewidzialnym w sieci? Jakie mamy możliwości i jakimi narzędziami dysponujemy? Jakie zagrożenia na nas czekają? Jak zacierać ślady, które zostawiamy po sobie w sieci? Warto zapoznać się z tą lekturą, ponieważ nasze ruchy w internecie są stale monitorowane, a istnieją skuteczne sposoby na ochronę naszej prywatności. Należą do nich m.in. tworzenie trudnych do złamania haseł czy odpowiednie reagowanie na podejrzane maile oraz umiejętne ich rozpoznawanie.
Niewzruszony
Tony RobbinsKup tę książkęPieniądze budzą emocje, a duże pieniądze budzą duże emocje. Tony Robbins uczy w tej książce, jak opanować emocje i nie dać się wciągnąć w spiralę nieracjonalnych zachowań, gdy wartość naszych inwestycji się zmienia. Autor tłumaczy, że koniunktura rynkowa jest jak pory roku. Nie ma co cieszyć się na zapas, kiedy jest hossa, tylko trzeba szykować się na zimę, która bez wątpienia przyjdzie.
Nigdy więcej nie trać klienta
Joey ColemanKup tę książkęJeżeli dobrze zaplanujesz pierwszych 100 dni współpracy z nowym klientem, masz szansę, że będzie wracał do ciebie latami i wychwalał przy każdej okazji. W tej książce znajdziesz wiele przykładów, jak to osiągnąć.
Noise
Daniel Kahneman, Olivier Sibony, Cass R. SunsteinKup tę książkęKsiążka pokazuje, jak tytułowy szum w badaniach może doprowadzić do złych wniosków. Szum w badaniach nie jest czynnikiem decydującym, ale ma na nie spory wpływ i warto zdawać sobie z tego sprawę. Wiedzę wyniesioną z tej lektury można wykorzystać np. w kontekście badań rynku i psychologii podejmowania decyzji.
Non-Obvious
Rohit BhargavaKup tę książkęRohit Bhargava, profesor Uniwersytetu Georgetown, zebrał w tej książce (wydanej w 2015 r.) nieoczywiste trendy, które jego zdaniem będą kształtować naszą przyszłość. Przeczytanie jej po kilku latach ma dwie zalety. Po pierwsze możesz stwierdzić, ile z tych prognoz się sprawdziło. Po drugie dowiedzieć się, w jaki sposób autor wyszukuje wskazówki, które pozwalają mu dostrzegać nadchodzące zmiany.
Nowa psychologia sukcesu
Carol DweckKup tę książkęKolejna pozycja godna uwagi, choć nie jest to typowa książka o biznesie. Krzysztof Głowacki, który wystąpił w odcinku o tym, jak słuchać klientów, poleca: „Mamy albo nastawienie na rozwój, albo na trwałość. Dzięki tej książce uzmysłowiłem sobie, w ilu sferach mam nastawienie na trwałość. Jest to takie poczucie, że pewnych rzeczy nie potrafię, bo taki już jestem i nic z tym nie zrobię. Ta książka zmusza do konfrontacji z samym sobą. Do zauważenia, gdzie możesz rozwinąć się bardziej, a gdzie nie rozwijasz się tylko i wyłącznie dlatego, że tak naprawdę nie chcesz”.
Od dobrego do wielkiego
Jim CollinsKup tę książkęAutor wraz z zespołem badaczy przez wiele lat przyglądał się setkom firm. Efektem tych oględzin są zaskakujące i wręcz rewolucyjne wnioski. Okazuje się, że istnieją czynniki, które sprawiają, że firma wybija się na tle konkurencji i – co najważniejsze – można te cechy przeszczepić na dowolny grunt, czyli „zarazić” nimi mniej obrotne, żeby nie powiedzieć – słabe firmy. Warto zapoznać się z tym raportem i wykorzystać u siebie, żeby rosnąć w siłę.
Odczaruj marketing internetowy
Wojciech BizubKup tę książkęPodtytuł zdradza wszystko: Zyskaj od 30 do 50 klientów każdego miesiąca. Już wiesz, czy ta liczba ci odpowiada i czy powinieneś sięgnąć po tę książkę. Autor pokazuje ścieżkę rozwoju firmy przez sprzedaż, osądzając całość mocno w polskich realiach, co jest niewątpliwym atutem książki. Kolejną zaletą jest fakt, że wszystko, o czym pisze autor, wynika z praktyki i jest oparte na doświadczeniach polskich przedsiębiorców. Na uwagę zasługuje np. rozdział o przesłankach zakupowych, czyli o sytuacjach, które uświadamiają klientowi, że przydałby mu się nasz produkt. Mechanizm sprzedażowy jest nie tylko opisany, ale również przedstawiony na praktycznych schematach, dzięki czemu uzyskujemy bardzo przejrzystą instrukcję obsługi marketingu.
Odkoduj pułapki myślenia w biznesie
Phil BardenKup tę książkęChcesz zwiększyć szanse, że klient kupi twój produkt lub usługę? Ta książka ci pomoże. Opisane w niej przykłady pochodzą z korporacji, ale wnioski bazują na ludzkiej psychice. A to oznacza, że możesz je zastosować również w jednoosobowej firmie.
Odkryj siebie na nowo
Dorie ClarkKup tę książkęPropozycja dla osób, które czują, że ich kariera utknęła w martwym punkcie i chcą spróbować czegoś nowego. Autorka podaje wiele przykładów osób, które pomyślnie przeszły tego rodzaju transformację, i wyciąga wnioski z ich działań. Można narzekać, że przytaczane historie są powierzchowne i zawsze kończą się happy endem… ale może właśnie takiej lekkiej, inspirującej lektury potrzeba komuś, kto ma już dość swojej pracy? Warto przeczytać, również jako wstęp do budowy własnej, autentycznej marki osobistej.
Odwaga bycia nielubianym
Ichiro Kishimi, Fumitake KogaKup tę książkęNie jest to może typowa książka biznesowa, ale każdy przedsiębiorca skorzysta, kiedy ją przeczyta. Ma ona formę rozmowy młodego człowieka z filozofem. Autorzy uświadamiają czytelnikowi, że każdy z nas samodzielnie decyduje o swojej przyszłości i o tym, jakie jest jego miejsce na świecie. Dokonując wyborów odnośnie własnego życia, nie warto więc kierować się oczekiwaniami innych osób. Książkę poleca Michał Śliwiński, twórca aplikacji Nozbe, który opowiadał w Małej Wielkiej Firmie o tym, jak organizować swój czas oraz jak powinna wyglądać sprawna komunikacja w zespole.
Odwaga w przywództwie
Brene BrownKup tę książkęOdwaga jest domeną dobrego lidera. Odwaga powinna być też elementem kultury organizacyjnej firmy. Tylko wtedy pracownicy mogą poczuć twórczą swobodę, na której firma może skorzystać. Autorka przekonuje, że odważny lider musi posiadać cztery kompetencje, których na szczęście można się nauczyć. Odważny lider bierze na siebie odpowiedzialność za szukanie i rozwijanie potencjału w pomysłach i ludziach, nie udaje, że jest wszechwiedzący, dzieli się władzą z innymi oraz nie unika trudnych rozmów i sytuacji.
Odważni wygrywają
Ant Middleton, Colin Maclachlan, Matthew Ollerton, Jason FoxKup tę książkęDlaczego książka, której podtytuł brzmi: Lekcje życia i przywództwa od członków sił specjalnych SAS, może się przydać przedsiębiorcy? Dlatego że przedsiębiorca, podobnie jak żołnierz sił specjalnych, ma do czynienia z wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami, które wymagają szybkiego i odważnego podejmowania decyzji! Autorzy tej książki po odejściu ze służby zajęli się działalnością biznesową, dzięki czemu dobrze wiedzą, jakie problemy stają na drodze współczesnych przedsiębiorców i jakiej pomocy potrzebują. Jedna z takich rad głosi na przykład, że porażki i sukcesy należy traktować tak samo. Oba wydarzenia wymagają bowiem zatrzymania się, analizy i wyciągnięcia wniosków na przyszłość: w przypadku porażki – żeby więcej do niej nie doszło, a w przypadku sukcesu – żeby móc go powtórzyć.
Optymalizacja obsługi klienta. Jak zredukować wysiłek klienta i wygrać bitwę o lojalność
Matthew Dixon, Nick Toman, Rick DelisiKup tę książkęAutorzy opisują ze szczegółami wyniki przeprowadzonych na bardzo szeroką skalę badań firmy CEB, które miały sprawdzić, w jaki sposób obsługa klienta przekłada się na jego lojalność. Okazuje się, że klient jest lojalny, jeżeli dostaje to, czego oczekiwał. Ponadstandardowa obsługa jest miłym dodatkiem, ale nie przekłada się na przywiązanie do danej firmy. Zamiast więc próbować go zachwycić i pozytywnie zaskoczyć, spróbuj raczej ułatwić mu życie: rozwiązuj jego problemy jak najszybciej i usuwaj przeszkody, zanim się na nie natknie.
Osobista reputacja
Ewa WilmanowiczKup tę książkęPersonal branding, czyli budowanie marki osobistej, nie ogranicza się tylko do pracy. Ewa Wilmanowicz w swojej książce wyjaśnia, że osobistą reputację warto wzmacniać zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Przekonuje też, że w czasach globalizacji, fake newsów i kryzysu autorytetów, świadome zbudowanie własnego brandu, jest ważniejsze niż kiedykolwiek. I choć narzędzia technologiczne się zmieniają, to znane od lat reguły definiujące przyzwoitość są wciąż aktualne.
Otoczeni przez idiotów
Thomas EriksonKup tę książkęMasz czasem wrażenie, że twoi klienci albo współpracownicy kompletnie nie rozumieją, co do nich mówisz? To nie znaczy, że są idiotami, choć czasem możesz mieć takie wrażenie. „Ta książka ma kontrowersyjny tytuł, ale dużo jest w niej porad, jak dawać sobie radę w relacjach z trudnymi klientami. Jest kilka fajnych sztuczek, jak zrobić, żeby nie denerwować się, a mimo wszystko doprowadzić do efektu, który dla nas jest najważniejszy” – rekomenduje Michał Hamera.
Oversubscribed
Daniel PriestleyKup tę książkęSprawdzone sposoby na to, żeby ludzie ustawiali się do ciebie w kolejce i chcieli kupować tylko od ciebie. Wiedza, która przyda się zarówno firmom działającym offline, jak i online. „Myślę również, że szkoleniowcy oraz coachowie powinni odsłuchać lub przeczytać tę książkę. Daje ona genialne wskazówki, jak sprawić, żeby człowiek, który od ciebie kupuje, poczuł się wyjątkowo. Niesamowita książka, naprawdę polecam. Otworzyła mi oczy” – poleca Agnieszka Socha.
Pamięć absolutna
Arnold SchwarzeneggerKup tę książkęAutobiografia Arnolda Schwarzeneggera, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Cechą aktora, a także biznesmena i polityka, która uderza, gdy poznaje się historię jego życia i kariery, jest jego niesamowita determinacja w dążeniu do zamierzonych celów i realizacji wymarzonego amerykańskiego snu. Niektóre z zasad, którymi kieruje się Schwarzenegger – jak choćby ta, żeby nigdy nie mieć planu B, bo takie zabezpieczenie odciąga nas od realizacji planu A – mogą się wydawać kontrowersyjne, ale nie da się ukryć, że jest to pozycja bardzo inspirująca.
Paradoks produktywności
Ali AbdaalKup tę książkęW produktywności nie chodzi o to, żeby narzucić sobie dyscyplinę, tylko żeby dobrze się bawić – przekonuje autor. Ali Abdaal ukończył medycynę w Cambridge, ale szybko zrezygnował z etatu w szpitalu, żeby rozwijać swój kanał na YouTubie. Dziś jest najpopularniejszym na świecie ekspertem od produktywności. W swojej książce pisze o tym, jak dodać sobie energii do pracy, pokonywać bariery i uniknąć wypalenia. Przyjemna i bardzo praktyczna lektura, oparta na wielu badaniach naukowych.
Paradoks wyboru
Barry SchwartzKup tę książkęCzasem wydaje nam się, że im większy wybór damy klientowi, tym lepiej. Barry Schwartz udowadnia, że jest odwrotnie – zbyt wiele opcji działa paraliżująco. Odbiorca próbuje je porównać, żeby podjąć jak najlepszą decyzję, ale często nie potrafi tego zrobić i zupełnie rezygnuje z zakupu, żeby później nie żałować. Co zrobić, gdy masz szeroką ofertę? Zastosuj narzędzia, które pomogą klientowi ją zawęzić. Możesz np. podzielić produkty na kategorie, wprowadzić ranking bestsellerów w danej kategorii, powiązać produkty w gotowe zestawy itp.
Pasja i dyscyplina strategii. Jak z marzeń i decyzji zbudować sukces firmy
Krzysztof ObłójKup tę książkęWymowny tytuł jest właściwie odzwierciedleniem treści książki. W dzisiejszych czasach większość firm musi być niezwykle responsywna na bodźce docierające z rynku, a to z kolei powoduje ciągłe modyfikacje strategii firmy. Wszelkie zmiany i korekty działalności muszą być przeprowadzane w przemyślany sposób, ale by nie paść ofiarą sztywnych reguł, nie wolno zapominać o pasji. W końcu to ona niejednokrotnie stanowi główny nurt działalności.
Personal branding 2.0. Cztery kroki do zbudowania osobistej marki
Dan SchawbelKup tę książkęTo nie do końca książka dla przedsiębiorców. Zdecydowanie więcej wyniosą z niej osoby chcące robić karierę w firmach i zdobywać lepszą pracę. Trzon książki stanowią cztery kroki do budowania marki osobistej: odkrycie osobistej marki oraz tego, co cię wyróżnia, i przygotowanie planu, tworzenie marki, np. pisanie CV, tworzenie portfolio czy strony internetowej, zaprezentowanie marki oraz – ostatni krok: utrzymanie marki. Warto mieć na uwadze, że książka została wydana w 2009 roku (może więc być momentami nieco przestarzała), a poza tym jest mocno osadzona w amerykańskich realiach.
Personal branding, czyli jak skutecznie zbudować autentyczną markę osobistą
Mateusz GrzesiakKup tę książkęKompleksowy przewodnik po personal brandingu. Dowiemy się z niego nie tylko jak tworzyć strategie marki osobistej na potrzeby kariery zawodowej, ale nawet to, w jaki sposób kształtować markę osobistą dziecka. Dr Mateusz Grzesiak stoi na stanowisku, że markę własną tworzymy podświadomie i każdy nasz krok wpływa na to, w jaki sposób będziemy postrzegani. To warty szczególnej uwagi podręcznik. Powinieneś po niego sięgnąć, jeśli zależy ci na twojej autentycznej marce osobistej.
Pięć minut terapii
Sarah CrosbyKup tę książkęUsłyszałem kiedyś, że każda osoba tworząca treści do internetu powinna korzystać z pomocy psychoterapeuty. Być może to przesada. Ale lepsze zrozumienie siebie nigdy nie zaszkodzi.
Piękny styl
Steven PinkerKup tę książkęPrzeczytanie tej książki może cię wpędzić w stany depresyjne, bo autor uświadomi ci, że wiele rzeczy, które wtłaczała ci do głowy polonistka, trzeba dziś wyrzucić do kosza. Steven Pinker jest psychologiem i patrzy na język z perspektywy przetwarzania różnych komunikatów przez mózg. Nasz sposób porozumiewania się ewoluuje m.in. za sprawą mediów społecznościowych. W tej książce znajdziesz porady, jak za tymi zmianami nadążyć.
Pierwszy klient
Urszula RadzińskaKup tę książkęJak sprawić, żeby pracownik był najlepszym ambasadorem twojej firmy? Najkrócej mówiąc: traktować go jak najważniejszego klienta. Co to oznacza w praktyce? Autorka zaprosiła do rozmowy na ten temat 11 osób o różnych doświadczeniach i różnych punktach widzenia. Książka jest dostępna w wersji papierowej lub za darmo w pliku PDF (po podaniu adresu e‑mail).
Pisz. Publikuj. Działaj
Klaudyna MaciągKup tę książkęPoradnik dla osób, które chcą tworzyć skuteczne treści w internecie, ale nie wiedzą, od czego zacząć. Zawiera praktyczną wiedzę i ćwiczenia, które ułatwią ci start. Wskazówki z książki możesz wykorzystać w social mediach, na blogu i nie tylko.
Pitch Anything
Oren KlaffKup tę książkęOren Klaff specjalizuje się w prezentowaniu nowatorskich pomysłów inwestorom. W tej książce przedstawia własny schemat takiej prezentacji, złożony z 6 kroków. „Główna idea nie jest tak nowatorska, jak stara się to przedstawić autor. Dużo jest tam NLP i neuropsychologii w bardzo uproszczonej wersji. Ale są też smaczki, które mogą się przydać czytelnikom do budowania własnych prezentacji biznesowych” – ocenia Paweł Tkaczyk.
Plan marketingowy na jednej stronie
Allan DibKup tę książkęCo zrobić na różnych etapach kontaktu z klientem, żeby osiągać lepsze wyniki? Porady autora można rzeczywiście rozpisać na jednej stronie formatu A4, dzieląc działania na 3 fazy – przed, w trakcie i po zakupie – i przypisując każdej z nich po 3 akcje. Co należy zrobić przed zakupem? Wybrać grupę docelową, popracować nad komunikacją i poszukać odpowiednich kanałów dotarcia do potencjalnych klientów. Co trzeba zrobić w trakcie działań marketingowych? Pozyskać klientów, dać się im lepiej poznać i doprowadzić do transakcji. A jakie działania podejmujemy po zakupie? Obsługujemy klienta, zwiększamy jego wartość w czasie jego kontaktu z firmą (lifetime value) oraz pozyskujemy rekomendacje. Książka jest prosta i praktyczna i faktycznie ułatwia cały proces tworzenia planu marketingowego firmy.
Plan Your Website
Steve WoodyKup tę książkęKsiążka założyciela firmy Online Mastery, która robi strony internetowe, zawiera wskazówki dla przedsiębiorców, którzy chcą zrobić stronę samodzielnie albo zlecić to zadanie komuś innemu. Nie wystarczy znaleźć ładny motyw do WordPressa, a następnie wstawić swoje teksty i zdjęcia, żeby stworzyć stronę, która faktycznie pomoże ci w biznesie. Strona będzie wspierała twoją firmę, jeśli zadbasz o kilka istotnych elementów: strategię, podróż klienta (zapis na listę, produkt na zachętę, produkt właściwy, upsell), mapę strony, makietę, treść dla ludzi i wyszukiwarek, projekt graficzny, technologię (email, ecommerce, cms itd.), testowanie, analitykę oraz testy A/B przeprowadzane na bieżąco. Książka omawia wszystkie te aspekty.
Po pierwsze: zysk
Mike MichalowiczKup tę książkę„Ta książka zmieniła moje myślenie i myślę, że jest w stanie zmienić myślenie dużej ilości małych przedsiębiorców” – uważa Michał Frąckowiak. Jeśli masz miesięcznie 5, 10, 15 tysięcy przychodu, to prawdopodobnie wszystko ląduje na jednym firmowym koncie. A później musisz myśleć, ile z tego trzeba przelać na podatek, ile na czynsz, wynagrodzenia itd. Mike proponuje dzielić pieniądze na kilka rachunków i dzięki temu mieć w każdej chwili orientację, jak wygląda twoja sytuacja finansowa.
Po prostu kupuj
Nick MaggiulliKup tę książkęCzytanie o finansach strasznie mnie nudzi i… właśnie dlatego polecam tę książkę. Liczby i wykresy są przeplatane ciekawymi historiami, więc lektura nie męczy. Ale przede wszystkim autor świetnie rozumie obawy, przekonania i emocje związane z inwestowaniem. Książkę do polskich realiów zaadaptował Michał Szafrański.
Ponadczasowy hit
Ryan HolidayKup tę książkęKsiążka o sztuce tworzenia i marketingu dzieł, które przetrwają próbę czasu. Wiele ponadczasowych hitów – książek, filmów czy przebojów muzycznych – wcale nie cieszyło się popularnością w momencie premiery. Zdobyły ją dopiero z upływem miesięcy lub lat, bo powoli zyskiwały na wartości. Dzięki tej książce dowiesz się, dlaczego fazy tworzenia i marketingu powinny być ze sobą połączone i jak podejść do kreowania produktów, żeby były trafione i trwałe.
Poradnik design thinking – czyli jak wykorzystać myślenie projektowe w biznesie
Beata Michalska-Dominiak, Piotr GrocholińskiKup tę książkęMetoda design thinking jest praktykowana przez takich światowych gigantów, jak Apple czy Google. To podejście, które zakłada, że zanim zaproponujemy odbiorcom nowe, mniej lub bardziej rewolucyjne rozwiązanie, powinniśmy najpierw dobrze poznać i zrozumieć ich potrzeby. Metoda design thinking wymaga od nas dociekliwości i umiejętności kwestionowania ogólnie przyjętych schematów, ponieważ tylko wtedy będziemy w stanie stworzyć coś, co odmieni życie innych osób – pomoże rozwiązać problem albo sprawi, że po prostu będzie im się żyło łatwiej i przyjemniej.
Poradnik prawny dla influencerów i digital marketerów
Piotr Kantorowski, Paweł GłąbKup tę książkęKsiążka, która odpowiada na często bardzo skomplikowane pytania nurtujące ludzi „robiących internety”. Prawo autorskie, pozyskiwanie leadów w zgodzie z RODO, współprace influencerskie – to tematy, wokół których nie brakuje wątpliwości i które poradnik sprawnie prostuje. Nie dość, że wszystkie kwestie prawne zostały wyjaśnione w bardzo przystępny sposób, to jeszcze możesz błyskawicznie dotrzeć do interesującego cię zagadnienia. Zamiast przekopywać się przez sprawy, które wcale nie muszą cię dotyczyć, po prostu wybierasz jedno z ponad 130 pytań, na które odpowiedzieli autorzy, i od razu znajdujesz rozwiazanie twojego problemu. Autorzy książki to prawnicy oraz osoby aktywnie działające w internecie, więc dzielą się nie tylko swoją wiedza, ale również zdobytym doświadczeniem.
Z kodem promocyjnym „mwf” możesz kupić książkę z 15% zniżką.
Potęga irracjonalności
Dan ArielyKup tę książkęEkonomiści doszli do tego, że czynniki psychologiczne, społeczne, emocjonalne mocno wpływają na decyzje, nawet gospodarcze. Psychologia steruje cenami na giełdach na całym świecie. W związku z tym jeżeli rozumiemy dobrze, co się dzieje w ludzkiej głowie, to wiemy, dlaczego wykresy giełdowe wyglądają w taki, a nie inny sposób. Bardzo ciekawa pozycja. Serdecznie polecam – mówi o tej książce Szymon Negacz, który w MWF radził, jak wybrać CRM dla małej firmy.
Potęga Kiedy
Michael BreusKup tę książkęCzy wiesz, w jakich porach doby twoja praca jest najbardziej efektywna? Ta książka może udzielić ci odpowiedzi. Różni ludzie funkcjonują najlepiej o różnych porach. Nie ma jednej uniwersalnej godziny dobrej dla wszystkich. Warto poznać swój naturalny zegar biologiczny, żeby podejmować lepsze decyzje, działać skuteczniej, lepiej odpoczywać, być bardziej kreatywnym. Na każdą z tych rzeczy trzeba znaleźć czas. Dobrze, żeby był to najwłaściwszy moment.
Potęga pozytywnego przywództwa
Jon GordonKup tę książkęJeden z ulubionych autorów Wojciecha Herry, napisał kilka książek, z których największy jak dotąd sukces odniósł Autobus energii. Kolejna książka Jona Gordona Potęga pozytywnego przywództwa to instrukcja krok po kroku, w jaki sposób zbudować zespół oparty na pozytywnej energii. Z licznych badań wynika, że takie nastawienie sprzyja osiąganiu lepszych wyników.
Potęga słowa „dlaczego”
C. Richard WeylmanKup tę książkęPodręcznik, który krok po kroku przeprowadzi cię przez proces tworzenia produktu i marki za pomocą zidentyfikowania unikatowej cechy, która cię definiuje. Paweł Tkaczyk podsumowuje: „Nie jest to szczególnie odkrywcza pozycja, ale opisany w niej proces jest całkiem nieźle wyłożony. Są tam też ważne wskazówki, na przykład taka, że nową ideę należy najpierw zaszczepić wewnątrz organizacji, wśród pracowników, a dopiero później wychodzić z nią na zewnątrz”.
Powerful. Jak zbudować kulturę wolności i odpowiedzialności
Patty McCordKup tę książkęCzego możesz się nauczyć od autorki, która przez 14 lat tworzyła kulturę organizacyjną Netfliksa? Sposoby zarządzania propagowane i stosowane w XX wieku dzisiaj nie są już skuteczne i przyszedł czas na szukanie nowych rozwiązań. Patty McCord przekonuje, że pracownicy firm mają moc i jedyne, co trzeba zrobić, to stworzyć warunki, które umożliwią im wykorzystanie tej mocy. Czasem wręcz wystarczy im nie przeszkadzać. Prawdziwy lider to osoba, która daje dobry przykład i dobiera najlepszych ludzi do zespołu. Firma nie powinna być jak rodzina – firma musi być jak drużyna sportowa, w której zawodnicy cały czas ewoluują: jedni dołączają do drużyny, a inni z niej odchodzą, bo spełnili już swoją rolę. Jednym z takich członków drużyny Netfliksa jest właśnie autorka tej książki.
Pozwól, że Ci opowiem… bajki, które nauczyły mnie, jak żyć
Jorge BucayKup tę książkęAutorem książki jest argentyński psychoterapeuta i sama książka również jest prowadzona jak psychoterapia. W każdym rozdziale pojawia się nowy problem, nowe wyzwanie, których rozwiązań należy szukać w fantastycznych historiach opowiadanych przez terapeutę. Ta książka to dowód, że dorośli – podobnie jak dzieci – również mogą wyciągnąć z bajek mnóstwo wiedzy i odpowiedzi na trudne pytania.
Praca głęboka
Cal NewportKup tę książkęProducent muzyczny Tommy Zee, który był gościem odcinka MWF Artysta w biznesie, powiedział: „Myślę, że ta książka jest bardzo ważna dla ludzi, którzy pracują umysłowo. […] Aby być w stanie zrobić oryginalnego, ciekawego, trzeba odciąć się od internetu i zagospodarować sobie czas tak, żebyśmy mogli to zrobić”. Warto przeczytać, zwłaszcza jeżeli co chwilę sprawdzasz skrzynkę e‑mail i z każdej strony atakują cię różne powiadomienia. Ta książka pomoże skupić się na celu i odnaleźć spokój.
Practical Content Strategy & Marketing
Julia McCoyKup tę książkęKsiążka w bardzo praktyczny sposób rozszyfrowuje tajniki content marketingu. Przyda się zarówno soloprzedsiębiorcom startującym z własnym biznesem, jak i właścicielom większych firm. Jeśli prowadzisz firmę działającą online i zależy ci na przyciąganiu uwagi odbiorców, których planujesz zamienić w płacących klientów, w tym przewodniku znajdziesz wskazówki, jak to zrobić. Opracujesz kompletną strategię, która poprowadzi cię od zdefiniowania, czym jest i na czym polega content marketing, aż do zaplanowania działań, które pozwolą ci wdrożyć teorię w życie.
Prawdziwy wyznawca
Eric HofferKup tę książkęKsiążka o masowych ruchach społecznych i fanatyzmie politycznym pokazująca, jak takie ruchy powstają. Autor przeprowadza analizy tych zjawisk, wyciągając nierzadko trafne i zaskakujące wnioski. Jedna z analiz dotyczy choćby tego, kto powinien przewodzić ruchowi, żeby taki ruch za wcześnie nie zgasł. Minus? Brakuje w tej książce badań, na których można by się oprzeć, choć ze spostrzeżeniami autora często nie sposób się nie zgodzić.
Prawo dla biznesu. E‑commerce
Piotr Kantorowski, Paweł GłąbKup tę książkęAutorzy książki omawiają zawiłe kwestie prawne przetłumaczone z języka prawniczego na łatwo przyswajalną polszczyznę, dzięki czemu przeciętny Kowalski wreszcie będzie wiedział, o co w tym wszystkim chodzi. Znajdziesz w niej czytelne i jasne wskazówki, które krok po kroku wyjaśniają, jak działać w konkretnych sytuacjach, a także gotowe wzory dokumentów stworzone z myślą o osobach prowadzących sprzedaż w internecie. Jedyne, co należy zrobić, to dostosować je do własnych potrzeb.
Prawo dla startupu
Monika WieczorekKup tę książkęW gąszczu przepisów gubią się nawet przedsiębiorcy z wieloletnim stażem, a co dopiero twórcy startupów. Autorka zebrała w tej książce wskazówki przydatne nie tylko na starcie, ale również na kolejnych etapach działalności. Dotyczą one m.in. pozyskiwania kapitału, zabezpieczania własności intelektualnej, ograniczania ryzyka przy wprowadzaniu produktu na rynek, kryzysów, a nawet upadłości.
Prawo rezonansu
Pierre FranckhKup tę książkęFizyka kwantowa i pozytywne myślenie tylko z pozoru nie mają zbyt wiele wspólnego z biznesem. Tak naprawdę bardzo dużo zależy od tego, co mamy w głowie i jakie mamy nastawienie. Bez względu na to, jakich narzędzi użyjemy, trudno będzie osiągnąć cel, jeśli nie uwierzymy w to, co robimy, i nie popracujemy odpowiednio nad naszymi przekonaniami. Książka ukazuje związek pomiędzy naszymi myślami a tym, co może się wydarzyć w przyszłości.
Pre-swazja
Robert CialdiniKup tę książkęNajbadziej znana książka Roberta Cialdiniego to Wywieranie wpływu na ludzi. Czym Pre-swazja się od niej różni? Poza technikami perswazji wyjaśnia też, w którym momencie należy je stosować – jak skupić na sobie uwagę odbiorców i zbudować odpowiednie nastawienie, zanim spróbujemy przekonać ich do swoich racji.
Prezentacje. Po prostu!
Piotr BuckiKup tę książkęTę książkę powinno się czytać kilka tygodni, a jeszcze lepiej – kilka miesięcy. Autor objaśnia cały proces tworzenia prezentacji i przy okazji pokazuje, jak pracuje nad własną. Proces ten składa się z następujących elementów: praca nad wartością („powiedz mi coś, czego nie wiem, a będę cię uważniej słuchać”), zbieranie materiałów, praca nad narracją, przygotowanie slajdów, próby (autor był aktorem!), radzenie sobie ze stresem i walka o uwagę. Autor kładzie również nacisk na trzymanie się faktów, sprawdzanie źródeł i weryfikowanie informacji, co pozawala stworzyć prezentację najwyższej jakości.
ProBlogger. Jak czerpać zyski ze swojego bloga
Chris Garrett, Darren RowseKup tę książkęDwóch ekspertów od blogowania – spec od content marketingu i człowiek, który wie, jak zarabiać na internetowej twórczości – zebrali w tej książce swoje rady i doświadczenia związane z czerpaniem zysków z bloga. Dowiesz się między innymi, jak tworzyć ciekawe posty, jak zwiększać liczbę odsłon i przyciągać nowych odbiorców, a także jak wykorzystywać lead magnety oraz potencjał newslettera.
Profit from Your Podcast
Dave JacksonKup tę książkęAutor przedstawia różne sposoby zarabiania na podcastach, już na początku zastrzegając uczciwie, że zarobki z tego medium liczone w setkach tysięcy dolarów to raczej wyjątek niż reguła. Zaczyna od podkreślenia wagi społeczności oraz od sposobów na tworzenie treści przyjaznych sponsorom. Następnie poznajemy różne metody monetyzowania podcastu – wszystkie zebrane na podstawie doświadczeń 70 amerykańskich podcasterów. Są to m.in. sprzedaż własnych produktów, organizowanie płatnych wydarzeń, afiliacja, pozyskiwanie sponsorów i crowdfunding, wystąpienia publiczne, podróże sponsorowane i wydawanie książek, a także testowanie za darmo nowych produktów. Co ciekawe, mimo że jest to książka stworzona z myślą o podcasterach, inni twórcy internetowi z pewnością również znajdą w niej sporą wartość.
Projektowanie doświadczeń
Igor GałązkiewiczKup tę książkęKsiążka opowiadająca o tym, jak marki kreują przestrzeń handlową, żeby zbudować lepsze doświadczenie zakupowe klienta. Autor łączy w niej wiedzę z zakresu designu, architektury i marketingu. „To dla mnie fantastyczna książka, wielokrotnie ją czytałam i wracałam do niej. Jest niesamowitą inspiracją i bardzo mocno poszerza horyzonty” – rekomenduje Dagmara Habiera.
Przebij się!
Gary VaynerchukKup tę książkęTwarda wiedza i merytoryczne mięso – to wszystko znajdziesz w piątej książce przedsiębiorcy, mówcy i gwiazdy internetu. Autor przekonuje, że do budowy marki osobistej wcale nie potrzeba wyszukanych narzędzi. Wystarczy pójść w ślady tych, którym się to udało: skutecznych przedsiębiorców, których marka oparta jest na solidnych fundamentach i cały czas rośnie w siłę.
Przedsiębiorczość zdyscyplinowana
Bill AuletKup tę książkęMasz pomysł na startup? Ta pozycja w skondensowanej formie pokaże ci, co powinieneś sprawdzić, zanim założysz firmę i zainwestujesz w tworzenie produktu. Książka zawiera wiele informacji o tym, na czym polega segmentacja rynku, jak określić grupę docelową i profil użytkownika, od czego zacząć tworzenie modelu biznesowego itd.
Przemiana błękitnego oceanu
W. Chan Kim, Renée MauborgneKup tę książkęGotowa do zastosowania instrukcja na temat tego, jak budować u swoich ludzi pewność siebie oraz zapewniać sobie i swojej firmie wzrost. W biznesie często panuje przekonanie, że rozwój i dążenie do realizacji celów można sobie zapewnić, ścigając się z innymi. Tymczasem autorzy przekonują, że skupianie się na konkurowaniu może wręcz hamować wzrost, dlatego strategię warto opierać na czymś innym. Przede wszystkim trzeba zadbać o umocnienie wiary w siebie, a później działać według sprawdzonych, choć nierzadko nieoczywistych schematów. Jednym słowem: przepis na to, jak zamienić czerwony, zatłoczony przez konkurentów ocean w błękitny – pełen nowej przestrzeni rynkowej.
Przyczepne historie
Dan Heath, Chip HeathKup tę książkęBracia Heath piszą o marketingu w sposób niezwykle sugestywny. Zgłębiają temat przedstawiania idei, koncepcji, pomysłu tak, aby ich odbiorca nie tylko je zapamiętał, ale i przekazał dalej. Zdaniem autorów komunikat, który zapada w pamięć, musi być prosty, przyciągający uwagę, zaskakujący i wiarygodny. Nie zaszkodzi go też odpowiednio podkręcić. Autorzy wyjaśniają, jak to zrobić, na przykładach z życia wziętych. Nic tylko brać i wdrażać.
Przyczyny i skutki. Rewolucyjna nauka wnioskowania przyczynowego
Judea Pearl, Dana MackenzieKup tę książkęJudea Pearl, laureat Nagrody Turinga przyznawanej za wybitne osiągnięcia w dziedzinie informatyki, tłumaczy, jak w nauce ustalamy związki przyczynowo-skutkowe. Przyczynowość – bardzo istotna i równie trudna do wykazania na przykład w medycynie – jest w tej książce przedstawiona na licznych przykładach z życia, co z pewnością ułatwia zrozumienie wielu omawianych zagadnień.
Pstryk. Jak zmieniać, żeby zmienić
Dan Heath, Chip HeathKup tę książkęJedna z najlepszych książek braci Heath, poświęcona efektywności osobistej. Autorzy w swoim charakterystycznym stylu, podając wiele przykładów i przywołując wyniki badań naukowych, radzą, co zrobić, żeby skuteczniej wprowadzać zmiany w swoim życiu. Dlaczego zmiany są trudne? Bo nasz racjonalny umysł (chciałbym zrzucić 5 kg) przegrywa z umysłem emocjonalnym, który nie lubi się przemęczać ani zużywać energii. Dlatego książka jest podzielona na trzy części. W pierwszej zajmujemy się planowaniem celu i drogi do niego. W drugiej skupiamy się na odpowiednim nastawieniu emocjonalnym i motywacji. Trzecia część opisuje sprytne triki, które ułatwią nam zadanie.
Psychologia pieniędzy
Morgan HouselKup tę książkęFinanse kojarzą się często z arkuszami w Excelu. Ale na stan naszego konta wpływają też osobiste doświadczenia, wartości, ego i inne niemierzalne czynniki. Ta książka zawiera 19 krótkich historii, dzięki którym lepiej zrozumiesz pieniądze.
Psychologia sprzedaży
Brian TracyKup tę książkęTo lektura obowiązkowa dla każdego handlowca, który wie, że droga do sukcesu może być łatwiejsza, jeśli podąża się śladami najlepszych ludzi w branży, czyli tych, którzy już ten sukces osiągnęli. Autor przedstawia sposób, w jaki klienci myślą i podejmują swoje decyzje zakupowe, a także prezentuje sprawdzone i skuteczne techniki sprzedaży i perswazji. Wystarczy się zapoznać i wprowadzać w życie.
Psychologia szefa: Szef to zawód
Jerzy Gut, Wojciech HamanKup tę książkęMało który przedsiębiorca przechodzi formalne szkolenia z tego, jak być szefem, zanim zatrudni pierwszych pracowników. Zwykle opieramy się na intuicji i mniej lub bardziej świadomie kopiujemy niektóre zachowania naszych byłych szefów, nauczycieli albo rodziców. Ta książka pokazuje, że zawód szefa, jak każdy inny, wymaga opanowania pewnych kompetencji. Dostarcza również narzędzi, dzięki którym będziesz wiedział, jak karać i nagradzać, przekazywać trudne decyzje i zwalniać, negocjować i mediować z pracownikami. Pierwsze wydanie tej książki z 2004 r. trochę się już zdezaktualizowało, dlatego lepiej kupić najnowszą wersję, dostosowaną do zmian zachodzących na rynku pracy.
Psychologia zmiany w życiu i biznesie
Angelika ChimkowskaKup tę książkęZmiany towarzyszą nam przez całe życie, ale mimo to wiele osób ich nie lubi. Dotyczy to m.in. pracowników w firmie, dla których zmiana oznacza często ryzyko – trzeba pożegnać się z dotychczasowymi sposobami działania i nauczyć czegoś nowego, co zawsze zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia błędów. Angelika Chimkowska podpowiada, jak wprowadzać zmiany w firmie, żeby członkowie zespołu chętniej je zaakceptowali.
Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym
Daniel KahnemanKup tę książkęPsycholog i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii przeprowadza fascynującą analizę mechanizmów ludzkiego myślenia i objaśnia działanie umysłu. Jego wnioski sugerują, że o naszym myśleniu decydują dwa systemy: szybki i intuicyjny oraz wolniejszy i bardziej logiczny. Wiedza ta bardzo przydaje się w biznesie, bo pozwala m.in. zrozumieć, skąd bierze się nasza nadmierna pewność siebie, trudności w obiektywnej ocenie ryzyka czy konkretne decyzje podczas inwestowania na giełdzie oraz kiedy można, a kiedy w żadnym wypadku nie wolno ufać intuicji.
Pułapki Small Biznesu. 133 mity, które niszczą Twoją firmę
Marek JankowskiKup tę książkęKażdy, kto prowadził firmę, wie, że osoby, które nigdy tego nie robiły, mają na ten temat mnóstwo do powiedzenia. Prawdopodobnie dlatego wiele osób zakładających własną działalność popełnia często podobne błędy. Winę za to ponoszą stereotypy albo fakt, że często nam się coś po prostu wydaje. Zamiast gdybać i wpadać do tych samych dołków, do których wpadło już wielu przedsiębiorców przed nami, lepiej skorzystać z doświadczenia praktyka, który rozprawia się z mitami na temat prowadzenia własnej firmy – konkretnie i bezlitośnie.
Redirect. Changing The Stories We Live By
Timothy WilsonKup tę książkęTytuł z dziedziny psychologii biznesu. Autor pochyla się nad tematem potencjalnie znanym: jak pewne sytuacje z przeszłości oraz teraźniejszości, a następnie ich konsekwencje dla twojej psychiki wpływają na to, jak prowadzisz swój biznes. Problematyka została jednak przedstawiona w interesujący, nietypowy sposób, a interpretacje niektórych zachowań mogą zaskakiwać.
Reguła 10X
Grant CardoneKup tę książkęTa książka ma podtytuł Jedyna różnica między sukcesem a porażką i mówi o czterech poziomach, na których działają ludzie. Jednym z nich jest właśnie poziom 10X. Według autora warto wyznaczać sobie bardzo ambitne cele – wtedy działamy i myślimy z rozmachem, w innej skali. „Choć nie jestem fanką stawiania sobie nierealistycznych celów, to uważam, że te przeciętne też nie są dobre. Trzeba mierzyć wysoko, myśleć odważnie i podnosić sobie poprzeczkę – wtedy włącza się kreatywność. Dlatego ta książka mi się podobała, moim zdaniem coś w tym jest” – podsumowuje Katarzyna Gorzędowska.
Retail Doctor’s Guide To Growing Your Business
Bob PhibbsKup tę książkęSkarbnica wiedzy dla osób prowadzących sklepy stacjonarne. Dowiesz się z niej m.in., jak nie spłoszyć klienta i nie zamknąć sobie sprzedaży pytaniem: Czy mogę w czymś pomóc?, na które zwykle pada szybka odpowiedź: Nie, dziękuję. Poznasz też sposoby na odczytywanie potencjału pracowników, dzięki którym przydzielisz każdemu z nich odpowiednie miejsce i obowiązki w firmie. Autor jest konsultantem sieci franczyzowych, więc jego spostrzeżenia, uwagi i wnioski przydadzą się zwłaszcza managerom, którym zależy na zachowaniu odpowiednich standardów w sklepie.
Rewolucja z marketing automation
Grzegorz BłażewiczKup tę książkęWspółcześni klienci pozostawiają po sobie mnóstwo śladów w internecie: na stronach www, w aplikacjach mobilnych i systemach transakcyjnych. Marketerzy, jeśli chcą działać skutecznie, muszą nauczyć się podążać tymi śladami: zbierać i przetwarzać dane, usprawniać komunikację i automatyzować procesy. W książce nie brakuje intrygujących case studies, przykładów zastosowania marketing automation w praktyce, a przede wszystkim wskazówek, które przydadzą się zarówno początkującym, jak i zaawansowanym.
Rework
Jason Fried, David Heinemeier HanssonKup tę książkęTwórcy Basecampa wyjaśniają, jak udało im się stworzyć odnoszącą sukcesy firmę, łamiąc wiele zasad, które wcześniej uważano za fundamentalne. W 2010 r., kiedy ta książka ukazała się po raz pierwszy, firma 37signals (przemianowana później na Basecamp) była postrzegana jako ewenement. Wydawało się niezwykłe, że wspólny projekt tworzą z powodzeniem ludzie mieszkający w różnych krajach albo na różnych kontynentach. Wszyscy dziwili się, że można tak otwarcie mówi o kulisach swojego biznesu. Trudno było zgodzić się z twierdzeniem, że da się podbić rynek, oferując produkt o mniejszej liczbie funkcji niż konkurencja. Dziś widać, że autorzy Rework mieli rację. Coraz więcej firm na świecie z powodzeniem działa według opisanych przez nich reguł.
Rocket Fuel
Gino Wickman, Mark C. WintersKup tę książkęPrzedsiębiorca często zakłada firmę, bo ma pomysł i wizję. Ale to zwykle nie wystarczy. Potrzebujemy w zespole kogoś, kto będzie te nasze pomysły wdrażał. Wtedy firma dobrze i szybko się rozwija. Autorzy przedstawiają od A do Z, jak mają wyglądać spotkania takich osób, co należy między sobą ustalać, jak często się spotkać itp. Joanna Ceplin rekomenduje tę książkę: „Moim marzeniem jest wdrożyć coś takiego. Widzę, jak to jest. Mam mnóstwo pomysłów, chciałabym dużo rzeczy wprowadzać, ale z drugiej strony jestem osobą, która nie lubi później wykonywać takiej pracy. Wolałabym przekazać to komuś innemu”.
Save the Cat!
Blake SnyderKup tę książkęPodtytuł brzmi: Ostatnia książka o pisaniu scenariuszy, jakiej będziesz potrzebował, ale… najwyraźniej sam autor uznał, że trochę przesadził z tą obietnicą, bo napisał jeszcze kilka książek z tej serii Save the Cat!. Jeżeli pracujesz jako copywriter albo z innych powodów chcesz doskonalić swój warsztat pisarski, ta książka powinna ci się spodobać.
Scientific Advertising. Naukowa reklama
Claude HopkinsKup tę książkęKsiążka o reklamie napisana blisko sto lat temu, podsumowująca wyniki ówczesnych badań oraz doświadczeń autora – legendarnego copywritera. „Claude Hopkins uczy nie tyle tego, jak pisać, ile tego, jak myśleć jak copywriter, żeby teksty sprzedawały. Jego książki polecam każdemu, bo one zmieniają sposób myślenia. A jeżeli zmieni się sposób myślenia, to zmieni się twoje pisanie” – mówi Darek Puzyrkiewicz.
Sekrety copywritingu
Jim EdwardsKup tę książkęNiezależnie od tego, czy piszesz posty na LinkedIn, wrzucasz rolki na Instagram czy nagrywasz podcast, używasz słów. Jeśli umiesz je odpowiednio dobierać – umiesz sprzedawać. Ta książka Ci pomoże.
Sell Like Crazy
Sabri SubyKup tę książkęPodtytuł brzmi obiecująco: Jak zdobyć tylu klientów, ile jesteś w stanie obsłużyć. Autor książki jest właścicielem agencji interaktywnej, którą rozwinął w szalonym tempie – w ciągu zaledwie pięciu lat. Startował w swoim (a właściwie: wynajętym) pokoju, w którym miał tylko stary laptop – prezent od dziewczyny. Jakiś czas później obsługiwał już ponad 100 tysięcy klientów w 83 krajach na świecie i zarabiał miliony. Tę oszałamiającą drogę pomógł mu pokonać system sprzedażowy i strategia marketingowa, które opisuje w książce.
Sell Or Be Sold. Jak utorować sobie drogę w biznesie i życiu
Grant CardoneKup tę książkęTo nie jest książka o technikach sprzedaży. Mówi raczej o nastawieniu: pracuj ciężko i poświęć się temu, co robisz, a osiągniesz sukces. Przy czym „ciężka praca” jest tu bardzo konkretnie zaprezentowana, włącznie z przykładowym planem dnia. Wynika z niego, że wstajesz wcześnie, żeby być w biurze przed wszystkimi (i już w drodze do pracy przeglądasz w głowie listę zadań), lunch jesz wyłącznie z klientami, bo to okazja do sprzedaży, a w godz. 20-22, gdy nareszcie wrócisz do domu, możesz „w 100% poświęcić się rodzinie”. Jeżeli taki tryb życia ci odpowiada, ta lektura powinna cię zainteresować.
SEO dla blogerów, influencerów i marek osobistych
Ewelina Podrez-SiamaKup tę książkęWiększość książek o SEO skupia się na sklepach internetowych. Ta jest inna – pokazuje, jak dzięki wyszukiwarce Google wzmocnić swoją markę osobistą. Znajdziesz w niej „grube” tematy rozłożone na czynniki pierwsze (np. jak analizować słowa kluczowe), ale też szybkie wskazówki (co zrobić, żeby wizytówka Google Moja Firma wzmacniała personal branding). Czytasz i wdrażasz.
SEO jako element strategii marketingowej Twojej firmy
Paweł CengielKup tę książkęKsiążka przyda się szczególnie osobom, które rozpoczynają swoją przygodę z SEO, ponieważ natłok informacji na ten temat, jakie można znaleźć dziś w internecie, bywa dla niektórych przytłaczający. Ten praktyczny poradnik powstał w oparciu o pytania zadawane autorowi przez jego klientów, a także w odpowiedzi na wątpliwości, jakie miewają członkowie internetowych grup i społeczności zainteresowanych tym tematem. Jak wybierać słowa kluczowe do pozycjonowania? Na czym polega audyt SEO? Co to jest optymalizacja pod kątem SEO? Jak skutecznie pozyskiwać linki i w jaki sposób prowadzić content marketing, który polubią wyszukiwarki? Odpowiedzi na takie pytania, a także opis prawie 30 narzędzi SEO znajdziesz właśnie w tej książce.
Shut Up and Tweet
Phil PallenKup tę książkęNiepozorna książeczka, która zawiera wszystko, co powinieneś wiedzieć, żeby z powodzeniem wykorzystać Twittera do budowania swojej marki. Phil Pallen uczy w niej, jak przyciągać nowych obserwujących, wyróżnić się z tłumu i zmienić swoje konto na Twitterze w maszynkę do generowania okazji sprzedażowych. A to wszystko jak najmniejszym nakładem sił.
Sięgaj jak najdalej
David EpsteinKup tę książkęZnamienny jest podtytuł: Dlaczego ludzie o szerokich zainteresowaniach wygrywają w wyspecjalizowanym świecie. Kreatywny umysł to często klucz do sukcesu w świecie, w którym stawia się na specjalizację. Myślisz, że jeśli w wieku 30 lat nie masz na swoim koncie spektakularnych sukcesów, to żaden z nich już ci się raczej nie przytrafi? Ta książka zadaje takiemu przekonaniu kłam. W każdym momencie dorosłego życia jest miejsce i czas na przebranżowienie się. Osoby wysoko wyspecjalizowane widzą zwykle tylko mały wycinek całości; ci, którzy patrzą szerzej, mają szansę przyjrzeć się całej układance.
Siła głosu. Jak mówić, by ludzie chcieli słuchać
Katarzyna PietrońKup tę książkęPracujesz z klientami? Jesteś przedstawicielem handlowym? Udzielasz konsultacji? Występujesz publicznie? Robisz nagrania do mediów społecznościowych? W życiu jest sporo sytuacji – również biznesowych, w których brzmienie twojego głosu ma znaczenie. Twój głos jest jak instrument, na którym warto nauczyć się dobrze grać. Jeśli będziesz bardziej panować nad głosem i zaczniesz używać go świadomie, będzie lepiej brzmiał i pracował na twoją korzyść, a ludzie zaczną cię uważniej słuchać. Ta praktyczna, pełna ćwiczeń i wskazówek książka pozwoli ci to wszystko osiągnąć.
Siła nawyku
Charles DuhiggKup tę książkęDlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie? Charles Duhigg opisuje historie osób i marek, które osiągnęły spektakularne efekty, wprowadzając drobne zmiany w swoim życiu lub zachowaniach konsumentów. Ta książka przekona cię, że drobne czynności powtarzane codziennie mają potężną moc.
Siła pędu
Lech KaniukKup tę książkęPozyskanie inwestora dla firmy może się wydawać spełnieniem marzeń – oto pojawia się ktoś, kto uwierzył w nasz pomysł biznesowy i postanowił wyłożyć pieniądze, żeby pomóc w realizacji naszej wizji. Ale to tylko jedna strona medalu. Lech Kaniuk opisuje własne doświadczenia, z których wynika, że relacje z inwestorami są dużo bardziej skomplikowane, niż może się wydawać.
Siła przedsiębiorczości, siła upadku
Daymond JohnKup tę książkęSłabsza koniunktura to obowiązkowy, choć bardzo nielubiany przystanek na drodze każdego przedsiębiorcy – bez względu na to, czy jest doświadczonym graczem na rynku, czy dopiero zaczyna. Czasem jednak niedogodności można przekuć w spektakularny sukces. Autor przedstawia dowody na to, że nawet przy ograniczonym budżecie można zbudować markę, która wybija się tak, że konkurencja pozostanie daleko w tyle.
Siła subskrypcji
John WarrillowKup tę książkęTytuł polecany przez Bartka Popiela: „To książka pokazująca, w jaki sposób można wdrożyć – we wszelakiego rodzaju biznesach – model abonamentowy. Co możemy zrobić, żeby przejść na model subskrypcyjny bez względu na to, jaką mamy firmę. Zawiera mnóstwo przykładów i opisuje rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Pokazuje aspekty techniczne, cyfry i punkty krytyczne”. Siłą tej książki są przykłady z życia wzięte, jak choćby ten z kwiaciarnią, która postanowiła zapewnić sobie bardziej stabilny dochód, podpisując umowę z hotelami na regularną dostawę świeżych kwiatów. Świetna książka biznesowa.
Skuteczna reklama na Facebooku
Artur JabłońskiKup tę książkęJak skutecznie promować markę na Facebooku i utrzymywać zasięgi na przyzwoitym poziomie? Jak prowadzić kampanie w mediach społecznościowych, które przyciągają uwagę i sprzedają? Jak tworzyć reklamy, które działają? Opracowywanie strategii, tworzenie grafik, pisanie tekstów, mierzenie skuteczności kreacji reklamowych – to wszystko znajdziesz w kompendium wiedzy, którego autorem jest Artur Jabłoński. Bo nie chodzi tylko o to, żeby ustawić reklamę. Trzeba podejść do problemu strategicznie i wiedzieć, które elementy są kluczowe, żeby odnieść sukces. Media społecznościowe dają ogromne możliwości, a skuteczna reklama na Facebooku to pierwszy krok ku temu, aby je w pełni wykorzystać.
So Good They Can’t Ignore You
Cal NewportKup tę książkęPodtytuł praktycznie wszystko wyjaśnia: Dlaczego w poszukiwaniu pracy marzeń liczą się umiejętności, a nie pasja. Punktem wyjścia dla autora była rada, której swego czasu udzielił Steve Martin początkującym aktorom: Bądź tak dobry, żeby nie mogli cię lekceważyć. Wbrew pozorom w biznesie wcale nie chodzi o to, żeby podążać za swoją pasją. Bardzo rzadko udaje się bowiem połączyć hobby z pracą. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest rozwijanie swojego „kapitału kariery”, czyli rzadkich i cenionych przez innych umiejętności. Dzięki temu można stać się dobrym rzemieślnikiem, który dąży do ustalonego celu, konsekwentnie wykonując ćwiczenia doskonalące jego warsztat. Ta książka nie ukazała się jeszcze po polsku, ale jej obszerne omówienie znajdziesz w podcaście Kamila Dudzińskiego Książki Które Uczą.
Sprawa śmierci i życia
Irvin D. Yalom, Marilyn YalomKup tę książkęAutorami książki są amerykański psychiatra i jego żona, która dowiedziała się, że choruje na raka. Poruszająca i piękna opowieść o miłości, odchodzeniu i trudnych emocjach w obliczu tego, co czeka nas wszystkich.
Sprzedaż. Jak sprzedać (prawie) wszystko (prawie) każdemu
Fredrik EklundKup tę książkęPoradnik napisany tak, że czyta się go jak powieść. Fredrik Eklund to skuteczny agent nieruchomości, który zdradza tajemnice swojego sukcesu i podpowiada, co zrobić, chcąc pójść w jego ślady. Autor wychodzi z założenia, że całe życie jest sprzedażą. W porywający, tryskający humorem sposób uczy, jak negocjować i wpływać na innych, żeby przekonać ich do kupowania naszych produktów, usług, a nawet nas samych: naszego wizerunku, wiedzy czy autorytetu.
Standard Procedure
Tony BrownKup tę książkęCzy można równocześnie ułatwić sobie pracę, zwiększyć produktywność i osiągać lepsze wyniki finansowe? Tony Brown wierzy, że sposobem na to jest wprowadzanie procedur w firmie. W pierwszej części książki wyjaśnia, dlaczego są one potrzebne i rozprawia się z kilkoma popularnymi mitami, które powstrzymują przedsiębiorców przed dokumentowaniem procesów w organizacji. W drugiej części pokazuje, jak tworzyć procedury w 7 krokach.
Statystycznie rzecz biorąc
Janina BąkKup tę książkęJak lepiej zbierać i analizować dane? Po czym poznać, że raport albo wyniki badań prezentowane w artykule czy podczas prelekcji są wiarygodne i zgodne z rzeczywistością, a nie służą manipulacji? I wreszcie – jak skutecznie i jasno prezentować dane, żeby były zrozumiałe dla odbiorców? Janina Bąk, blogerka, której oryginalny styl ma wielu zwolenników, przedstawia statystykę w sposób rozrywkowy i bardzo zjadliwy – nie tylko ze względu na okładkę i podtytuł: Czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla.
Stein on Writing
Sol SteinKup tę książkęKsiążka dedykowana tym, którzy chcą pisać lub nawet już piszą do szuflady, a teraz chcieliby to przekuć na pieniądze i zrobić to jak najlepiej. Autor podsuwa analizę czynników, które wpływają na to, że dana książka ma szansę odnieść literacki sukces. Na licznych przykładach czytelnik przekonuje się, jak prowadzić dialogi czy choćby budować napięcie.
Steve Jobs
Walter IsaacsonKup tę książkęLektura obowiązkowa dla ludzi biznesu bez względu na to, na jakim etapie rozwoju swojej firmy się znajdują. Autor opowieści o życiu i pracy Steve’a Jobsa słynie z drobiazgowych przygotowań do każdej ze swoich powieści biograficznych – i nie inaczej jest w tym przypadku. Warto poznać niesamowity życiorys jeszcze bardziej niezwykłego człowieka i po prostu pozwolić się zainspirować.
Strategia marketingowa
Maciej TesławskiKup tę książkęTa książka pomaga uporządkować sobie wiedzę na temat marketingu. Jest nie tylko bardzo praktyczna, ale ma również ciekawą formę, bo powstała we współpracy z czytelnikami, których komentarze i pytania pojawiają się w treści. „Przeczytałem ją trzy razy. Po pierwszym razie moja głowa była wypakowana pomysłami. Kiedy czytałem ją kolejny raz, to wszystko zaczęło układać mi się w głowie” – poleca Mateusz Czech.
Strategiczne podejście do działania w social mediach
Anna Ledwoń-BlachaKup tę książkęPlatformy pojawiają się i znikają. Algorytmy raz promują taką formę, a raz inną. Ale ludzka psychologia i zasady budowania silnych marek są dużo bardziej trwałe. Ta książka uczy, jak to wykorzystać.
StrengthsFinder 2.0
Tom RathKup tę książkęJest to książka, którą dostajesz gratis w formie e‑booka, kupując pełne badanie CliftonStrengths (test Gallupa) za 50 USD. Z pierwszej części dowiesz się więcej o mocnych stronach, na które istnieje nawet specjalny wzór: TALENT (naturalna predyspozycja) x INWESTYCJA (czas włożony w rozwijanie talentu). W drugiej części znajdziesz wskazówki na temat tego, jak rozwijać swoje talenty, żeby stały się mocnymi stronami. Dowiesz się też, jak objawiają się konkretne talenty, a także otrzymasz do każdego z nich 10 wskazówek do działania oraz wskazówki na temat tego, jak pracować z innymi osobami, które mają określony talent.
SuperBetter. Życie to gra, naucz się wygrywać
Jane McGonigalKup tę książkęJak wprowadzać zmiany w swoim życiu? Jane McGonigal twierdzi, że możemy ułatwić sobie to zadanie, wykorzystując grywalizację, czyli mechanizmy stosowane przez twórców gier. W swojej książce przedstawia po kolei elementy, takie jak rzucanie sobie wyzwań, zdobywanie doładowań, walka z czarnymi charakterami, pozyskiwanie sojuszników itp. Szczegółowo o tej książce rozmawialiśmy z Pawłem Tkaczykiem w 142. odcinku podcastu Mała Wielka Firma.
Superfani
Pat FlynnKup tę książkęJeżeli publikujesz treści w internecie, twoją społeczność można przedstawić w formie piramidy. Najszersza warstwa na dole to osoby, które od czasu do czasu trafiają na ciebie w sieci, ale nie angażują się w komunikację z tobą. Wyżej mamy tych, którzy zaczynają wchodzić w proste interakcje, np. lajkują lub komentują twoje posty na Facebooku. Trzeci poziom pojawia się wtedy, gdy odbiorcy zaczynają dyskutować między sobą i powstaje społeczność. Na samym szczycie są superfani, czyli ludzie, którzy konsumują wszystkie twoje treści i kupują praktycznie wszystko, co masz do zaoferowania. Pat Flynn w swojej książce opisuje, jak przeprowadzać odbiorców przez kolejne poziomy tej piramidy.
Sześć pikseli oddalenia. Zarabiaj dzięki sieci Web 2.0
Mitch JoelKup tę książkęAutor stara się ukazać, jak zmieniło się prowadzenie biznesu w dobie mediów społecznościowych, oraz uzmysławia czytelnikowi, że pomijanie albo ignorowanie siły social mediów znacznie ogranicza rozwój firmy. Książka w niezwykle czytelny i zrozumiały sposób obrazuje wszelkie zależności występujące pomiędzy mediami społecznościowymi, marketingiem internetowym i tworzeniem marki osobistej.
Sztuka odpuszczania
Pat FlynnKup tę książkęTwórca marki Smart Passive Income opowiada, jak zamienił panikę na starcie w sukces na mecie. Wspomina czasy, kiedy zwolniono go z pracy i musiał ponownie zaplanować swoją zawodową karierę, zaczynając praktycznie od zera. Dzieli się swoimi przeżyciami i doświadczeniami, nie ukrywa, że bywały trudniejsze momenty, ale jasno sprecyzowany cel i działanie w zgodzie z własną pasją napędzały go, pozwalały odkryć nowe możliwości i pozostać na obranym wcześniej kursie.
Sztuka projektowania tekstów
Ewa SzczepaniakKup tę książkęTa książka powinna być podręcznikiem do języka polskiego. Konkretna, praktyczna, pełna ćwiczeń i przykładów. Jeżeli chcesz robić karierę jako copywriter albo po prostu lepiej pisać, przyda ci się.
Sztuka rynkologii
Jacek KotarbińskiKup tę książkęRynkologia to nie tylko polski odpowiednik słowa marketing. To marketing w nowym wydaniu, dopasowanym do potrzeb i możliwości w XXI wieku. W rynkologii nie chodzi tylko o to, żeby sprzedać jak najwięcej. Jej celem jest dostarczanie produktów i usług, które mają realną wartość z punktu widzenia odbiorców i budowanie z nimi w sposób etyczny długotrwałych relacji.
Sztuka spotkania
Priya ParkerKup tę książkęBadania nad różnego rodzaju spotkaniami – od towarzyskich i prywatnych, przez zawodowe, aż po negocjacje polityczne – prowadzą do wniosków, dzięki którym każde spotkanie może być dla ludzi bardziej wartościowe. Wskazówki i obserwacje wyniesione z tej książki można wykorzystać np. przy tworzeniu zaangażowanej i wspierającej społeczności online.
Sztuka zwycięstwa
Phil KnightKup tę książkęWspomnienia twórcy Nike – od skromnych początków, gdy firma walczyła o przetrwanie i balansowała na krawędzi bankructwa, do momentu, kiedy założyciel firmy oddał jej stery w inne ręce. Jak wiele biografii amerykańskich przedsiębiorców, ta również dodaje wiary w siebie i przekonania, że nawet najpoważniejsze kryzysy mogą skończyć się happy endem. To jedna z najlepszych książek biznesowych. Pozycja obowiązkowa.
Szum
Daniel Kahneman, Olivier Sibony, Cass R. SunsteinKup tę książkęKsiążka pokazuje, jak przypadkowe czynniki wpływają na nasze decyzje. Jeżeli doradzasz klientom, odkryjesz, jak duży wpływ na jakość twojej pracy mogą mieć wyniki sportowe, pora dnia albo kolejność wykonywanych zadań.
Tak! 60 sekretów nauki perswazji
Robert Cialdini, Noah Goldstein, Steve MartinKup tę książkęKolejna książka bazująca na Wywieraniu wpływu na ludzi. Zawarto w niej wiele przykładów z życia oraz wyników badań, które potwierdzają prawdziwość zasad zawartych w najsłynniejszym dziele Roberta Cialdiniego. Ciekawostką jest część, w której autorzy piszą o tym, jak opisane reguły zmieniają się pod wpływem lokalnych kultur.
Taka praca nie ma sensu
Tony SchwartzKup tę książkę…czyli jak zarządzać swoją energią. Autor przekonuje, że żeby pracować efektywniej, lepiej pracować mniej – a na pewno zadbać o porządne przerwy. Nie można też zaniedbywać swojej kondycji, zdrowia, odżywiania, bo tylko wtedy mamy szansę naprawdę zregenerować się po pracy i osiągać lepsze rezultaty.
Targuj się! Zen negocjacji
Maciej DutkoKup tę książkęZasady, wskazówki, techniki i triki pomocne w negocjacjach biznesowych i nie tylko. Ta książka wyjaśnia m.in. dlaczego nie zawsze warto wygrywać w negocjacjach, jak bronić się przed nieczystymi zagrywkami drugiej strony i co zrobić, gdy mimo ostrego targowania się nie osiągniesz tego, na czym ci zależy. Autor Maciej Dutko gościł również w Małej Wielkiej Firmie.
Testowanie pomysłów biznesowych
David J. Bland, Alexander OsterwalderKup tę książkęKsiążka ma trzy grupy docelowe: innowatorzy wewnątrz dużych organizacji, twórcy startupów i… soloprzedsiębiorcy! Autorzy opisują 44 eksperymenty pozwalające sprawdzić pomysł na biznes. Publikacja ma bardzo przejrzystą i czytelną formę, zawiera tabele umożliwiające porównywanie eksperymentów pod względem kosztów, czasu potrzebnego na ich przeprowadzenie oraz wartości dowodowej.
The Art of Scalability
Martin L. Abbott, Michael T. FisherKup tę książkęNowe strategie, technologie i pogłębione case studies jako narzędzia służące do rozwoju twojej firmy. Jak skutecznie skalować biznes oparty na sprzedaży produktów albo świadczeniu usług? Książka jest wynikiem ponad trzydziestoletniego doświadczenia w pracy w firmach takich, jak eBay, Visa czy Apple. Znajdziesz w niej strategie budowy organizacji, która z sukcesem skaluje swoją działalność, umiejętnie pokonując przeszkody i osiągając spektakularne wyniki.
The Diary of a CEO
Steven BartlettKup tę książkęSteven Bartlett to nagradzany brytyjski przedsiębiorca, autor jednego z topowych podcastów na świecie: The Diary of a CEO. Doszedł do wszystkiego sam. Urodził się w Nigerii, jego matka była analfabetką. Usunięto go ze szkoły, a studia rzucił po pierwszym wykładzie.
Jakim cudem odniósł sukces? W tej książce opisał 33 zasady, którymi się kieruje i które zweryfikował w setkach wywiadów z wpływowymi ekspertami i myślicielami.
The Experience Economy
B. Joseph Pine II, James H. GilmoreKup tę książkęWspółcześni klienci są nieustannie atakowani przez marki. Słyszą o nich i widzą je wszędzie, przez co z pewnością trudno im je spamiętać. Tymczasem chodzi o to, żeby zapamiętali, a nawet się do nich przywiązali. Jak to zrobić? W jaki sposób wbić się w świadomość odbiorców i zasłużyć na ich lojalność? Trzeba nawiązać relację. Tylko dzięki niej firma ma szansę wyróżnić się w morzu innych jej podobnych i skraść serce klienta na dłużej.
The Google Story
David A. Vise, Mark MalseedKup tę książkęSergey Brin i Larry Page to ojcowie chrzestni najsłynniejszego wujka świata – wujka Google. Książka to biograficzna opowieść o dwóch amerykańskich programistach, którzy stworzyli jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Jesteśmy świadkami narodzin największej legendy biznesowej ostatniej dekady – stworzenia firmy, która odmieniła oblicze internetu.
The Intention Economy. When Customers Take Charge
Doc SearlsKup tę książkęDo opisania relacji łączących dostawców z klientami można by użyć jednego z określeń statusu na Facebooku: it’s complicated. W morzu złożonych zależności trzeba umieć wyłowić wymagania oraz oczekiwania zarówno jednych, jak i drugich. Zrozumienie potrzeb innych jest kluczowe dla rozwoju biznesu. Ta książka pozwala to sobie uświadomić, a następnie doskonalić tę umiejętność.
The Jordan Rules
Sam SmithKup tę książkęBiografia Michaela Jordana, w której przedstawione są życiowe wybory, zakręty i zawirowania najsłynniejszego zawodnika Chicago Bulls, a także bez wątpienia jednego z najbardziej utalentowanych koszykarzy w historii. Portret tego niezwykłego sportowca jest kreślony relacjami bliskich mu osób, zakulisowymi smaczkami, nieznanymi faktami i opowieściami, które mogłyby stać się podstawą do nakręcenia niejednego filmu. I to pełnego skrajnych emocji – takiego, który trzyma w napięciu od początku aż do samego końca.
The Like Switch
Jack Schafer, Marvin KarlinsKup tę książkęJak sprawić, żeby polubili cię ludzie, którzy cię nie lubią? Kto lepiej potrafi odpowiedzieć na to pytanie niż były agent FBI, który zajmował się werbowaniem szpiegów? Z tej książki dowiesz się, jak przeciągać innych na swoją stronę, rozpoznawać kłamstwa, odczytywać mowę ciała i sterować intensywnością relacji. A być może nawet nauczysz się myśleć i działać, jak oficerowie śledczy z twoich ulubionych seriali.
The Messy Middle
Scott BelskyKup tę książkęW wolnym tłumaczeniu: Bałagan w środku. Paweł Tkaczyk poleca ten tytuł tak: „To jest książka o prowadzeniu firmy napisana przez gościa, który jest startuperem. Tytuł wziął się stąd, że kiedy słyszysz historię startupów, to jest to historia tego początku w garażu. Koleś napisał książkę o tym wszystkim, o czym się nie mówi: w jaki sposób pogodzić biznes z życiem rodzinnym?, w jaki sposób dobierać sobie pierwszych partnerów biznesowych?, na jakie pułapki uważać? Wszystkie rzeczy, o które on się potknął w czasie projektowania swojego biznesu, opisał w tej książce.”
The Practice. Shipping Creative Work
Seth GodinKup tę książkęDwudziesta książka w dorobku marketingowego guru, której tytuł można by przetłumaczyć tak: Praktyka. Jak dowozić pracę kreatywną i która niemal od razu trafiła na listę bestsellerów New York Timesa. Często uważa się, że praca kreatywna to magia: spływa na ciebie natchnienie, nawiedza cię muza i nagle tworzysz wiekopomne dzieło! Autor zdradza sekret tej magii: żadnej magii nie ma. Kreatywność nie jest talentem, z którym się rodzisz. To raczej umiejętność, którą można wyćwiczyć. Seth Godin twierdzi również, że nie istnieje coś takiego, jak blokada pisarska. To nie jest tak, że nie wiesz, co masz napisać. Po prostu boisz się, co inni powiedzą o tym, co stworzysz. Jak sobie z tym poradzić? Po prostu twórz – nawet złe rzeczy. Z czasem stworzysz również te dobre.
The Presentation Book
Emma LeddenKup tę książkęBardzo prosto napisana i praktyczna książka dla specjalistów, którzy chcą lepiej wypadać podczas wystąpień publicznych. Emma Ledden – była prezenterka telewizyjna, która pracowała w MTV i BBC – przedstawia w niej autorskie podejście, które nazwała Audience Focus Presenting. Po lekturze będziesz wiedział, jak przygotowywać prezentacje skoncentrowane na publiczności, a nie na slajdach.
The Slight Edge
Jeff OlsonKup tę książkęKsiążka amerykańskiego milionera, który przekonuje, że sukces buduje się stopniowo, metodą małych kroków. Dokładnie tak, jak głosi podtytuł: prostą dyscyplinę można przekuć w ogromny sukces i szczęście. Główne założenie jest takie, że wyrobienie w sobie odpowiednich – przeważnie niewielkich i codziennych – nawyków powoduje zmianę w naszym zachowaniu i sposobie działania, pozwala przejąć kontrolę nad własnym życiem i osiągać zamierzone cele. O budowaniu nawyków, a także o tej książce opowiadał w podcaście Michał Stawicki.
The Tiny MBA
Alex HillmanKup tę książkęMBA – Master of Business Administration – to studia podyplomowe dla managerów umożliwiające zdobycie wiedzy w zakresie różnych modeli zarządzania czy działania w międzynarodowym środowisku, co niewątpliwie przydaje się osobom planującym związać swoją karierę z pracą w korporacji. Tymczasem The Tiny MBA to pozycja przeznaczona raczej dla przedsiębiorców. Nie znajdziesz tu praktycznych wskazówek na temat tego, jak osiągnąć sukces w biznesie, ale jest szansa, że ta niewielka publikacja sprowokuje cię do myślenia, dzięki czemu będziesz podejmować lepsze decyzje we własnej firmie. Formuła jest nietypowa: na każdej ze 100 stron znajduje się jedna krótka myśl, nad którą – zgodnie z zaleceniem autora – warto się zastanowić i z której możesz wyciągnąć wnioski wartościowe z punktu widzenia twojej działalności.
This Book Will Make You Dangerous
Tripp LanierKup tę książkęCoach i autor podcastu The New Man pomaga przedsiębiorcom i ludziom sukcesu odnaleźć radość z biznesu, w którym z jakiegoś powodu czują niedosyt. Lanier dzieli się swoimi spostrzeżeniami, skąd ten niedosyt może się brać. Przekonuje, że sukces w pewien sposób nas osłabia. Ludzki mózg jest ewolucyjnie przystosowany do tego, żeby radzić sobie z niebezpieczeństwami, ale w sytuacji, gdy nic nie zagraża naszemu życiu, sam wyszukuje te niebezpieczeństwa. Wiąże się to z kolei z ciągłą potrzebą udowadniania własnej wartości, bo w dzisiejszych czasach przecież nie możemy wykazać się jako dzielni łowcy polujący na dziką zwierzynę. Stąd nierzadko ścigamy się sami ze sobą we własnych firmach, próbując osiągać coraz lepsze wyniki, z których nigdy nie jesteśmy do końca zadowoleni. Ponadto boimy się odsłonić, zaryzykować, przez co tracimy radość z życia. Jak sobie z tym poradzić? Odpowiedź można znaleźć właśnie w tej książce.
To jest marketing!
Seth GodinKup tę książkęKsiążka, której podtytuł brzmi: Nie zostaniesz zauważony, dopóki nie nauczysz się widzieć, jest podsumowaniem tego, jak powinien działać współczesny marketing. Seth Godin uważa, że sukces marketingowy bierze się z głębokiego zrozumienia grupy docelowej i z umożliwienia tym ludziom zmiany na lepsze. Innymi słowy: trzeba im pomóc stać się tym, kim chcą się stać. Próba dotarcia do jak najszerszego grona odbiorców kończy się stworzeniem uśrednionego, czyli po prostu nudnego komunikatu. Z drugiej strony, nawet najlepsza idea nie sprzeda się sama i trzeba czasu, żeby ludzie się do niej przekonali. Najlepsi marketerzy są jak rolnicy, którzy sieją i doglądają plonów, a nie jak myśliwi, którzy cały czas polują na coś nowego.
Trakcja, czyli złap przyczepność
Gabriel Weinberg, Justin MaresKup tę książkę„To bardzo wartościowa książka nie tylko dla startupów technologicznych” – ocenia Paweł Tkaczyk. Wielu przedsiębiorców popełnia ten grzech, że na początku działa od klienta do klienta. Takie firmy nie mają żadnego konkretnego procesu, dzięki któremu na bieżąco pozyskiwałyby nowe zlecenia i podtrzymywały relacje z tymi, którzy już coś od nich kupili. Jeżeli stworzymy taki proces, rozwój firmy będzie dużo szybszy, a jej kondycja finansowa znacznie lepsza.
Twój mózg w działaniu
David RockKup tę książkęZ tej książki dowiesz się, jak działa ludzki mózg. Skąd się bierze np. stres, jakie hormony za niego odpowiadają, jakie związki chemiczne wydzielają się w tym czasie w mózgu i jak zareagować, by się go pozbyć. To nie jest nudny podręcznik akademicki, przykłady są przedstawione w formie scenek wziętych z życia. Maciej Aniserowicz poleca: „Dostałem tę książkę od kolegi ze słowami «uważaj, ona zmieni twoje życie» i wydaje mi się, że faktycznie może tak być. Tak więc ostrożnie, ale warto”.
Tworzenie modeli biznesowych
Alexander Osterwalder, Yves PigneurKup tę książkęJak to możliwe, że firmy rozdające tyle rzeczy za darmo, jak Google czy Facebook, należą równocześnie do najbogatszych na świecie? Jak wejść na konkurencyjny rynek i znaleźć na nim swoje miejsce? Ta książka pomaga znaleźć odpowiedź na te i wiele innych podobnych pytań. Autorzy znaleźli sposób, jak przedstawić model biznesowy każdej firmy na prostym schemacie graficznym. W tej sposób łatwo zrozumieć i zaplanować, kim są nasi klienci i jak budujemy z nimi relacje, jaką wartość im oferujemy, jakimi kanałami ją dostarczamy i na czym zarabiamy. A także czego potrzebujemy, na jakiej działalności powinniśmy się skupić, z kim współpracować i jakie koszty trzeba będzie ponieść, żeby się powiodło.
Ugotuj swój biznes
Rachel HofstetterKup tę książkęHistorie różnych amerykańskich przedsiębiorców z branży kulinarnej, głównie producentów jedzenia. Możemy więc przeczytać m.in. o kobiecie, która 10–15 lat temu wyprodukowała bezglutenowe krakersy, o innej, która wprowadziła do produkcji wodę smakową, o wynalazcy popchipsów (chipsów wybuchających podczas przygotowania jak popcorn) oraz dwójce studentów, którzy postanowili produkować swoją owocową granolę. „Ten tytuł można polecić osobom, które chciałyby otworzyć biznes wszystkim planującym rozpoczęcie własnej działalności, którzy myślą, że to jest takie hop-siup: wpadnę na pomysł i za pół roku będę zgarniał na nim kupę forsy. To tak nie działa” – komentuje Agnieszka Skupieńska.
Umysł miliardera
Rafael BadziagKup tę książkęKsiążka przedstawia sposób myślenia osób, które dorobiły się fortun. Wywiady z nimi są niezwykle inspirujące i rzeczywiście pokazują, że chcieć to móc. Jeśli zależy nam na osiąganiu wielkich rzeczy, możemy po nie sięgać, nawet jeśli okoliczności nie są sprzyjające. Skoro niektórym udaje się zarabiać miliony, mimo że wywodzą się ze środowiska skrajnie ubogiego, to tym bardziej wydaje się to możliwe w przypadku osób, które ogranicza jedynie ich własna wyobraźnia, lenistwo czy lęk przed nieznanym.
Upór. Potęga pasji i wytrwałości
Angela DuckworthKup tę książkęTa książka mówi o tym, że pasję trzeba sobie najpierw wypracować, a dopiero potem można pracować z pasją. Autorka zachęca też do tego, żeby nie poddawać się zbyt szybko, gdy nam nie idzie, ale wytrwać trochę dłużej w swoich projektach, bo często dopiero po nieco dłuższym okresie przynoszą one efekty. Zdecydowanie polecam – podsumowuje Marcin Iwuć, z którym w 172. odcinku MWF rozmawialiśmy o zarządzaniu finansami w małej firmie.
Upstream
Dan HeathKup tę książkęW dużym skrócie: książka o gaszeniu pożarów, zanim rozhulają się na dobre. Autor w bardzo sugestywny sposób przekonuje, że problemy trzeba tłumić w zarodku i rozwiązywać je, zanim rozrosną się do niemożliwych do ogarnięcia rozmiarów. Istnieją trzy sytuacje, które mocno nam to utrudniają. Pierwsza z nich jest wtedy, gdy nie zauważamy, że problem istnieje, i pozwalamy mu w ten sposób kiełkować w ukryciu. Druga – szczególnie dostrzegalna w dużych firmach i instytucjach – gdy mamy świadomość, że problem występuje, ale nie wiemy, kto tak naprawdę ma wziąć na siebie odpowiedzialność za jego rozwiązanie. I trzeci – najbardziej prozaiczny: po prostu nie możemy znaleźć czasu na ugaszenie pożaru.
Video marketing nie tylko na YouTube
Magdalena DaniłośKup tę książkęSzybki internet (również mobilny), telefony wyposażone w coraz lepszej jakości kamery oraz serwisy i aplikacje ułatwiające przygotowanie i udostępnianie wideo sprawiły, że każdy może dziś korzystać z tej formy komunikacji. Magdalena Daniłoś napisała książkę, która pomoże każdemu marketerowi lepiej zrozumieć wideo i dzięki temu korzystać z niego skuteczniej.
What’s Your Problem?
Thomas Wedell-WedellsborgKup tę książkęByły szef Google’a, Eric Schmidt, powiedział o tej książce tak: Jeżeli chcesz mieć supermoc rozwiązywania problemów, musisz to przeczytać! Autor przygląda się problemowi… problemów. A dokładniej ich definiowaniu i podejściu do rozwiązywania. Gdy na naszej drodze pojawia się jakiś problem, naszą naturalną reakcją jest dążenie do jego jak najszybszego rozwiązania. Tymczasem nie zawsze jest to najlepsze wyjście. Czasami warto spróbować spojrzeć na dane zagadnienie szerzej i spróbować podejść do niego od innej strony. Inaczej określony problem można też inaczej – czyli na przykład szybciej albo taniej – rozwiązać. Lektura obowiązkowa.
Who Not How
Dan Sullivan, Benjamin HardyKup tę książkęKiedy chcesz osiągnąć jakiś cel, prawdopodobnie twoja pierwsza myśl brzmi: JAK to zrobić? Tymczasem autorzy książki przekonują, że lepiej zapytać: KTO może osiągnąć dla ciebie ten cel? W ten sposób można uniknąć prokrastynacji, która często wynika z faktu, że mimo że bardzo chcemy osiągnąć jakiś cel, odwlekamy to w nieskończoność, bo po prostu nie potrafimy tego zrobić – a nauczenie się tego będzie wymagało od nas dużych nakładów czasu i pracy. Rozwiązaniem jest właśnie udanie się po pomoc do osoby, która wie, jak ten cel osiągnąć i nie musi się tego od podstaw uczyć. Jak znaleźć taką osobę? Zacznij od właściwego zdefiniowania celu – jeśli będzie on wystarczająco atrakcyjny, pomocnicy znajdą się sami. Choć, oczywiście, odpowiedni znajomi i szerokie grono kontaktów mogą to dodatkowo ułatwić.
Własna firma krok po kroku
Grzegorz KrzemieńKup tę książkęTytuł polecany zwłaszcza tym, którzy chcą zatrudniać ludzi i skalować swój biznes w polskich realiach – autor jest współtwórcą sukcesu agencji Golden Submarine. Jakie wymagania stają przed przedsiębiorcą, który chce rozwijać swoją firmę? Jak powinna przebiegać współpraca z klientami? Jak robić marketing? Jak układać swoje relacje z konkurencją w branży? Dowiedz się, jak działać skutecznie na swoim bez względu na to, na jakim stopniu rozwoju znajduje się obecnie twoja firma.
Wojna sztuki
Steven PressfieldKup tę książkęMogłoby się wydawać, że praca kreatywna to ciągłe czekanie na wenę i natchnienie. Autor przekonuje jednak, że tak naprawdę chodzi w niej o to, żeby usiąść i po prostu zacząć pracować. Trzeba pokonać opór, zmierzyć się z własną słabością i konsekwentnie realizować powtarzalne zadania. W ten sposób mamy szansę dotrzeć do ustalonego celu.
Wojny biznesowe
David BrownKup tę książkęAutor książki jest jednocześnie prowadzącym podcastu Business Wars, w którym przestawiane są historie rywalizacji wielkich światowych marek. Książka nie jest jednak prostym spisaniem tego, o czym jest podcast. Struktura inspirowana jest książką Sztuka wojenna znanego sprzed wieków chińskiego mędrca i generała Sun Zi. Szkielet ten został wypełniony opowieściami o rynkowych wojnach znanych marek – wśród nich m.in. McDonald’s, Apple, Zara, H&M czy Nintendo. Potężna praca dziennikarska autora i twórców podcastu zaowocowała inspirującymi historiami, z których każdy przedsiębiorca może wynieść wiele wartości i wyciągnąć ważne wnioski dla swojego biznesu. Jednym z nich może być na przykład uświadomienie sobie, że w biznesie nie ma czegoś takiego, jak ostateczne zwycięstwo. Prowadzenie firmy to ciągła walka z przeciwnościami i rywalami, którzy zawsze będą pojawiać się na rynku.
Write Useful Books
Rob FitzpatrickKup tę książkęBardzo praktyczny poradnik dla osób tworzących książki non fiction. Dowiesz się z niego, jak pisać o skomplikowanych kwestiach tak, żeby angażować czytelników, nie przynudzać i wyjaśniać każdą zawiłość. Autor zapewnia, że masz szansę stworzyć książkę, która przetrwa, a nie przepadnie w mrokach zapomnienia. Bo poradnikowi przyświeca idea, że celem book marketingu jest doprowadzenie do sytuacji, w której marketing nie będzie już potrzebny.
Wy wszyscy moi ja
Miłosz BrzezińskiKup tę książkęJedna z najlepszych książek o efektywności osobistej, jakie czytałem. Miłosz Brzeziński łączy wyniki badań naukowych ze swoim niepowtarzalnym poczuciem humoru, żeby wyjaśnić, dlaczego do osiągania celów nie wystarczą zwykle silna wola i wewnętrzna motywacja. Ta książka zawiera mnóstwo praktycznych sposobów, dzięki którym możemy osiągnąć znaczące postępy nie dzięki walce z samym sobą, lecz zmieniając otoczenie wokół siebie. Obala też wiele mitów, np. ten dotyczący biznesowej superproduktywności. Odhaczanie z listy kolejnych wykonanych zadań od rana do wieczora wcale nie jest takie dobre. Nasz mózg pracuje powoli i potrzebuje również nicnierobienia, żeby uporządkować sobie wszystko w głowie i zadać sobie ważne pytania. Jak poszczególne działania łączą się ze sobą? Czy naprawdę chcę to robić? Jak się z tym czuję?
Wybij się!
Gary VaynerchukKup tę książkęJeżeli chcesz się wybić, powinieneś przestrzegać kilku zasad: kochaj swoją rodzinę, nie bój się ciężkiej pracy i rób to, co cię kręci. W takiej skróconej wersji brzmi to może banalnie, ale w wydaniu książkowym – potrafi namieszać w głowie. Zwłaszcza, że Gary Vaynerchuk ma zadziwiającą intuicję. „Ta książka ukazała się w 2009 roku i już wtedy Gary pisał, żeby interesować się Facebookiem czy YouTubem. Przewidział, w jaką stronę idziemy i dzięki temu ta książka jest wciąż aktualna” – rekomenduje Michał Kowalczyk.
Wywieranie wpływu na ludzi
Robert CialdiniKup tę książkęOd tej książki, której pierwszy wydanie ukazało się w 1984 r., zaczęła się kariera Roberta Cialdiniego. Autor był tak zniesmaczony faktem, że daje sobą łatwo manipulować, że postanowił poświęcić się tropieniu i badaniu rozmaitych technik perswazji. Przez trzy lata zajmował się m.in. sprzedażą używanych samochodów, zbieraniem funduszy na cele dobroczynne i telemarketingiem, żeby zebrać i przeanalizować triki stosowane przez przedstawicieli różnych branż.
Wyznania człowieka reklamy
David OgilvyKup tę książkęObowiązkowa pozycja dla wszystkich, którzy stawiają pierwsze kroki w marketingu. Autor to jeden z najsłynniejszych twórców reklam, który cytowany był już pod każdą szerokością geograficzną. Wyznania człowieka reklamy to nie tylko świetna lektura. To przede wszystkim jedna z tych książek o marketingu, dzięki którym twoje działania wejdą na wyższy poziom.
Youpreneur. Jak zbudować i rozwinąć firmę opartą na marce osobistej
Chris DuckerKup tę książkęKsiążka przedstawia wszystkie etapy budowania firmy w sposób jasny, przemyślany i gotowy do wdrożenia w życie. Kim jest twój idealny klient? Jakie produkty i usługi warto sprzedawać? Jak ustalać ceny? Jak zbudować swoją osobistą markę? Jak się promować i jaką strategię marketingową wybrać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w książce, która pomaga zbudować firmę opartą głównie na osobie założyciela. Polecam wszystkim, których interesuje personal branding na miarę potrzeb współczesnego rynku. Uwaga: gdy podasz kod MWF-DD przy zakupie – dostawa gratis!
Zachowania niepoprawne
Richard H. ThalerKup tę książkęAutor, noblista z dziedziny ekonomii, opisuje zachowania irracjonalne, które nie mieszczą się w głowie standardowym ekonomistom. Okazuje się, że nie wszyscy są tak perfekcyjnie racjonalni i konsekwentni, jak mogłoby się wydawać. Znacznie częściej w swoich działaniach kierujemy się indywidualnymi zasadami i wartościami, o czym traktuje ekonomia behawioralna. W książce Thalera nie brakuje konkretnych przykładów i anegdot. Można w niej znaleźć choćby tak powszechnie znaną, choć nie zawsze powszechnie stosowaną zasadę, że jeśli my będziemy grali fair z klientami, oni zostaną z nami na dłużej.
Zaczynaj od dlaczego
Simon SinekKup tę książkęLudzie nie kupują tego, co robisz. Kupują powód, dla którego to robisz – powtarzał w słynnym wystąpieniu na konferencji TED Simon Sinek. Jego książka biznesowa jest rozwinięciem tej myśli. Polecała ją m.in. Angelika Chimkowska w odcinku o tym, jak wprowadzać zmiany w firmie. Kiedy przemyślisz przesłanie, jakie zawiera ta książka, biznes nabierze trochę innego wymiaru. Poczujesz, że nie tylko wykonujesz określone działania przynoszące pieniądze, ale też zmieniasz życie wielu osób.
Zafascynuj ich! 7 metod na skuteczną perswazję i wzbudzanie zachwytu
Sally HogsheadKup tę książkęAutorka przekonuje, że siła marketingu czy reklamy blednie w zestawieniu z mocą, jaką niesie w sobie fascynacja. Jeśli uda nam się zafascynować swoim przekazem klienta, nasze argumenty staną się bardziej przekonujące, pomysły ciekawsze, a wspólna relacja bliższa i trwalsza. Warto poznać praktyczne wskazówki na temat skutecznego docierania do klienta poprzez nieustanne jego intrygowanie. Lektura z pogranicza biznesu i psychologii, która bez wątpienia sprzyja kreatywnemu myśleniu.
Zakamarki marki
Paweł TkaczykKup tę książkęStrategia budowania silnej marki rozłożona na czynniki pierwsze przez wieloletniego praktyka marketingu. Niektórzy właściciele biznesów mniej lub bardziej świadomie bagatelizują to zagadnienie – a potem dziwią się, że coś im nie idzie. Dlatego warto już na początku działalności zainteresować się takimi kwestiami, jak komunikacja marki czy identyfikacja wizualna, i postawić na marketing, który będzie dla twojej firmy udaną inwestycją tylko pod warunkiem, że będziesz go robić dobrze.
Zapytaj Garyego
Gary VaynerchukKup tę książkęGary Vaynerchuk jest mistrzem angażowania swojej społeczności. Na YouTubie jest dostępnych kilkaset filmów z cyklu #AskGaryVee. Książka zawiera wybrana pytania i odpowiedzi dotyczące m.in. motywacji, biznesu, internetu, finansów, szukania pracy i oczywiście wina, od którego sprzedaży jeden z najpopularniejszych marketerów na świecie zaczynał swoją karierę.
Zarobić milion, idąc pod prąd
Jakub B. BączekKup tę książkęCo to znaczy iść pod prąd? Bez wątpienia działać po swojemu, nie zawsze zgodnie z radami płynącymi od znawców i życzliwych doradców. Okazuje się, że można w ten sposób wiele osiągnąć. Książka podzielona została na 4 etapy: nauka, testowanie pomysłów, przedsiębiorczość, która wymaga odwagi, żeby dawać pieniądze, oraz wolność finansowa. To zdecydowanie pozycja warsztatowa – nie tylko warto zapoznać się z jej treścią, ale także wykonać wszystkie zawarte w niej zadania.
Zarządzanie Ameba
Kazuo InamoriKup tę książkęChcesz mieć jajko, dbaj o kurę. Tak przynajmniej twierdzi Kazuo Inamori, autor popularnej książki o zarządzaniu. I chyba wie, co mówi, bo jest znanym miliarderem, założycielem Kyocery, a także człowiekiem, który uratował przed upadkiem Japońskie Linie Lotnicze. Jego wieloletnie doświadczenie w biznesie może być bogatym źródłem inspiracji dla początkujących przedsiębiorców. Dlatego też Zarządzanie Ameba warto przeczytać, nawet jeśli nie planuje się działać w branży lotniczej.
Zasada najniższej energii
Michał SłotwińskiKup tę książkęNie lubisz się męczyć? Twoi klienci też nie. Ta książka pokaże Ci, jak wykorzystać ten fakt w marketingu, sprzedaży, komunikacji i nie tylko.
Zasady Canfielda
Jack CanfieldKup tę książkęRusz się stąd, gdzie jesteś i idź tam, gdzie chcesz być! – tak brzmi podtytuł, który – trzeba przyznać – jest bardzo obiecujący. Choć wszystkie zasady są opisane w dość „amerykański” sposób, zapewniając, że wszystko jest możliwe, wiele z nich naprawdę można wykorzystać w codziennym życiu. Przykład? Jedna z zasad nazywa się: proś, proś, proś. W życiu warto o różne rzeczy pytać i prosić. Jeśli tego nie zrobimy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie dostaniemy tego, czego potrzebujemy. Oczywistość? Być może, ale ile razy rezygnowaliśmy z czegoś, zakładając, że sprawa jest przegrana, mimo że nawet nie dopytaliśmy, czy da się ją rozegrać inaczej?
Zaufanie 2.0
Chris Brogan, Julien SmithKup tę książkęNiezwykle ciekawa pozycja polecana szczególnie tym, którzy właśnie budują swoją markę i chcą do tego procesu wykorzystać media społecznościowe. Książkę czyta się łatwo, a dowiedzieć się z niej można m.in., jak zdobyć lojalność klientów, co bez wątpienia przekłada się bezpośrednio na rozwój i powodzenie firmy.
Zaufanie czyli waluta przyszłości
Michał SzafrańskiKup tę książkęMichał Szafrański, autor bloga JakOszczedzacPieniadze.pl, opisuje swoją drogę soloprzedsiębiorcy. Nie zatrudnia pracowników, a mimo to trafił do wąskiego grona 0,1% najbogatszych Polaków. Autor pisze o początkach swojej pracy, opowiada o swojej działalności jako bloger i autor książki Finansowy Ninja, a całą tę trwającą pięć i pół roku podróż rozbija na 10 etapów. To bardzo szczera i rzetelna autobiografia, w której nie brakuje opisów wątpliwości, trudniejszych okresów, a także niepowodzeń. Michał Szafrański słynie ze swej skrupulatności, dzięki czemu jego relacje są niezwykle wiarygodne, dokładne i poparte twardymi obserwacjami i dowodami.
Zaufarium
Miłosz BrzezińskiKup tę książkęKsiążka o zaufaniu. Jak budować zaufanie i dlaczego jest to takie trudne? Na co jesteśmy wrażliwi, kiedy ludzie próbują nas oszukać, i dlaczego tak łatwo nas oszukać? W jakich sytuacjach chcemy się oszukiwać? Czy można ufać influencerom i politykom? Miłosz Brzeziński na 700 stronach w zajmujący sposób odkrywa przed czytelnikami tajniki obdarzania innych zaufaniem lub – przeciwnie – powody, dla których bywamy bardzo nieufni.
Zawód: zwycięzca
Vadim MakarenkoKup tę książkęJak walczą i wygrywają szefowie Yahoo!, HBO, Yandeksu, Tevy, Wargaming, Tesco, LA Film School? Vadim Makarenko odwiedził kilkanaście miejsc w różnych częściach świata, żeby się tego dowiedzieć. Do jakich wniosków doszedł? Okazało się, że wyłonienie genu zwycięzcy nie jest łatwym zadaniem. Nie chodzi ani o lata doświadczeń, ani dobre urodzenie. O co w takim razie? W tej książce każdy może znaleźć własną odpowiedź.
Zen Prezentacji. Proste pomysły i ważne zasady
Garr ReynoldsKup tę książkęKsiążka o komunikowaniu się i tworzeniu fascynujących prezentacji, które są proste, spójne, przemyślane i trafiające w samo sedno. Dzięki podziałowi na trzy części – przygotowanie, projektowanie i prezentację – można poznać wszystkie etapy tworzenia, a omówienie przykładów kiepskich prezentacji pozwoli uniknąć kardynalnych błędów. Dowiedz się, jak stworzyć historię, która angażuje i umożliwia nawiązanie więzi z widzami.
Zero to One. Notatki o start-upach, czyli jak budować przyszłość
Peter Thiel, Blake MastersKup tę książkęPeter Thiel jest współtwórcą PayPala, jednym z pierwszych inwestorów w Facebooka, SpaceX i LinkedIn i wykładowcą na Uniwersytecie Stanforda. Blake Masters to jeden z jego najpilniejszych studentów. Ta książka biznesowa to nic innego jak podrasowane notatki z wykładów Petera Thiela na Stanfordzie. Dobra wiadomość jest taka, że możesz się z nimi zapoznać za ułamek kwoty czesnego!
Zgarnij klienta
Michael PortKup tę książkęKsiążka o tym, jak zdobywać klientów, z którymi naprawdę chce ci się pracować. Autor uczy, w jaki sposób zidentyfikować właściwe osoby i zrozumieć ich motywacje. Jeżeli nie tylko przeczytasz, ale też zrobisz zalecane ćwiczenia, dużo lepiej zrozumiesz swoją grupę docelową i zaczniesz skuteczniej przyciągać odpowiednich ludzi.
Zmiana warty
Opracowanie zbioroweKup tę książkęTemat sukcesji – czyli przekazania firmy przez właściciela następcom, np. dzieciom – zrobił się popularny w Polsce, kiedy pierwsza fala przedsiębiorców, którzy założyli działalność po 1989 r., zaczęła się zbliżać do wieku emerytalnego. W tej książce specjaliści z kancelarii Pragmatiq odpowiadają na 224 pytania związane z sukcesją, dotyczące prawa i podatków. Rozważają trzy warianty: przekazanie firmy osobom z rodziny, zatrudnienie do rodzinnej spółki zewnętrznego menedżera oraz wyjście z biznesu.
Zostań freelancerem
Agnieszka SkupieńskaKup tę książkęPraca na własny rachunek ma wiele plusów, ale ma też minusy. Agnieszka Skupieńska zna jednak wiele sposobów, jak sobie z nimi radzić. W swojej książce podaje sprawdzone sposoby, które pomagają freelancerom w szukaniu zleceń, motywowaniu się do pracy, negocjowaniu z klientami i osiąganiu stabilnych dochodów.
Zrozumieć marketing. Wydanie 2
Artur Jabłoński, Marek PiasekKup tę książkęArtur Jabłoński i Marek Piasek wdrażają w Polsce wiedzę wyniesioną od znanych amerykańskich marketerów. Książka to merytoryczna esencja przefiltrowana przez doświadczenia autorów. Zaczyna się od zagadnienia, jak lepiej zrozumieć klientów, omawia zasadę działania lejków sprzedażowych, prezentuje kampanię Ask, podpowiada, jak przyciągnąć klientów zainteresowanych zakupem i jak opisać produkt, żeby ludzie ostatecznie go kupili. Mocną stroną książki są case studies – opisy konkretnych kampanii prowadzonych przez autorów.
Zrozumieć Michaela Portera
Joan MagrettaKup tę książkęAutorka to wieloletnia redaktorka Harvard Business Review i publikacji Portera – światowej sławy amerykańskiego ekonomisty. Za pomocą licznych i trafnych przykładów prezentuje koncepcje na temat tworzenia strategii i zdobywania przewagi konkurencyjnej. Książka przeznaczona jest dla menedżerów-praktyków, bo wszystkie idee profesora dotyczące konkurowania i strategii zostały w niej przedstawione w sposób jasny, przejrzysty i przyjazny dla czytelnika.
Zwiedzeni przez przypadek
Nassim Nicholas TalebKup tę książkęLudzie mają tendencję do niedoceniania swojej sprawczości albo – przeciwnie – do jej przeceniania. Rola przypadkowości w biznesie jest całkiem spora. Świadczy o tym choćby fakt, że genialne formuły, które mają działać zawsze, bardzo często jednak nie działają. Czasem komuś udaje się po prostu wstrzelić w moment i dlatego metoda okazuje się u niego bardziej skuteczna. Jest wiele rzeczy, na które nie mamy wpływu, i warto to sobie uświadomić, żeby prowadzenie biznesu było mniej obciążające.